38 Waardering en resultaatbepaling Balans Algemene grondslag De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat geschieden volgens een stelsel geba seerd op historische verkrijgingsprijs. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet anders is ver meld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Aanvullende informatie op basis van de actuele waarde is opgenomen op pagina 47. Boekjaar Boekjaren eindigen op de zondag die het dichtst bij 31 december van het kalendeijaar ligt. Het boekjaar 1988 bestond uit 52 weken (1987: 53 weken). Vreemde valuta Vorderingen en schulden in vreemde valuta, voort vloeiende uit gewone bedrijfsactiviteiten, worden omge rekend tegen de geldende koersen. De hieruit voort vloeiende koersverschillen worden ten gunste c.q. ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Van de in de consolidatie begrepen jaarrekeningen lui dende in vreemde valuta, worden de bedragen van de balans omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar geldende koersen; de bedragen van de winst- en verlies rekeningen worden omgerekend tegen de per kwartaal vastgestelde gemiddelde koersen. Voor de omrekening van de dollar werden de navolgende koersen gehan teerd: 1988 1987 Balans 1,9995 1,7775 Winst- en verliesrekening: le kwartaal 1,8713 2,0966 2e kwartaal 1,9580 2,0415 3e kwartaal 2,1145 2,0622 4e kwartaal 1,9877 1,9157 De bij deze omrekeningen ontstane koersverschillen worden rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen. Belastingen De belasting naar de winst wordt berekend uitgaande van het resultaat volgens de winst- en verliesrekening, de voor dat jaar geldende belastingtarieven en rekening houdend met permanente verschillen tussen het resul taat en de fiscale winst. Latente belastingverplichtingen/-vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen het resultaat en de fiscale vrinst worden gesaldeerd verantwoord onder de post 'Voorzieningen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'. Immateriële vaste activa Betaalde dan wel ontvangen goodwill bij verkrijging of vervreemding van deelnemingen wordt rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen. De geactiveerde immateriële vaste activa zijn ontstaan bij de waardering op vermogenswaarde van het in 1988 verworven meerderheidsbelang in FNS Holding Com pany Inc. Deze post betreft de contante waarde van het verschil tussen het ten tijde van de overname in de markt geldende huurniveau voor vergelijkbare winkels en de volgens de operational leasecontracten verschul digde huur. Afschrijving vindt plaats overeenkomstig de resterende looptijd van de leasecontracten. Materiële vaste activa De waardering vindt plaats op basis van de verkrijgings prijs, rekening houdend met afschrijvingen. De lineaire afschrijving wordt - rekening houdend met de restwaarde - bepaald door de geschatte gemiddelde levensduur: Bedrijfsgebouwen 30-40jaar Machines en installaties 8 jaar Andere vaste bedrijfsmiddelen (inch verbouwingen) 8 jaar Onder 'Bedrijfsgebouwen' worden mede verantwoord de gekapitaliseerde leasecontracten met betrekking tot vestigingspunten in de Verenigde Staten. De lineaire afschrijving vindt plaats overeenkomstig de looptijd der contracten. Deelnemingen De deelnemingen zijn gewaardeerd tegen netto-vermo genswaarde. Leningen/vorderingen De leningen en vorderingen zijn opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoordeelde voorzieningen. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- c.q. vervaardi- gingsprijs met toepassing van het fifo-stelsel, of tegen marktwaarde indien deze lager is. Rekening is gehou den met een geringe aftrek wegens het risico van incou rantheid en met de mogelijkheid van een prijsdaling van grondstoffen. Latente belastingen De op basis van tijdelijke verschillen tussen het resultaat en de fiscale winst bepaalde belastingvorderingen en -verplichtingen zijn gebaseerd op de ultimo boekjaar gel dende belastingtarieven. De uit de wijziging van belas tingtarieven voortvloeiende waarderingsverschillen wor den rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen. Het saldo van de vorderingen en verplichtingen wordt tegen nominale waarde opgenomen. Gekapitaliseerde leaseverplichtingen Bij het aangaan van financial leasecontracten wordt de contante waarde van de periodieke verplichtingen ver antwoord als gekapitaliseerde leaseverplichtingen.

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 40