werk in de detailhandel heeft, te verbeteren. Ook in brancheverband, met name door het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel en de Raad voor het Filiaal en Grootwinkel bedrijf, zijn inmiddels stappen ondernomen om het imago op te vijzelen. Het ziekteverzuim bij Ahold gaf in 1990 een stijging te zien. Ahold deelt de algemene verontrusting over de hoogte van het ziekteverzuim en de voortdurende stijging van het aantal WAO-gevallen in Nederland. Voorzover ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid veroorzaakt worden door bedrijfsgebonden factoren, voelen wij een duidelijke verant woordelijkheid. Door preventie en verbetering van de kwaliteit van de arbeid probeert Ahold de oorzaken van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid waar moge lijk weg te nemen. In situaties waar sprake is van gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid is het beleid erop gericht medewerkers zo lang mogelijk in dienst te houden door aanpassing van werk of functie. In het verslagjaar gingen stage- en opleidingsprojecten van start die de mogelijkheden van kansarmen op de arbeidsmarkt vergroten. Daarnaast wordt door gerichte opleidings- en begeleidingsactiviteiten geprobeerd kans armen aan een passende baan in het bedrijf te helpen. De decentralisatie van verantwoordelijkheden naar de werkmaatschap pijen werd in 1990 voltooid, maar het proces als zodanig wordt op decen traal niveau voortgezet. De bedoeling is dat taken en bevoegdheden uiteindelijk op een zo laag mogelijk niveau terecht komen. In het boekjaar werd een nieuwe financiële overeenkomst met de Stichting Pen sioenfonds Ahold gesloten. De financiering van het fonds werd daarmee voor de komende jaren vastgelegd en zekergesteld. In maart 1990 werden verkiezingen voor de twaalf ondernemingsraden gehouden. De opkomst lag gemiddeld op 80% en was daarmee 5% hoger dan bij de vorige verkie zingen. Albert Heijn ging na de verkiezingen van start met een nieuwe medezeggen schapsstructuur, bestaande uit vijf ondernemingsraden en een groepsondernemings- raad. De groepsondernemingsraad is een nieuw instituut binnen Ahold en zal daarom met extra aandacht worden gevolgd. De in 1989 opgerichte Stichting Gerrit Jan Heijn Fellowship stelde in het boekjaar voor de eerste keer een student in staat een opleiding te volgen aan Cornell University in de Verenigde Staten. Ahold gaf in 1990 in Nederland een bedrag van f 25 miljoen uit aan scholing en oplei ding van medewerkers. Op korte termijn zijn op sociaal gebied nog weinig gevolgen van de Europese een wording te verwachten. Wel zullen ontwikkelingen en activiteiten op de sociale beleids terreinen steeds meer in Europees perspectief gezien moeten worden. Daarnaast zullen we meer met Europese richtlijnen worden geconfronteerd. De sociale gevolgen van de eenwording, en meer nog die van onze eigen Europese activiteiten, zullen het eerst zichtbaar worden op het terrein van management develop ment. Internationale ervaring wordt steeds belangrijker, evenals talenkennis, flexibili teit, mobiliteit en kennis van internationale marketing. Loopbaanplanning en -begelei ding alsmede opleidingen zullen hierop gericht worden. In de Verenigde Staten nam het gemiddelde aantal medewerkers toe van 38.379 naar 40.251. Omgerekend in full-time equivalenten betekende dit een stijging van 4,3% tot 28.189. De toename was voornamelijk te danken aan de opening van nieuwe winkels en uitbreiding in bestaande winkels. Het percentage part-timers bedroeg in 1990 58,5%. Hoewel de arbeidsmarkt in een aantal staten steeds krapper wordt als gevolg van ontgroening, slaagden de drie Ahold-bedrijven erin om met intensieve wervingscampag nes te voorzien in de behoefte aan personeel. Succesvol onderdeel van de activiteiten van Bl-LO vormde de uitkering van premies aan medewerkers die nieuwe collega's wis ten aan te brengen. Daarnaast werden er activiteiten ontplooid om meer gehandicapten en ouderen in dienst te nemen. FNS slaagde er bovendien in een aanzienlijk aantal Chr. van Gent (I) en J.A.A. Cazemier "De Europese een wording zal binnen de EG op termijn in grijpende gevolgen hebben voor de kwanti teit en kwaliteit van de werkgelegenheid", voorspelt hoofd arbeids zaken Chr. van Gent. Het wegvallen van de grenzen zal onder meer leiden tot intensivering van de opleidings activiteiten. Ook op het terrein van management development zullen de gevolgen van de een wording en Ahold's nieuwe activiteiten in Europa snel zichtbaar worden. J.A.A. Cazemier, hoofd management develop ment: "De toenemende vraag naar internationaal georiënteerde top functionarissen vergt een andere, bredere aanpak van management development. 16 Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 18