academici aan te trekken. De contacten met scholen en maatschappelijke organisaties werden met het oog op de krapte op de arbeidsmarkt versterkt. In het oostelijk werkgebied van FNS verruimde de arbeidsmarkt in de tweede helft van 1990 als gevolg van een economische teruggang. Deze ontwikkeling stelde FNS in staat om beter te voorzien in de behoefte aan personeel. De Amerikaanse werkmaatschappijen zijn in 1990 begonnen met een meer geïnte greerde benadering van opleiding en loopbaanontwikkeling voor medewerkers op alle niveaus. Op die manier kan de motivatie verhoogd en het verloop onder medewerkers teruggedrongen worden. Op centraal niveau werd gestart met een programma om mede werkers met managementcapaciteiten op te sporen en op te leiden in verband met de geplande expansie in de jaren negentig. De nadruk op opleidingen leidde opnieuw tot een groot aantal interne promoties. FNS sloot een collectieve arbeidsovereenkomst af voor de winkelmedewerkers in het oostelijk werkgebied met de betrokken vakbonden. Bij enkele winkels van GFS vonden in de tweede helft van 1990 vakbondsacties plaats. Europese en Nederlandse regelgeving Ahold krijgt in zijn bedrijfsvoering steeds meer te maken met de gevolgen van Europese wet- en regelgeving. Op weg naar de eenwording van Europa is in diverse lidstaten een duidelijke tendens tot vergaande detaillering van produktsamenstellings- en etikette- ringseisen waarneembaar. Het vrije verkeer van goederen wordt daardoor eerder belem merd dan bevorderd, terwijl het uitgangspunt van de Europese Commissie daarover zeer duidelijk is: er dient uitsluitend harmonisatie van wetgeving plaats te vinden die essentieel bijdraagt aan markteenwording, met garan ties voor volledige consumentenvoorlichting en bescherming van gezond heid en veiligheid. Via de nationale en Europese branche-organisaties, waar in Ahold-vertegenwoordigers belangrijke posities bezetten, steunt Ahold de Europese Commissie in haar streven aan dit uitgangspunt vast te houden, om het voor de Europese detailhandel zeer belangrijke vrije verkeer van goe deren tussen de lidstaten te realiseren. In overleg met de betrokken partijen kwam in Nederland een gedrags code voor alcoholhoudende dranken tot stand. Deze code heeft de dreiging van een mogelijk overheidsingrijpen om de verkoop van alcoholhoudende dranken in de super markten te beperken weggenomen. Winkelsluitingswet De Nederlandse detailhandel kreeg in 1990 eindelijk meer zicht op de zo lang bepleite wijziging van de Winkelsluitingswet. Het kabinet zal het parlement voorstellen om win kels de mogelijkheid te geven op werkdagen tot half zeven en op zaterdag tot zes uur open te zijn, met een wekelijks maximum van 55 uur. Ahold is voorstander van verlen ging van de openingstijden omdat daarmee beter tegemoet gekomen kan worden aan de gewijzigde wensen van de consumenten. Naar aanleiding van de aangekondigde wetswijziging werd Ahold in mei 1990 gecon fronteerd met werkonderbrekingen in een aantal filialen. Aan de acties kwam een einde nadat werkgevers en vakbonden een convenant hadden gesloten dat als uitgangspunt zal dienen voor verder overleg. "Het tijdig signaleren van komende wet- en regel geving en het uitoefenen van invloed daarop is in de levensmiddelendetail handel van groot commercieel belang", zo stelt mr. A.L. Schmid, hoofd public affairs Ahold. Steeds meer van deze regels zijn afkom stig van de Europese Gemeenschap. Om de contacten met de Europese ambtenaren en branche-organisaties zo goed mogelijk te onder houden, opende Ahold in november een kantoor in het hart van het Br EG-centrum. mr. A.Th. van Ewijk: "Op weg naar Europa 1992 is het voor ons bedrijf van cruciaal belang om een vinger aan de Brusselse pols te houden. mr. A.Th. van Ewijk (I) en mr. A.L. Schmid Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv 17

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 19