uit onze participaties in Argyll en Casino bedroeg in 1990 f7,6 miljoen (1989: fl,4 mil joen). Ons aandeel in het resultaat na belastingen van de niet in de consolidatie opge nomen deelnemingen - hoofdzakelijk Schuitema nv en de onroerend-goedmaatschap- pijen - bedroeg f30,7 miljoen (1989: f29,6 miljoen). De bij de groothandelsorganisatie Schuitema nv (63%) aangesloten zelfstandige super marktondernemers, onder meer actief met de winkelformules C1000, Spar, Kopak en Cas per, wisten gezamenlijk hun landelijk marktaandeel met 0,2% te vergroten tot 9,5%. De omzet van Schuitema nam toe met 6,3% tot f2.395 miljoen. Dankzij een zorgvuldige beheersing van marge en kosten groeide het bedrijfsresultaat van f28,3 miljoen tot f31,5 miljoen en het resultaat na belastingen van f22 miljoen tot f23,5 miljoen. In het boekjaar versterkte Schuitema zijn positie door de overname van Even Beheer bv. Schuitema ontwikkelt zich zelfstandig als vrijwillig filiaalbedrijf. Ahold streeft ernaar om via de deelneming in Schuitema een sterke positie in dit marktsegment te behouden. Op grond van bedrijfseconomische en markttechnische inzichten is vastgesteld dat de omvangrijke onroerend-goedactiviteiten los gezien moeten worden van de belangrijkste kernactiviteit, de detailhandel. Als consequentie daarvan worden de onroerend-goed activiteiten ondergebracht in een zelfstandige en onafhankelijk georganiseerde groep die zich zal gaan presenteren onder de naam Ahold Vastgoed. De organisatie van deze groep zal in de eerste helft van 1991 worden voltooid. Ahold Vastgoed zal zich voor al bezig houden met ontwikkeling, exploitatie, huur en wederverhuur van winkels en winkelcombinaties, zowel ten behoeve van Ahold-werkmaatschappijen als van derden. Voor de financiering van de activiteiten sloot de groep een aantal financieringsarrange menten met banken af. De onroerend-goedmaatschappijen investeerden in 1990 in Nederland voor een bedrag van f 78 miljoen (1989: f 78 miljoen). Gedurende het boekjaar werden 18 objecten verkocht. Het uit deze transacties behaalde resultaat na belastingen bedroeg f 3,6 miljoen. Het bezit aan onroerend goed in Nederland bedroeg volgens de balans per 30 decem ber 1990 f 738 miljoen. De actuele waarde van deze portefeuille op basis van de herbouw waarde bedraagt ca. f813 miljoen. ABS Development Company, de Amerikaanse onroerend-goedmaatschappij waarin wij een belang van 50% bezitten, heeft in 1990 verschillende projecten in gang gezet. In South Carolina, Pennsylvania, Ohio en Connecticut was ABS betrokken bij de ontwikke ling van vijf winkelcentra waarin supermarkten van Ahold-bedrijven werden of zullen worden gevestigd. Daarnaast heeft ABS enkele opties verworven op nog te bebouwen percelen. Twee bestaande winkelcentra met een Ahold-vestiging werden in het boekjaar gekocht. De economische teruggang in de Verenigde Staten heeft ook de onroerend-goed- markt niet onberoerd gelaten. Banken hebben hun kredietbeleid aanmerkelijk ver scherpt, waardoor het zowel voor projectontwikkelaars als voor potentiële huurders beduidend moeilijker is geworden om geld te lenen. ABS is er echter in geslaagd aantrek kelijke leningen te verwerven. Over 1990 behaalde Ahold Vastgoed een exploitatieresultaat van f42 miljoen (1989: f44 miljoen). Het resultaat na belastingen bedroeg f 18 miljoen (1989: f 16 miljoen). Na verre kening van het aan de overige aandeelhouders toekomende deel, werd hiervan f 16 mil joen (1989: f 14 miljoen) verantwoord onder baten uit deelnemingen. Het resultaat van Luis Paez (50%) bleef achter bij vorig jaar. Dit werd veroorzaakt door de druk op de prijzen die het gevolg was van de grote voorraden sherry in het Jerez- gebied. Vraag en aanbod komen inmiddels weer beter met elkaar in overeenstemming. De resultaten zullen daardoor in 1991 naar verwachting enigszins aantrekken. In 1991 zullen de onroe- rend-goedactiviteiten in Nederland onderge bracht worden in een onafhankelijke groep onder de naam Ahold Vastgoed. "De verzelf standiging geeft ons meer armslag", licht directeur D.P. Zwart toe. "Ahold Vastgoed beperkt zich namelijk niet alleen tot de verwerving van panden voor Ahold- bedrijven. We zullen ook aansluitende activiteiten ontplooien als dat com mercieel aantrekkelijk is. Hierdoor worden boven dien de vestigingsmoge lijkheden voor de retail- organisaties van Ahold vergroot. Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv 25

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 27