4Voorwoord Winstgroei Ahold is er in het afgelopen jaar opnieuw in geslaagd een forse winstgroei te realiseren. Daarmee hebben we de prioriteit die wij ons vorig jaar op deze plaats stelden, gestand gedaan. Winstgroei is en blijft een voorwaarde om de onafhankelijkheid en de eigen iden titeit van de onderneming te waarborgen. De behaalde resultaten waren met name bevredigend in het licht van negatieve externe factoren als de economische recessie in de Verenigde Staten, de lage dollarkoers en, tegen het einde van het jaar, de Golfcrisis. Ahold is ook onder dergelijke omstandig heden in staat gebleken zijn doelstellingen te realiseren. In het laatste kwartaal van 1990 was er sprake van enige terughoudendheid en ook prijsbewuster gedrag van de consumenten. Onze strategie van aantrekkelijke prijzen voor kwalitatief hoogwaardige produkten en goede service, blijkt echter ook in tijden van economische teruggang goed aan te slaan en de gewenste resultaten op te leveren. Ahold gaat derhalve krachtig verder op de uitgezette koers. Hoewel het winstni veau in 1989 en 1990 al belangrijk is toegenomen, blijven wij streven naar een verdere groei van het resultaat na belastingen en de winst per aandeel. Om deze doelstel lingen waar te maken en om onze concurrentiepositie zo sterk mogelijk te houden, is naast autonome groei van bestaande bedrijfsonderdelen ook de strategische noodzaak aanwezig groei mede door middel van acquisities te realiseren. Het beleid blijft erop gericht de winstgevende expansie voort te zetten. Begin 1991 maak te Ahold het voornemen bekend tot volledige overname te komen van een vierde keten in de Verenigde Staten, Tops Markets Inc., een toonaangevend regionaal detail handelsbedrijf in het noordoosten van de Verenigde Staten, met een omzet van 1,2 mil jard. Het werkterrein van Tops, de staat New York, sluit uitstekend aan op de gebieden waar Ahold al actief is. De overname past geheel in het streven van Ahold om aan beide zijden van de oceaan te expanderen en door middel van synergie tussen bedrijfsonder delen het rendement van de onderneming te verbeteren. Daarom wordt ook in Europa intensief gekeken naar expansiemogelijkheden om onze positie op de middenlange ter mijn verder te versterken. Ook in het Europa zonder grenzen moeten Ahold-bedrijven afzonderlijk en gezamenlijk goed kunnen concurreren en groei van de resultaten kunnen realiseren. 4 Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 6