De Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten zullen naar verwachting in 1988 een hogere winstbijdrage leveren. In de sector grootverbruik zullen de integratiekosten geen rol meer spelen, terwijl de restaurants profiteren van de invoering van de nieuwe formule. Verwachtingen De economische vooruitzichten in de gebieden waar Ahold werkzaam is, zijn gematigd positief. In Nederland wordt een geringe stijging van het reëel besteedbaar inko men verwacht. De deflatie die zich in 1987 voordeed, zal naar verwachting omslaan in een lichte prijsstijging. De consumptieve bestedingen zullen een toename van 1 a 2% te zien geven. Ook in onze marktgebieden in de Verenigde Staten wordt een beperkte toename van het reëel besteedbaar inkomen verwacht. Onder invloed van een te verwachten geringe inflatie kunnen de prijzen enkele procenten stijgen. De omzet in Nederland zal naar verwachting verder toenemen. Ook het bedrijfsresultaat zal een verdere beperkte groei te zien geven, hetgeen onder meer wordt veroorzaakt door een verbetering bij Grootverbruik Ahold. In de Verenigde Staten zal, naast de voorziene omzetgroei bij BI-LO en Giant Food Stores, nagenoeg een verdubbeling van de omzet plaatvinden ten gevolge van de consolidatie van First National Supermarkets (FNS). Het bedrijfsresultaat in dollars zal door de toevoeging van FNS belangrijk toene men. Als gevolg van hogere financieringslasten en de mogelijk opnieuw lagere gemiddelde dollarkoers leidt de verbetering van het bedrijfsresultaat in lokale valuta tot een geconsolideerd resultaat na belastingen in guldens dat naar verwachting ongeveer gelijk zal zijn aan het resultaat over 1987. Het aantal medewerkers in Nederland zal in 1988 verder toenemen, terwijl ook in de Verenigde Staten - met name door de toetreding van FNS - het aan tal medewerkers een belangrijke groei te zien zal geven. De investeringen zullen in 1988 in Nederland wellicht nog iets hoger uitval len dan in het verslagjaar. Er zal een bedrag van meer dan f300 miljoen wor den geïnvesteerd, onder meer in uitbreiding van het aantal winkels en vervan ging en vergroting van bestaande winkels bij Albert Heijn. Het totaal aan vervangings- en uitbreidingsinvesteringen zal in de Ver enigde Staten, inclusief FNS, circa 120 miljoen (1986: 127 miljoen) bedra gen. Dit bedrag is exclusief de investering in vaste activa ten gevolge van de overname van FNS per 29 januari 1988. Ter financiering van de voorgenomen investeringen zal in de loop van 1988 vreemd vermogen worden aangetrokken in verschillende valuta's. Omdat, zoals reeds eerder aangegeven, de overname van FNS werd gefinan cierd uit de aanwezige liquide middelen en de betaalde goodwill rechtstreeks van het eigen vermogen zal worden afgeboekt, wordt met betrekking tot de balans ultimo 1988 verwacht dat zowel de liquiditeit als de solvabiliteit enigs zins zullen afnemen. Wij verwachten evenwel dat de betreffende ratio's zich op een bevredigend niveau zullen handhaven. De Raad van Bestuur Zaandam, 23 maart 1988

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 29