20 zijn positief en het ligt in de bedoeling het experiment uit te breiden. Gezien de om vang van de winkel zal het aantal vestigin gen volgens deze formule echter beperkt blijven. Onderdelen van het concept kun nen evenwel ook in andere filialen wor den toegepast. In het najaar werd onder de naam 'The Fresh Company' in Amsterdam de eerste winkel met vrijwel uitsluitend vers- produkten geopend. De formule blijkt goed aan te slaan. Begin 1989 werden nog enkele verswinkels geopend. Wanneer de rendementsvooruitzichten goed blijken te zijn, zal een keten van dergelijke winkels worden opgebouwd. Voor 1989 verwacht Albert Heijn op nieuw een stijging van de omzet en een hoger bedrijfsresultaat. De in 1988 gevoimde groep Speciaalza ken Ahold behaalde in het verslagjaar een omzet van f371 miljoen. Het jaar daar voor bedroeg de vergelijkbare omzet f307 miljoen. In 1989 zal een experiment wor den begonnen met een nieuw type cadeauwinkel. De omzet van Etos (drogisterij-/parfume- riezaken) steeg met 14,1% tot f190 mil joen, mede als gevolg van de opening van 23 filialen (52 weken; 16,2%). De toe name van de verkopen leidde tot een hoger marktaandeel. Het aantal vestigin gen bedraagt thans 139. De aanloopkosten die met de krachtige expansie samenhin gen hadden tot gevolg dat het bedrijfsresul taat licht onder druk stond. De ombouw van de bestaande winkels naai- de Beauty Case-formule werd in 1988 afgerond, thans hanteren 125 filialen deze formule, die goed aanslaat bij de con sument. Het aantal kapsalons in combina tie met een Beauty Case-winkel steeg van 6 tot 10. In samenwerking met Pharmatos werden drie nieuwe combinaties van een apotheek met een Beauty Case-winkel gerealiseerd, waardoor het totaal aantal apotheken op 4 uitkwam. In België werd eind 1988 het eerste Etos-filiaal geopend. Naast de Beauty Case-formule is in dit land een experi ment gestart met de zogenaamde Colour Shop, een kleine winkel met een groot assortiment decoratieve cosmetica. Etos verwacht in 1989 een hogere omzet en een beter bedrijfsresultaat. Alberto (gedistilleerde dranken en wijn) kon zijn marktaandeel in een dalende markt handhaven; de omzet liep terug van f 140 miljoen tot f 131 miljoen. Het be drijfsresultaat verbeterde evenwel als ge volg van kostenbeheersing en een goed margebeleid. Het aantal vestigingen steeg met 2 tot 91. Het aantal franchise nemers bleef gehandhaafd op 6. Begin 1989 werden de winkelketens Gall Gall en Party Shop overgenomen. De integratie met de Alberto-organisatie verloopt volgens plan. De te vormen ke ten, die de naam Gall Gall zal voeren, omvat circa 275 vestigingen en heeft een omzet van ongeveer f 380 miljoen. Voor 1989 wordt voor onze sterk ver grote slijterijketen een aanzienlijke verbete ring van het bedrijfsresultaat verwacht. In 1988 werden de farmaceutische activi teiten samengevoegd onder de naam Pharmatos. Het is een samenwerkingsver band van 7 apotheken, waarin concepten voor de toekomst worden getest. In Phar matos is ook de in april overgenomen Pharmacis Reguliere Pharmaceutische Groothandel bv opgenomen. De omzet in 1988 bedroeg f50 miljoen; het bedrijfsre sultaat ontwikkelde zich positief. Voor het lopende jaar rekent Pharma tos op een hogere omzet en een hoger bedrijfsresultaat. Ondanks de uitbreiding van het geogra fische gebied waarin James Telesuper werkzaam is, is de omzet minder sterk gegroeid dan verwacht. De werving van nieuwe klanten bracht eenmalige kosten met zich, waardoor een negatief bedrijfsre sultaat werd behaald. Voor 1989 wordt een verbetering ver wacht, hetgeen echter nog niet zal leiden tot een positief resultaat. Verkoopoppervlakte x 1.000 m2 1200 1000 800 600 400 200 .84 87 88 Ahold Nederland

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 22