Dividendvoor stel Aan de algemene vergadering van aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend per gewoon aandeel van f2,50 nominaal, vast te stellen op f 1,05 en $0,40 (1990: f 1,04 en $0,322, gecorrigeerd voor keuzedividenden). Hiervan is inmiddels f 0,30 en $0,10 als interimdividend betaalbaar gesteld. Verder wordt met goedkeuring van de Raad van Commissarissen voorgesteld om de aandeelhouders de keuze te laten tussen gehele of gedeeltelijke opname van het slot- dividend in aandelen ten laste van de fiscaalvrije agioreserve. De omvang en samenstel ling van dit keuzedividend zal op 5 mei 1992 na beurs bekend worden gemaakt. Voor de statutaire winstverdeling wordt verwezen naar het hoofdstuk 'Overige gege vens' op pagina 64. Acquisities en investeringen In maart 1991 verwierf Ahold het gehele uitstaande aandelenkapitaal van Tops Markets Inc., gevestigd in Buffalo, New York. Alle uitstaande gewone en preferente aandelen in Tops Markets Inc. werden verworven voor 125 miljoen. Daarnaast had Tops ongeveer 325 miljoen aan schuldenlast, die eveneens door Ahold werd overgenomen. Tops telde ten tijde van de overname 59 grote supermarkten, 76 kleinere en tien buurtwinkels, voor namelijk gevestigd in het noordwesten van de staat New York. Het bedrijf sluit uitstekend aan bij de bestaande Amerikaanse activiteiten van Ahold, zowel door zijn winkelformules, marktbenadering als door een, geografisch gezien, complementaire ligging. Dank zij de overname van Tops werd Ahold, gemeten naar de omzet, de zevende supermarktorga nisatie in de Verenigde Staten. Begin 1991 verwierf Ahold in Nederland de zeventig winkels tellende slijterijketen Impodra. In de loop van het jaar werd het bedrijf geïntegreerd in Gall Gall, onderdeel van Speciaalzaken Ahold. De toevoeging betekende een verdere versterking van de positie van Gall Gall op de slijtersmarkt. Het belang van Ahold in de groothandelsorganisatie Schuitema nv werd in het ver slagjaar uitgebreid van 63% naar 73%. In maart nam Ahold De Tuinen bv over, een kleine rendabele groep van zeven drogis terijen met het accent op gezondheidsartikelen, waaronder medicijnen, vitaminen en kruiden. De winkels sluiten aan bij de bestaande drogisterij-activiteiten van Ahold (Etos). Het bedrijf is als een zelfstandig opererende organisatie ingepast in de groep Speciaal zaken Ahold. De plannen voorzien in een sterke uitbreiding van het aantal vestigings- punten. Ahold investeerde in 1991 f 1.093,5 miljoen in materiële vaste activa, inclusief f 434,1 miljoen begrepen in acquisities. Van het totaal werd f248 miljoen geïnvesteerd in Neder land en $444 miljoen in de Verenigde Staten. Zowel in Nederland als in de Verenigde Staten is ruimschoots geïnvesteerd in nieuwe winkels, uitbreidingen en moderniseringen. Eind november ging in Nederland de bouw van start van een groot Ahold-complex in Zaandam, waarin zowel een nieuw gecombineerd distributiecentrum voor Albert Heijn, een nieuwe Albert Heijn-verscentrale, als een nieuwe fabriek van produktiebedrijf Mar- velo onderdak zullen vinden. Het complex zal in de loop van 1993 volledig operationeel zijn. Met de bouw en inrichting is een investering gemoeid van ruim f200 miljoen. Bedrijfsresultaat en resultaat na belastingen 87 88 89 90 91 In omzet: ■i Bedrijfsresultaat ■i Resultaat na belastingen 70 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 14