len bijvoorbeeld op het gebied van geza menlijke inkoop en anderzijds om de bedrijfsvoering in de nieuwe situatie effi ciënter te maken. In de meeste landen van Noord- en Midden-Europa is al sprake van grote nationale concentraties in de levensmidde lendetailhandel. Deze markten bieden derhalve beperkte mogelijkheden voor acquisities en autonome groei. Wel is het echter mogelijk om met collegabedrijven in deze landen samenwerkingsverbanden aan te gaan waarbij de nadruk ligt op effi ciencyverbetering ten behoeve van de consument en waarbij iedere onderne ming toch zijn zelfstandigheid bewaart. In groeimarkten zien wij mogelijkhe den om tot vormen van samenwerking te komen waarbij de nadruk meer komt te liggen op verdere expansie. Ook in dit kader behoeft geen inbreuk te worden gemaakt op de zelfstandigheid van de betrokken ondernemingen. Bij dit alles is een krachtige uitgangspo sitie in eigen land een noodzaak. Omzet en resultaat verder omhoog De consumptieve bestedingen in Neder land aan voedings- en genotmiddelen ver toonden in 1988 een groei van circa 1,5%; deze toename werd in ongeveer gelijke mate veroorzaakt door prijsstijgingen en een hogere consumptie. De geleidelijke sanering die zich de afgelo pen jaren in de bedrijfstak heeft voorge daan, heeft ertoe geleid dat vooral de ster kere bedrijven zijn overgebleven. De con currentie bleef onverminderd hevig en is veelal afkomstig van regionaal of lokaal werkende ondernemingen. In ons beleid spelen wij hierop in door de bedrijfslei ding van de vestigingen een grotere zelf standigheid te geven, zodat beter kan wor den gereageerd op lokale ontwikkelingen. Mede hierdoor konden onze winkelketens Albert Heijn en Etos hun marktaandeel vergroten. In Nederland steeg het aantal detail handelsvestigingen per saldo van 651 tot 682, terwijl de totale verkoopoppervlakte met 7,7% toenam tot 408.590 nr. De omzet van Albert Heijn (exclusief fran- chise-nemers) steeg met 2,3% tot f6.601 miljoen (52 weken: 4,3%). De prijzen in de markt voor kruidenierswaren gaven een gemiddelde prijsstijging te zien van 1,5%. Het volume van de verkopen nam met 2,8% toe en het marktaandeel - inclu sief de omzet van de franchise-nemers - steeg van 24,8% tot 25,3%. Het resultaat gaf opnieuw een bevredi gende groei te zien. Het aantal winkels nam met 6 toe tot 452. Er werden 24 winkels geopend en 18 gesloten. Verder ondergingen 12 winkels een aanzienlijke uitbreiding en werd in 22 filialen de inrichting en inventaris geheel vernieuwd. De verkoopoppervlakte steeg met ruim 7% tot 383.620 m2 en de gemid delde oppervlakte per winkel nam toe van 800 m2 tot 850 m2. Het assortiment werd opnieuw uitgebreid. Het aantal franchise-nemers nam toe van 79 tot 88; de waai de van de aan deze winkels geleverde goederen steeg met 28,9% tot f 710 miljoen. De toekomstige groei van het aantal franchise-nemers wordt geremd doordat het steeds moeilij ker wordt ondernemers te vinden die aan onze criteria voldoen. In de organisatie-opzet werden enkele veranderingen aangebracht die moeten leiden tot een grotere effectiviteit. Het aan tal geografische regio's werd teruggebracht van 7 naar 4. Op het gebied van logistiek en distribu tie werden aanpassingen doorgevoerd om een optimale goederenstroom te bewerk stelligen. In Utrecht werd een nieuw distri butiecentrum geopend voor droge kruide nierswaren. De nieuwe distributiestructuur voorziet in de levering aan de filialen van circa 1.500 artikelen met een hoge om loopsnelheid vanuit de regionale centra in Zaandam, Tilburg en Zwolle; het reste rende deel van het assortiment wordt van uit Utrecht geleverd. In de toekomst zal een nieuw landelijk distributiecentrum in Geldermalsen in gebruik worden geno men en voorts wordt een vierde regionaal distributiecentrum in de regio Rotterdam voorzien. De integratie van de Vers Vlees Groep heeft ertoe geleid dat het assortiment nog beter kan worden afgestemd op de wen sen van de consumenten. In 50 filialen werd scanning-appara- tuur geplaatst, waardoor het aantal winkels dat met deze apparatuur is uitgerust steeg tot 99. In samenwerking met de Postbank N.V werd een proef met elektronisch beta len gestart, waarbij 25 winkels zullen wor den betrokken. De eerste winkels zijn inmiddels met de benodigde apparatuur uitgerust en in de loop van 1989 zal dit bij alle voor het experiment aangewezen filia len gebeuren. In de loop van 1988 werd in Tilburg een nieuw type supermarkt geopend met een grote verkoopoppervlakte en een zeer uitgebreid assortiment. In deze 'super markt van de toekomst' ligt de nadruk op plezierig winkelen. De eerste ervaringen ALBERT HEIJN, TILBURG THE FRESH COMPANY, AMSTERDAM APOTHEEK/ETOS COMBINATIE, TILBURG

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 21