1 Overige activiteiten 25 Levensmiddelenindustrie Ahold De omzet van Levensmiddelenindustrie Ahold bedroeg f 474 miljoen en was, ten gevolge van een lager prijsniveau, iets hoger dan in 1987. Het bedrijfsresultaat bleef conform de verwachtingen in geringe mate achter bij dat van het uitste kende jaar 1987, maar ligt nog steeds op een alleszins aanvaardbaar peil. Het produktiebedrijf Marvelo kon de af zet, ondanks de toenemende concurrentie van landelijke A-merken, verder opvoe ren. De groei deed zich voor in alle pro- duktgroepen: koffie, thee, wijn, pasta's, ha gel, drop en pinda's. Een krachtige afzet- groei deed zich voor bij cafeïnevrije koffie, die thans bijna 10% van de koffieverkopen uitmaakt. Ook nieuwe produkten - zoals vruchtenthee en zogenaamde 'kleintjes wijn' - leverden een bijdrage aan de afeet stijging. Het resultaat was vrijwel gelijk aan dat van het bijzonder goede jaar 1987. De afzet van het vleeswarenbedrijf Mees ter gaf zowel in Nederland als in het bui tenland een groei te zien. Het bedrijfsresul taat kwam enigszins lager uit, maar is nog zeer bevredigend. Er werden omvangrijke investeringen verricht; onder meer werd de laatste fase van een geavanceerd sys teem voor de produktie van worst in ge bruik genomen. Een belangrijke innovatie betrof de introductie van zuurstofarm ver pakte vleeswaren; de nieuwe verpakking biedt belangrijke voordelen en zal de tra ditionele vacuiimverpakking op den duur geheel verdringen. Veel aandacht werd voorts besteed aan de verdere ontwikke ling van een nieuw produktieproces voor vleeswaren. De begin 1988 overgenomen producent van dieetvleeswaren Nistria ontwikkelde zich gunstig. Er wordt gewerkt aan een nauwe samenwerking met Meester op het gebied van inkoop en produktontwikke- ling. Het bedrijfsresultaat van Albro Bakkerijen Zwanenburg bleef iets achter als gevolg van een druk op de prijzen en een omzet daling in enkele traditionele produktgroe- pen. De nieuwe produktgroep bake off liet een positieve ontwikkeling zien. De samenwerking met Albert Heijn op dit gebied levert goede resultaten op, mede omdat op deze wijze optimaal kan wor den ingespeeld op de wensen van de win kels en de consument. In 1989 zal een belangrijke investering worden verricht voor de produktie van diepgevroren deeg, dat in de winkels tot brood kan worden verwerkt. De sherry-bodega's van Luis Paez in Spanje, waarin Ahold een belang heeft van 50%, behaalden opnieuw een belang rijk hoger resultaat. De onderneming kon haar vooraanstaande positie als exporteur handhaven, ondanks het feit dat de sherry- markt in Nederland licht onder druk staat. Na de zeer goede jaren 1987 en 1988 wordt verwacht dat het bedrijfsresultaat van Levensmiddelenindustrie Ahold in 1989 een lichte daling zal vertonen, maar zich op een bevredigend peil zal blijven bewegen. Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten De omzet van deze sector steeg met 6,8% tot f 765 miljoen. Het bedrijfsresultaat gaf een stijging te zien. In het begin van het verslagjaar werd Toko Rekreatie Service (exploitatie van campingwinkels en hore cabedrijven) verkocht. De omzet van Grootverbruik Ahold, die zich vooral richt op de institutionele markt, nam belangrijk toe, waardoor een verdere stijging van het marktaandeel werd gerealiseerd. Dit werd voor een deel bereikt door acquisities. De autonome groei bleef achter bij de verwachtingen. Het bedrijfsresultaat herstelde zich na de ongunstige effecten van de integratie van de distributie-activiteiten van Albert Heijn Grootverbruik en Kok-Ede in 1987, maar ligt nog niet op het gewenste peil. In 1988 werden vijf bedrijven oveige- nomen, te weten: Gebr. Hoefsmit Vlees centrale bv te Rotterdam, bv Looman Zonen te Amsterdam, Zoutewelle, De Bie Co. bv te Schiedam, Land- en Tuin- bouwproductenhandel Leendert Meeder bv te Schiedam en JJ. Vendrig Consul tants bv (58,33%) te Rotterdam. Vooral in de sector versprodukten werd door deze acquisities de positie van Grootverbruik Ahold aanzienlijk versterkt. In het verslagjaar werden vier hoofd groepen gevormd, te weten: Institutioneel, Horeca/Bedrijfsrestauratief, Vers en Non food. Hierdoor worden de verschillende MEESTER INTRODUCEERDE IN 1988 ZUURSTOFARM VERPAKTE VLEESWAREN BINNEN DE HOOFDGROEP VERS VAN GROOTVERBRUIK AHOLD WERD EEN AANTAL NIEUWE BEDRIJVEN OPGENOMEN

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 27