veau van circa één miljard gulden. In de Verenigde Staten werd onze positie aan zienlijk versterkt met de aankoop van een derde winkelketen, First National Super markets. In Nederland verwierven wij een meerderheidsbelang in de levensmidde lengroothandel Schuitema en werd een aantal bedrijven in de sector grootverbruik overgenomen. Ook afgezien van acquisi ties vond een krachtige groei plaats. De geconsolideerde omzet kwam - exclusief Schuitema - uit op f 15,3 miljard; op basis hiervan neemt Ahold binnen het Nederlandse bedrijfsleven een prominen te positie in. Begin 1989 zette de expansie zich voort met de acquisitie van de slijterijke tens Gall Gall en Party Shop. Door de jaren heen is ons succes bepaald door tijdig tegemoet te komen aan de ver anderende wensen van de consument Daarom hebben de benadering van de klant, het produkt- en merkenbeleid en begrippen als service en kwaliteit altijd een centrale plaats in het beleid ingeno men. Daarbij is nooit uit het oog verloren dat efficiënt werken voor een onderne ming noodzakelijk is voor de continuïteit. Automatisering vervult hierbij een sleutel rol en de mogelijkheden die de elektro nica vandaag de dag biedt zijn ongekend. Na de opmars van scanning werd in 1988 een nieuwe stap gezet. In Nederland ging namelijk het project elektronisch betalen in de supermarkt van start. In het afgelopen jaar deed nog een andere noviteit zijn intrede. In Amsterdam werd de eerste 'Fresh Company' geopend, een winkel met vrijwel uitsluitend versartike len. Dit begin van een nieuwe keten is de uiting van een trend die ook in de bestaande winkels steeds meer accent krijgt: het voeren van een ruim, kwalitatief hoogwaardig, assortiment versprodukten onder meer op het gebied van vlees, brood, banket, bereide voeding, groente en fruit. De wisseling van de wacht is nabij. Bij het scheiden van de markt kan ik terugzien op een mooie en interessante tijd bij Ahold, die helaas tegen het einde werd overscha duwd door de ontvoering en tragische dood van mijn broer en mede-bestuurslid Gerritjan. Gaarne wens ik de Raad van Bestuur met drs. PJ. Everaert als nieuwe voorzitter veel succes met het leiden van onze succesvolle onderneming. De mannen en vrouwen die tijdens mijn presidentschap bij Ahold hebben gewerkt dank ik voor hun inzet en betrok kenheid. De huidige medewerkers vor men de basis voor een verdere gezonde expansie. Ik ben ervan overtuigd dat zij enthousiast en met elan voortbouwen aan datgene, wat voorgaande generaties met veel liefde en daadkracht hebben gereali seerd. Zaandam, 22 maart A. Heijn President

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 9