De verhouding tussen de vlottende activa en de kortlopende schulden bedroeg 0,92 tegen 0,94 ultimo 1989. Het saldo liquide middelen van f322 miljoen beschouwen wij nagenoeg volledig als gebonden liquiditeiten voor de dagelijkse bedrijfsvoering. Invloed valutaschommelingen Schommelingen in de koers van de dollar ten opzichte van de gulden zijn van invloed op de geconsolideerde cijfers van Ahold. Bij het bepalen van de resultaten wordt bij de omre kening een gemiddelde koers per kwartaal gehanteerd. Voor het gehele jaar resulteerde dit in een gemiddelde omrekenkoers van f 1,82 tegen f2,12 in 1989. Dit verschil had een negatief effect van circa f 18 miljoen op het geconsolideerde resultaat na belastingen. Bij de balansopstelling wordt de dollarkoers per balansdatum gehanteerd. Eind 1990 bedroeg deze koers f 1,70 tegen f 1,92 in 1989. Deze lagere koersen hadden tot gevolg dat een bedrag van f 100 miljoen als nadelig omrekeningsverschil ten laste van het eigen vermogen is gebracht. Een beter inzicht in de gang van zaken wordt verkregen als koersinvloeden bui ten beschouwing worden gelaten door de activiteiten in guldens en die in dollars te scheiden. Het in guldens vastgelegde eigen vermogen steeg van f 589 miljoen tot f 626 miljoen. Het resultaat na belastingen op de activiteiten die in guldens worden verantwoord bedroeg f 139 miljoen, tegen f 125 miljoen in 1989. Het in dollars vastgelegde eigen vermogen bedroeg eind 1990 $497 miljoen, tegen $445 miljoen in 1989. Het resultaat na belastingen op de activiteiten die in dollars wor den verantwoord steeg van $33 miljoen tot $57 miljoen. Financiering en investor relations Ahold heeft de relaties met zijn vermogenverschaffers in 1990 verder versterkt. Met een syndicaat van nationale en internationale banken werd een kredietfaciliteit van 300 mil joen met een looptijd van vijf jaar afgesloten, die in verschillende valuta kan worden op genomen. Ahold realiseerde hiermee een vergrote mate van flexibiliteit bij toekomstige financieringen, omdat direct kan worden beschikt over een aan zienlijk bedrag aan vreemd vermogen met een variabele rente. Ter voorbereiding op de notering van het Ahold-aandeel, in de vorm van American Depositary Receipts (ADR's) op NASDAQ in de Verenigde Staten, werd een zogenoemde 20-F filing gedaan bij de Securities and Ex change Commission. De notering krijgt in april 1991 haar beslag. De gewen ste internationale spreiding van het bezit van Ahold-aandelen wordt hier door bevorderd. Een aantal vooraanstaande marketmakers kan nu in de Verenigde Staten een markt in ons aandeel ontwikkelen, terwijl we tevens de investor-relationsactiviteiten kunnen verbeteren. Ahold hield in 1990 presentaties voor institutionele beleggers in New York, Londen, Edinburgh, Zürich, Frankfurt en in verschillende plaatsen in Nederland. De contacten met de particuliere belegger werden versterkt door presentaties voor de Vereniging van Effectenbezitters en de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleggingstudieclubs. Een en ander heeft ertoe geleid dat de belangstelling voor het Ahold-aandeel verder is ver groot. Het afsluiten van de nieuwe kredietfaciliteit van 300 miljoen en het afsluiten van een ver zekeringscontract in ERA- verband, maken volgens G.V.M. Witteveen, ver antwoordelijk voor finan ciën, duidelijk dat Ahold werk maakt van zijn financiële strategie. "Een strategie die gebaseerd is op consistentie, ver trouwen, flexibiliteit en zorgvuldigheid", aldus Witteveen. Als onderdeel van die aanpak werden de contacten met beleg gers in 1990 verder versterkt. "Mede daar door heeft Ahold het op de beurs uitstekend gedaan", meent F.W. Hent, hoofd investor relations. "De belangstel ling voor ons aandeel is duidelijk vergroot. G.V.M. Witteveen (I) en F.W. Hent Jaarverslag 1990 Koninklijke Ahold nv 13

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 15