Ahold-aandelenplan In aansluiting op de notering van het Ahold-aandeel aan de Amerikaanse NASDAQ-beurs, introduceerde Ahold in juli 1991 een aandelenplan voor de Amerikaanse medewerkers, dat de deelnemers in de gelegenheid stelt te beleggen in hun moedermaatschappij Ahold. Door zelf een bedrag vast te stellen dat op het salaris wordt ingehouden, kunnen de deel nemers via een bank in het bezit komen van Ahold-aandelen, genoteerd op het NASDAQ- beurssysteem. Eind 1991 waren op deze manier bijna 2.000 Amerikaanse medewerkers aandeelhouder geworden in Ahold. Invloed valutaschommelingen Schommelingen in de koers van de dollar ten opzichte van de gulden zijn van invloed op de geconsolideerde cijfers van Ahold. Bij het bepalen van de resultaten wordt bij de om rekening een gemiddelde koers per kwartaal gehanteerd. Voor het gehele jaar resulteerde dit in een gemiddelde omrekenkoers van f 1,87, tegen f 1,82 in 1990. Dit verschil had een positief effect van circa f3,5 miljoen op het geconsolideerde resultaat na belastingen. Bij de balansopstelling wordt de dollarkoers per balansdatum gehanteerd. Eind 1991 bedroeg deze koers f 1,71, tegen f 1,70 in 1990. De koerswijzigingen hadden tot gevolg dat een relatief gering bedrag ten laste van het eigen vermogen is gebracht. Een beter inzicht in de gang van zaken wordt verkregen als koersinvloeden buiten beschouwing worden gelaten door de activiteiten in guldens en die in dollars te scheiden. Het in guldens vastgestelde eigen vermogen steeg van f626 miljoen tot f663 miljoen. Het resultaat na belastingen op de activiteiten die in guldens worden verantwoord bedroeg f 159 miljoen, tegen f 139 miljoen in 1990. Het in dollars vastgestelde eigen vermogen bedroeg eind 1991 $365 miljoen, tegen 497 miljoen in 1990. Het resultaat na belastingen op de activiteiten die in dollars worden verantwoord steeg van 57 miljoen tot 62 miljoen. Europa Van de bijna driehonderd voorstellen die de weg naar Europese eenwording moeten vrij maken, waren er eind 1991 194 door de Europese Raad van Ministers aangenomen. Tege lijkertijd worden echter in diverse EG-lidstaten voortdurend nieuwe importbelemmerin gen opgeworpen. De kans dat er op 1 januari 1993 werkelijk een volledig vrij verkeer van goederen, diensten en personen tussen de EG-lidstaten zal bestaan is dan ook gering. Naar verwachting zal de voltooiing van de Europese markt wat dit betreft langer op zich laten wachten. Om de vinger aan de pols te houden en de Europese regel- en wetgeving waar mogelijk te beïnvloeden in richtingen die voor de detailhandel acceptabel zijn, heeft Ahold zijn eigen public-affairskantoor in Brussel. De beide Europese samenwerkingsverbanden waarin Ahold met andere detailhandels bedrijven actief participeert, de European Retail Alliance (ERA) en AMS Marketing Services, boekten intussen goede vorderingen die tot concrete resultaten leidden. De ERA-partners (Ahold, Argyll en Casino) realiseerden opnieuw besparingen door het gezamenlijk inkopen van computers, het afsluiten van verzekeringen en activiteiten op de terreinen logistiek en distributie. Daarnaast zijn er verschillende niet direct zicht bare voordelen die de samenwerking van de drie bedrijven de moeite waard maken. AMS Partners in Europa Finland: Kesko Noorwegen: Hagen- Gruppen Zweden: ICA Groot-Brittanië: Argyll Nederland: Ahold Duitsland: AUkauf Frankrijk: Casino Zwitserland: Migros Spanje: Mercadona Italië: Gruppo Rinascente Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 13

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 17