1 III De omzet van Etos België verdubbelde in 1990 tot f 17 miljoen. Het bedrijfsresultaat bleef door de aanloopkosten en de kosten die verband hielden met de sluiting van 10 Colour Shops nog negatief. In 1990 werden 6 nieuwe Beauty Case-winkels geopend. Eind 1990 waren 15 Beauty Case-winkels operationeel. In België blijkt deze formule vooral in Vlaanderen goed aan te slaan. In eerste instantie zullen de expansiemogelijkheden in dit deel van het land verder worden benut. Pharmatos (farmaceutische activiteiten) verbeterde zowel omzet als bedrijfsresultaat, wat voornamelijk te danken was aan een betere beheersing op operationeel gebied. De omzet kwam uit op f50 miljoen, een stijging van 10,1%. James Telesuper (teleshopping) wist zijn omzet dankzij de overstap op het assortiment van Albert Heijn aanzienlijk te verbeteren. De kosten die met deze formulewijziging gepaard gingen, verhinderden echter een verbetering van het bedrijfsresul taat. Duidelijk is wel dat James met de nieuwe formule op de goede weg is. De grenswinkels van Ter Huurne wisten opnieuw een zeer goed resultaat te boeken. Dat was onder meer te danken aan de eerste beleidswijzigingen in het kader van de Europese eenwording. De nieuwe strategie, die medio 1991 zijn beslag krijgt, zal resulteren in een geheel vernieuwde formule, die ook na de harmonisatie van belastingen en accijnzen aantrekkelijk zal zijn voor Nederlandse en Duitse consumenten. Het Alliance-restaurant De Hoop op d' Swarte Walvis, gevestigd op de Zaanse Schans, had in 1990 een buitengewoon goed jaar, zowel voor wat betreft de omzet als het resul taat. Detailhandel Verenigde Staten Het noordoosten van de Verenigde Staten kreeg in 1990 te maken met een economische teruggang, waarvan de gevolgen ook in andere delen van het land voelbaar waren. Op de levensmiddelendetailhandel heeft deze teruggang alleen in het laatste kwartaal enig effect gehad. Zowel BI-LO, GFS als FNS hebben echter een sterke reputatie op het gebied van lage prijzen en zijn derhalve redelijk bestand tegen een economische terugval. De neiging van consumenten om onder dergelijke omstandigheden goedkopere produkten te kopen, heeft weliswaar nadelige gevolgen voor de gemiddelde marge, maar deze worden gedeel telijk opgevangen door een beheerste loonkostenstijging. De Amerikaanse werkmaatschappijen boekten aanzienlijke resultaatverbeteringen Ahold kon op die manier de vruchten plukken van eerder gedane investeringen. De gezamenlijke omzet steeg van 4.057 miljoen tot 4.413 miljoen, een stijging van 8,8%, voornamelijk als gevolg van identieke groei. Ook het bedrijfsresultaat nam belang rijk toe. Het totaal aantal winkels verminderde per saldo van 343 tot 341 terwijl de geza menlijke verkoopoppervlakte toenam van 691.000 m2 naar 720.000 m2, een groei van 4,3%. In het verslagjaar heeft samenwerking tussen onze drie dochters geleid tot belang rijke synergie-voordelen op gebieden als inkoop, management development, verzekerin gen, management-informatie en distributiesystemen. De samenwerking wordt vanuit het hoofdkantoor van Ahold USA in Parsippany (N.J.) begeleid. Eind 1990 werd in het kader van de synergiegedachte besloten tot de bouw van een centraal distributiecentrum dat onze ketens zal voorzien van drogisterij- en parfumerie artikelen en andere non-foodprodukten. Ahold's speciale afdeling Euro-Desk is begin 1991 volgens drs. T. Postma, de distributie-expert van Euro-Desk, om de expan sieplannen van Ahold te kunnen ondersteunen: als bij eventuele acquisi ties en joint ventures in Onze voornaamste taak Ahold aanwezig is te in te zetten. Met het gro- zullen ook de activiteiten van Euro-Desk toe- 20 Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 22