Eind 1990 exploiteerde FNS 108 winkels met een gezamenlijke verkoopoppervlakte van 259.000 m2, een stijging van 3,0% ten opzichte van 1989. Giant Food Stores (GFS) kende opnieuw een uitstekend jaar. De omzet groeide van 790 miljoen in 1989 tot 903 miljoen in 1990. Vakbondsacties die in het vierde kwartaal bij negen filialen werden gehouden hadden een gering negatief effect op de omzet. De stijging bedroeg 14,3%, hetgeen voornamelijk te danken was aan een onverminderd forse identieke groei. Ook het bedrijfsresultaat liet een duidelijke stijging zien. GFS opende 5 nieuwe winkels volgens het in 1989 geïntroduceerde concept, waar bij grote nadruk ligt op vers en variëteit. Zowel wat betreft omzet als resultaat draaiden de nieuwe winkels boven verwachting. Verder werden 7 winkels remodeled en werden er 3 gesloten. Het totale aantal winkels kwam daarmee op 54. In de loop van het jaar werd als resultaat van de synergie-activiteiten met succes het huismerk 'Finast' van zusterbedrijf FNS in de winkels geïntroduceerd. Eind 1990 voerde GFS 500 Finast-huismerkartikelen; in 1991 zal dat aantal worden uitgebreid tot 750. De nieuwe concurrent die zich in de tweede helft van 1989 in de GFS-thuishaven Harrisburg (Pa.) vestigde, heeft niet kunnen verhinderen dat GFS zijn marktaandeel in dit belangrijke gebied verder wist uit te breiden. Een en ander was mede het gevolg van de doeltreffend gebleken verdedigingstactiek. Levensmiddelenindustrie Ah old De omzet van Levensmiddelenindustrie Ahold nam toe met 6,3% tot f555 miljoen. Het bedrijfsresultaat gaf een stijging te zien. Marvelo, fabrikant van levensmiddelen, kende een uitstekend jaar. Het bedrijfsresul taat viel belangrijk hoger uit dan in 1989, hetgeen vooral te danken was aan de grotere afzet van produkten met hogere marges en een goede kostenbeheersing. In nauwe samen werking met Albert Heijn introduceerde Marvelo met succes een compleet nieuw assor timent pindakaas, chocoladepasta en hagelslag. Besloten werd om het oude fabriekscomplex aan de Zaan in Zaandam, in gebruik sinds 1910, te verlaten, omdat het niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. In 1993 zal Marvelo verhuizen naar een te bouwen fabriek aan het Noordzeekanaal, eveneens in Zaandam. Vleeswarenbedrijf Meester verbeterde zijn afzet. Ook het bedrijfsresultaat steeg ten opzichte van het minder goede jaar 1989, doordat de stijging van de grondstoffenprijzen in de tweede helft van 1990 tot stilstand kwam. Het succes van de zuurstofarm verpakte vleeswaren droeg belangrijk bij aan de stijging van de afzet. De lage dollarkoers was er de oorzaak van dat de export naar de Verenigde Staten stagneerde. Daar stond tegenover dat de export van gekookte hammen en zuurstofarm verpakte vleeswaren naar het Verenigd Koninkrijk in 1990 goed op gang gekomen is. Nistria, producent van dieetvleeswaren, kende in 1990 een flinke groei in de afzet, mede als gevolg van de samenwerking met Grootverbruik Ahold. Het resultaat stond echter onder druk vanwege diverse kostenfactoren. De omzet van Albro Bakkerijen Zwanenburg steeg licht. De verbetering was voor namelijk te danken aan de groei in de produktgroep diepvriesdeeg. Een bij Albro ontwik kelde techniek om deeg gerezen en wel in te vriezen heeft de afzetmogelijkheden van de Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv 23

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 25