3K°u, in 1990 van verschillende kanten onderscheiden. In maart 1990 ging in Geldermalsen de bouw van start van een nieuw landelijk distributiecentrum dat de functie van het tijdelijke distributiecentrum in Utrecht zal overnemen. Het nieuwe centrum, dat een oppervlakte krijgt van 21.000 m2, zal eind 1991 in gebruik worden genomen. Verder is het besluit genomen om een aantal distributie-activiteiten die nu nog ver spreid zijn over verschillende lokaties in Noord-Holland, te concentreren op een terrein aan het Noordzeekanaal in Zaandam. Ondanks de inspanningen die Albert Heijn zich getroost om de veiligheid van de mede werkers te waarborgen, kon helaas niet voorkomen worden dat bij een overval op onze winkel in Oosterbeek twee medewerkers werden gedood en een derde zwaar gewond raakte. Het beveiligingsbeleid is en blijft erop gericht om geld zodanig af te schermen dat onze winkels voor overvallers niet interessant zijn. De franchise-organisatie is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een volwassen en niet meer weg te denken activiteit binnen Albert Heijn. Na de opening van de 100ste winkel in 1989, werd in 1990 opnieuw een mijlpaal bereikt: voor het eerst behaalde Albert Heijn Franchising een omzet met een consumentenwaarde van meer dan f 1 miljard. In verge lijking met 1989 steeg de omzet met 21,9%, hetgeen te danken was aan de toevoeging van nieuwe winkels en de aanzienlijke identieke groei. Het totaal aantal vestigingen steeg met 12 tot 119. De groei van het aantal franchisewinkels zal de komende jaren afgeremd wor den door het schaarser worden van de mogelijkheden. Als gevolg van de goede resultaten van de proef met de twee gespecialiseerde vers winkels onder de naam The Fresh Company, heeft Albert Heijn besloten om het aantal verswinkels uit te breiden. In 1991 zullen enkele nieuwe vestigingen van The Fresh Com pany worden geopend. De omzet van Speciaalzaken Ahold (Gall Gall, Etos en Pharmatos) steeg van f635 miljoen in 1989 tot f653 miljoen in 1990. Na de expansie van de afgelopen jaren, lag de nadruk vooral op het structureren van de organisatie en het bijsturen van de strategie. Dat leidde onder andere tot de beëindiging van het experiment met de Colour Shops in België, omdat de omzetmogelijkheden in de markt voor decoratieve cosmetica met deze formule onvoldoende zijn gebleken. De omzet van slijterijketen Gall Gall daalde fractioneel tot f348 miljoen, voorname lijk als gevolg van de krimpende markt in alcoholhoudende dranken. Het marktaandeel kwam uit op circa 17% en bleef daarmee iets achter op 1989, terwijl het bedrijfsresultaat daarentegen een aanzienlijke stijging liet zien. Een aantal winkels werd opnieuw inge richt, hetgeen resulteerde in vernieuwde aandacht van de consument. Begin 1991 werd de slijterijketen Impodra (70 winkels) overgenomen. De slijterijen zullen in de loop van 1991 geleidelijk geïntegreerd worden in de Gall Gall-organisatie. Als gevolg van de acquisitie zal het marktaandeel van Gall Gall stijgen tot 21,5%. Etos (drogisterij-/parfumeriezaken) kende in Nederland een redelijk jaar. De omzet nam ondanks de toegenomen concurrentie toe met 6,3% tot f220 miljoen. Het marktaandeel bleef nagenoeg gelijk, terwijl het bedrijfsresultaat achter bleef bij dat van 1989. Door de opening van 6 nieuwe winkels kwam het totaal op 147, exclusief 14 franchisevestigingen. Hoewel de Beauty Case-formule in het algemeen een succes is gebleken, zal het assorti ment in een aantal vestigingen aangepast worden aan de specifieke functie die de win kel in zijn omgeving vervult. Etos richt zich met een nieuwe marketingformule, die zijn basis vindt in een groter assortiment en modern ingerichte winkels, meer dan voorheen op jongeren. (/O O "Met de nog steeds toe nemende individualise ring zal ook de behoefte aan speciaalzaken met een smal maar diep, dui delijk afgebakend assor timent toenemen", aldus C.A.W.H.M. van den Broek, directeur Speciaalzaken Ahold (SpA). De strategie van SpA is gericht op een gestadige expansie van bestaande, en het opzetten van nieuwe activiteiten. "Nieuwe ontwikkelingen zullen inhaken op trends die een brede basis hebben in de maatschappij. Bovendien moeten ze verwantschap hebben met bestaande acti viteiten van Ahold. Op die manier kunnen we een goede markt- positionering combine ren met het voordeel van grootschaligheid. Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv 19

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 21