diepvriesdeegprodukten bij Albert Heijn aanmerkelijk vergroot. Om aan de groeiende vraag te kunnen voldoen werd in een tweede diepvriestunnel geïnvesteerd. Verder werd de produktielijn voor grootbrood geheel gemoderniseerd, hetgeen leidde tot een verbetering van de broodkwaliteit. Door de nieuwe investeringen nam het bedrijfsresultaat in 1990 duidelijk toe. VACO, leverancier van kant-en-klaarmaaltijden, bleef qua omzet achter bij de verwach tingen. In 1990 werd belangrijke voortgang geboekt bij de ontwikkeling van complete maaltijden in eenpersoonsverpakkingen. In België is de nieuwe lijn inmiddels in de han del gebracht. Albert Heijn heeft de kant-en-klaarmaaltijden in 1991 in het assortiment opgenomen. f Grootverbruik Ahold De omzet van Grootverbruik Ahold (GVA) steeg met 4,3% tot f 663 miljoen; het bedrijfs resultaat was echter onbevredigend. In het boekjaar moesten hoge aanloopkosten wor den verwerkt, voortkomend uit de herstructurering van de Versorganisatie. Bovendien werd GVA in het vierde kwartaal van 1990 geconfronteerd met onverwachte - inmiddels opgeloste - problemen bij de overgang naar een nieuw logistiek systeem. GVA breidde de activiteiten in de verssector uit door de overname van het vleesbe drijf Le Primeur in Meppel. Volgens plan werden enkele bij eerdere acquisities verworven onderdelen die niet in de strategie van GVA pasten, verkocht. GVA zal de komende jaren blijven streven naar toename van het marktaandeel door autonome groei en overnames. De hoofdgroep Institutioneel kende, ondanks de geringe groei in de markt van de gezond heidszorg, een goed jaar. Om de structuur verder te stroomlijnen besloot GVA eind 1990 de verkoopactiviteiten van Kok-Ede en Albert Heijn Grootverbruik te integreren in één verkoopformule onder de naam Kok Ede Grootverbruik. De bundeling had tot gevolg dat de activiteiten van Albert Heijn Grootverbruik zijn verplaatst van Breukelen naar Ede. Het magazijn in Ede werd met 9.000 mJuitgebreid, niet alleen om de groei, maar ook om de grotere assortimenten in de komende jaren te kunnen opvangen. De ontwikkeling van de hoofdgroep Horeca/Bedrijfsrestauratief was bevredigend. In de bedrijfsrestauratieve markt kende Instel een goed jaar. Zowel marktaandeel als bedrijfsresultaat gaven een verbetering te zien. In de horecamarkt boekte HIC goede resultaten bij de grotere klanten, maar de omzet bleef nog wel achter bij de verwachtin gen. Om de positie in deze groeiende markt te versterken zal GVA zich ook meer gaan richten op de middelgrote horecabedrijven. Daarnaast wordt gewerkt aan een regionale aanpak, teneinde de tijd tussen bestellen en afleveren zo klein mogelijk te houden. De hoofdgroep Vers had te kampen met hoge aanloopkosten bij de exploitatie van de regionale verscentra, maar de omzet was beter dan verwacht. Het landelijk netwerk van verscentra voorziet, gezien de reacties, in een behoefte. De voordelen van de leve ring van een volledig versassortiment in één bestelling zijn door veel afnemers onder kend. In 1991 zal verder gewerkt worden aan het stroomlijnen van de organisatie. De omzet van de hoofdgroep Non-Food ontwikkelde zich naar wens. Het bedrijfs resultaat stond onder druk als gevolg van de eenmalige kosten die gepaard gingen met de verhuizing van de distributie-activiteiten van Waalre naar Ede. Niet-geconsolideerde belangen In 1990 nam het resultaat uit niet-geconsolideerde deelnemingen toe van f31,0 miljoen tot f38,2 miljoen. Het hierin begrepen bedrag aan ontvangen of te ontvangen dividend "De versterking van onze positie in Amerika en de toenemende Europese activiteiten vergen veel aandacht op fiscaal gebied", meldt drs. A. Buitenhuis, hoofd fiscale zaken. Zijn afdeling was onder meer nauw betrokken bij de acquisitie van Tops Markets. "Fiscale zaken heeft de zorg voor de optimale fiscale positie van Ahold. Joint ventures en overnames moeten goed in elkaar gestoken worden, opdat interna tionale dubbele belasting zoveel mogelijk wordt vermeden. 24 Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 26