PI l Financiering smy I Ahold heeft ook gedurende 1991 op diverse wijzen een beroep gedaan op de geld- en kapitaalmarkt. Voor de financiering van acquisities werd gebruik gemaakt van bestaan de kredietarrangementen. Tops had bij de overname een schuldenlast van $325 miljoen, die onder andere bestond uit drie tranches van hoogrentende, publiek verhandelbare obligaties van 35, $80 en 100 miljoen. De leningsovereenkomsten behorende bij de tranches van $80 en 100 miljoen, boden Tops de mogelijkheid tot vervroegde aflossing tegen acceptabele voorwaarden. Deze aflossing werd gefinancierd door middel van de uitgifte van nieuwe obligaties met dezelfde onderliggende waarde. De tranche met een nominale waarde van 100 miljoen is, voorzien van een Ahold-garantie, eind december weer bij institutionele beleggers ondergebracht. Voor de gedeeltelijke financiering van de tranche van 80 mil joen heeft Ahold een lening van $60 miljoen met variabele rente aangetrokken bij een institutionele belegger. Het restant is voorlopig gefinancierd door middel van trekking onder de multicurrency-faciliteit. Herfinanciering van de tranche van 35 miljoen zal in de eerste helft van 1992 plaatsvinden. Voor de acquisitie van Tops en de herfinanciering van de schuldenlast werd de mul ticurrency-faciliteit van 300 miljoen tijdelijk voor een groot gedeelte benut. Op balans datum was een belangrijk deel alweer afgelost, mede door genoemde onderhandse plaatsingen. Investor Relations Ahold heeft ook in 1991 een groot aantal activiteiten ontplooid op het gebied van investor relations. De belangrijkste hiervan was de officiële notering van het Ahold-aandeel in de vorm van American Depositary Receipts (ADR's) op het NASDAQ-systeem in de Verenigde Staten. Hiermee werden voor Amerikaanse beleggers en ook voor onze Amerikaanse medewerkers de mogelijkheden vergroot om in eigen land in Ahold te beleggen. Door zijn vier supermarktketens in de Verenigde Staten trekt Ahold aldaar steeds meer belang stelling. In aansluiting op de NASDAQ-notering werden presentaties gegeven in een aantal belangrijke financiële centra zoals New York, Boston en Chicago. Daarnaast werden pre sentaties verzorgd in Nederland en verder in Londen, Edinburgh, Glasgow, Frankfurt, Zürich, Stockholm en Kopenhagen. De investor-relationsactiviteiten in de Verenigde Staten en Europa dragen bij aan de gewenste internationale spreiding van het aandelenbezit en aan een grotere bekendheid met Ahold in beleggingskringen. Ahold hecht eraan beleggers open, consistent en betrouwbaar te informeren. Het geven van inzicht in corporate visies en de ondernemingsstrategie speelt daarbij een belangrijke rol. Dat beleggers waardering hebben voor de manier waarop Ahold investor relations bedrijft, bleek onder meer uit de toekenning van de Bank Van Haften Labouchere Prijs. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan de onderneming waarvan het investor- relationsbeleid door de Nederlandse beleggers, analisten en financiële pers het hoogst gewaardeerd wordt. Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 77

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 15