r Milieu De integratie van milieuzorg in het bedrijfsbeleid van de Ahold-werkmaatschappijen heeft in het verslagjaar verder gestalte gekregen. De in 1988 opgerichte afdeling Milieu zorg heeft het milieubewustzijn in alle geledingen van het bedrijf gestimuleerd. De aan dacht voor het milieu leidde zowel in Nederland als in de Verenigde Staten tot concrete resultaten. Albert Heijn slaagde erin om het merendeel van de PVC-houdende verpakkingen van de schappen te verwijderen. In de loop van 1991 zullen ook de resterende verpak kingen met PVC uit de Albert Heijn-winkels zijn verdwenen. Daarnaast werden strengere milieu-eisen gesteld aan kwekers van aardappelen, groenten en fruit. De eisen zijn gericht op het terugdringen van het gebruik van mest en pesticiden. De gestegen verkoop van milieuvriendelijker produkten heeft aangetoond dat con sumenten bereid zijn door aanpassing van hun koopgedrag een bijdrage te leveren aan de verbetering van het milieu. In onze fabrieken lag de nadruk vooral op de vermindering van de hoeveelheid afval. Het milieuvraagstuk stond in 1990 ook in de Verenigde Staten in de belangstelling. Zowel bij BI-LO, GFS als bij FNS is de milieuzorg voortvarend ter hand genomen. In alle winkels werd de mogelijkheid gecreëerd om plastic en papieren zakken ter recycling in te leveren. Verder werd het gebruik van canvas tassen gestimuleerd. GFS introduceerde daarnaast een serie milieuvriendelijke papierprodukten onder de naam 'Green Mark'. Ahold is zowel in Nederland als in de Verenigde Staten vertegenwoordigd in ver schillende overlegorganen die zich beijveren voor de verbetering van het milieu. Hier toe behoren de Stichting Verpakking en Milieu in Nederland en het Food Marketing Insti tute in de Verenigde Staten. Het overleg dat in Nederland met het ministerie van VROM wordt gevoerd, zal in 1991 leiden tot concrete plannen voor het terugdringen van ver pakkingsafval, gecombineerd met de inzameling ervan. In 1991 zal vanuit de levensmid delenbranche tevens een proef met een zogenoemde retourshop worden genomen. De komende jaren gaat Ahold door op de ingeslagen weg. Het milieu-aspect zal meer aandacht krijgen in opleidingen en er zal gewerkt worden aan de verdere integratie van milieuzorg in de bedrijfsvoering van de werkmaatschappijen. De zorg voor het milieu dient een volwaardig en vanzelfsprekend onderdeel van het beleid te zijn. Personeel Het gemiddelde aantal medewerkers nam in 1990 toe van 83.140 tot 85.437. Omgerekend in full-time equivalenten betekende dit een toename van 2,3% tot 53.388. In Nederland waren gemiddeld 45.186 mensen in dienst, exclusief de medewerkers van de in 1989 verkochte AC Restaurants, een stijging van 4,4%. Op basis van full-time equi valenten was er een groei van 3,5% tot 25.199. Deze groei was voornamelijk het gevolg van meer serviceverlening en de verdere stijging van het verkoopvolume in de bestaan de winkels waardoor meer mensen nodig waren. Het percentage part-timers bedroeg in 1990 57,5%; het aandeel van de vrouwelijke medewerkers hierin was 57,6%. In 1990 nam het aantal part-time banen verhoudingsge wijs sterker toe dan het aantal full-time banen. De stijging van de personeelskosten liep ook in 1990 uit de pas met de ontwikkeling van de produktiviteit. Deze tendens noopt tot voortdurende inspanningen om de doelmatigheid te verbeteren. De krapte op de arbeidsmarkt, vooral veroorzaakt door de afname van het aantal jongeren, stelt ons met name in de Randstad voor problemen. We zien ons daardoor genoodzaakt tot het voeren van een actief arbeidsmarktbeleid, waarbij we ons meer dan voorheen richten op herintredende vrouwen en op allochtonen. De in het najaar gestarte wervingscampagne van Albert Heijn poogt daarnaast nadrukkelijk het imago dat het W v.,.,., J* Personeelsbestand, gemiddeld x 1.000 1986 1987 1988 1989 1990 O Ahold Verenigde Staten Ahold Nederland Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv 15

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 17