Jaarverslag Raad van Bestuur 11 Jaar van sterke expansie Het boekjaar 1988 kenmerkte zich voor Koninklijke Ahold nv door een krachtige expansie. De investeringen in bestaande en nieuwe bedrijven bereikten een record niveau. Mede als gevolg van acquisities steeg de geconsolideerde omzet van f 11,7 miljard in 1987 tot f 15,3 miljard in het verslagjaar, een stijging van 30,7% (1987 op basis van 52 weken: 33,4%). In de geconsoli deerde omzet zijn de cijfers van de 55%- deelneming Schuitema nv niet begrepen. Ons aandeel in het resultaat van deze onderneming wordt verantwoord onder 'Baten uit deelnemingen'. Het geconsolideerde bedrijfsresultaat kwam, mede als gevolg van de begin 1988 verworven Amerikaanse supermarktketen First National Supermarkets (FNS), op f278 miljoen tegen f234 miljoen in 1987. Het geconsolideerde resultaat na belas tingen steeg met 11,0% tot f 146 miljoen. Deze stijging achten wij bevredigend ge zien de aanhoudend scherpe concurrentie en de sterke groei, die gepaard ging met aanloopkosten en hogere financierings lasten. De Nederlandse overheid heeft de subsi dies op investeringen, waarvan de ver plichtingen na 29 februari 1988 zijn aange gaan, afgeschaft. Deze onverwachte af schaffing van de WIR-premies heeft, on danks de compenserende maatregelen, met name op termijn een negatief effect op het resultaat. Het aantal vestigingen van onze detail- handelsbedrijven in Nederland en de Ver enigde Staten nam in totaal met 139 toe tot 1.011. De totale verkoopoppervlakte steeg met 34,9% tot 1.041.027 m. Ahold is in 1988 in menig opzicht sterk in beweging geweest. Voor veel medewer kers had dit een extra werkbelasting tot gevolg. Veel dank zijn wij hen verschul digd voor de door hen geleverde prestatie. Omvangrijke acquisities In het verslagjaar kwamen enkele grote acquisities tot stand. In de Verenigde Staten kreeg Ahold de beschikking over een derde winkelketen met de verwerving van een meerderheids belang (80%) in FNS Holding Company Inc., de houdstermaatschappij van First National Supermarkets, Inc. De transactie werd op 29 januari 1988 geëffectueerd. Op dat moment exploiteerde FNS in vijf oostelijke staten 115 supermarkten onder de namen Finast, Edwards en Pick-n-Pay Voornamelijk als gevolg van deze acquisi tie is onze omzet in de Verenigde Staten nagenoeg verdubbeld. Overeengekomen is dat Ahold de res terende aandelen FNS in de jaren tot en met 1992 zal verwerven, waarbij de prijs mede bepaald zal worden door de resulta- tenontwilckeling van het bedrijf. Voor het 80%-belang werd geen goodwill betaald. Wanneer de resultaten zich volgens de ver wachting ontwikkelen, zal bij verwerving van de resterende aandelen evenwel een aanmerkelijk bedrag aan goodwill worden betaald. Ultimo 1988 is ons belang in FNS toegenomen tot 85,29%. BI-LO versterkte haar positie door de over name van 21 winkels in de staten North en South Carolina. De officiële overdracht vond begin 1989 plaats nadat in oktober daaraan voorafgaand overeenstemming was bereikt. Een versterking van onze positie in Neder land werd bereikt door de verwerving van een 55%-belang in Schuitema nv, een groothandelsorganisatie in levensmidde len voor het vrijwillig filiaalbedrijf. De on derneming exploiteert verschillende win kelformules, te weten: C1000, Mikro Markt, Centra, Paraat, Kopak en Casper, alsmede een aantal Spar-formules, waar onder Spar Voordeelmarkt. Schuitema en de door haar geëxploiteerde formules zul len zelfstandig blijven functioneren. De deelneming in Schuitema biedt de mogelijkheid om toegang te krijgen tot een groter deel van de markt waarin zelf standige ondernemers voor eigen reke ning en risico supermarkten exploiteren. In dit marktsegment opereert ook onze succesvolle Albert Heijn ffanchise-formu- le. Het vrijwillig filiaalbedrijf heeft een zelf standige functie naast het grootwinkelbe drijf en biedt interessante perspectieven voor groei in binnen- en buitenland. Van het verworven belang in Schui tema is een pakket van 45% inzet van een geschil. De transactie waarbij de aan ons verkopende partij in het bezit is gekomen van dit pakket, wordt door de voormalige eigenaren juridisch aangevochten. In dezelfde procedure wordt ook de geldig- Resultaat na belastingen xf 1.000.000 160 140 190 100 80 60 40 20 84 85 [86 [87 88

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 13