Wisseling van de wacht Het jaarverslag over 1988 van Koninklijke Ahold nv is het laatste dat onder mijn ver antwoordelijkheid als president het licht ziet, daar ik - zoals bekend - op 1 septem ber a.s. wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens zal terugtreden. Deze gelegenheid benut ik graag voor een persoonlijk afscheidswoord. Dit aftreden betekent voor mij een einde van een lange en boeiende periode, waarin de oorspronkelijke Albert Heijn- ondememing uitgroeide tot Ahold met aanzienlijke belangen in Nederland en de Verenigde Staten. In 1987 werd de kroon op het werk gezet toen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan, het predikaat 'Koninklijk' werd verkregen. Het geeft voldoening afscheid te nemen op een moment dat Ahold sterk staat. In Nederland vervullen we op de kruide- niersmarkt een leidende rol met onze win kelketen Albert Heijn, onder welke naam ook een verheugend aantal zelfstandige ondernemers op franchise-basis werkzaam is. Een geslaagde diversificatie hebben we bereikt met onze drogisterij- en parfume riewinkels Etos Beauty Case en met de slij terijketen Alberto, recentelijk voortgezet onder de naam van de fusiepartner Gall Gall. Voorts hebben we bewust gewerkt aan de opbouw van een keten van restau rants en een omvangrijke grootverbruik- sector. Een aantal produkten uit het levens middelenassortiment wordt door eigen produktiebedrijven voortgebracht. Hoewel Ahold ook activiteiten ontplooit in West-Duitsland en België is de echte sprong over de grenzen gerealiseerd met de opbouw van een netwerk van super markten in de Verenigde Staten. In 12 staten in het oosten van Amerika beschik ken wij thans in totaal over meer dan 300 vestigingen onder de namen BI-LO, Giant, Martin's, Finast, Edwards en Pick-n- Pay Naast het voordeel van geografische spreiding betekent het werken in verschil lende markten dat geprofiteerd kan wor den van wederzijdse kennis en ervaring. De ontwikkeling van Ahold is niet altijd over rozen gegaan. Tegenover geslaagde acquisities en vernieuwende initiatieven zijn soms ook paden ingeslagen die na dien weer verlaten moesten worden. Dit toont aan dat de onderneming nooit ge schroomd heeft activiteiten met onvol doende perspectief te beëindigen of aan derden over te dragen. Dit heeft ertoe geleid dat een goed winstgevende onder neming is ontstaan, die door de jaren heen een forse groei heeft doorgemaakt. Wat deze expansie betreft was 1988 overi gens een topjaar met een investeringsni-

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 8