Balans Winst- en verliesrekening Immateriële vaste activa Betaalde dan wel ontvangen goodwill bij verkrij ging of vervreemding van deelnemingen wordt rechtstreeks ten laste c.q. ten gunste van het eigen vermogen gebracht. Materiële vaste activa De waardering vindt plaats op basis van de verkrij- gingsprijs, rekening houdend met afschrijvingen. De afschrijving wordt bepaald door de geschatte levensduur, rekening houdend met de restwaarde. De afschrijvingspercentages zijn in het algemeen: Bedrijfsgebouwen en terreinen 2-5% In uitvoering c.q. niet in gebruik 0% Machines en installaties, gemiddeld circa 121/2% Andere vaste bedrijfsmiddelen (incl. verbouwingen), gemiddeld circa 121/2% Bij verkoop van onroerend goed wordt het per saldo behaalde resultaat ten gunste c.q. ten laste van het eigen vermogen gebracht alvorens tot winstverdeling wordt overgegaan. Deelnemingen De deelnemingen zijn gewaardeerd tegen verkrij- gingsprijs, onder aftrek van voorzieningen, zoda nig dat de in totaal opgevoerde waarde nagenoeg overeenkomt met de intrinsieke waarde, dan wel lagere bedrijfswaarde. Leningen/vorderingen De leningen en vorderingen zijn opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoor deelde voorzieningen. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- c.q. ver- vaardigingsprijs met toepassing van het fifo-stel- sel, of tegen marktwaarde indien deze lager is. Rekening is gehouden met een geringe aftrek we gens het risico van incourantheid en met de moge lijkheid van een prijsdaling van grondstoffen. Liquide middelen Onder de kasgeldbeleggingen is een beperkt bedrag opgenomen aan obligaties. Deze worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of, zo die lager is, tegen beurskoers per balansdatum. Egalisatie WIR-premies Genoten WIR-premies worden verantwoord op de rekening egalisatie WIR-premies en worden in ter mijnen, die overeenkomen met de afschrijvingster mijnen van de desbetreffende activa, ten gunste van het resultaat gebracht. De nog te incasseren WIR-premies zijn in de balans onder de vorderingen opgenomen. Latente belastingen De op basis van tijdelijke verschillen tussen de commerciële en fiscale winst bepaalde belasting vorderingen en -verplichtingen zijn gebaseerd op de ultimo boekjaar geldende belastingtarieven. Het saldo van de vorderingen en verplichtingen wordt tegen nominale waarde opgenomen. Algemeen Baten en lasten worden toegerekend aan het boek jaar waarop deze betrekking hebben. Omzet Dit betreft de omzet aan derden, inclusief de omzetbelasting begrepen in de omzetten van win kels in Nederland. Netto-omzet De omzet exclusief omzetbelasting. Kostprijs van de omzet Hieronder zijn begrepen de aanschaffïngs- c.q. ver- vaardigingskosten van de verkochte produkten, de kosten van inkoop, opslag en transport. Verkoopkosten Dit betreft de directe kosten verband houdende met de verkoop en promotionele activiteiten. Algemene beheerskosten Alle niet hiervoor genoemde kosten. Baten uit deelnemingen Deze post betreft hoofdzakelijk dividenden van niet-geconsolideerde deelnemingen. Belasting naar de winst Voorzien wordt de belasting die op basis van het resultaat voor belastingen direct of latent is ver schuldigd. Aandeel derden Dit betreft het aandeel van derden aandeelhouders in het resultaat na belastingen van geconsoli deerde deelnemingen.

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 39