De sherry-bodega's van Luis Paez in Spanje, waarin Ahold een belang heeft van 50%, konden de omzet en het resultaat verder opvoeren. Dank zij de voor aanstaande positie van Albert Heijn op de Nederlandse sherrymarkt is het Spaanse bedrijf nu de grootste sherry-exporteur van Jerez naar Nederland. Verwacht wordt dat het resultaat van Levensmiddelenindustrie Ahold in 1988 lager zal uitvallen dan in het bijzonder goede jaar 1987. Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten De omzet van deze sector steeg met 12,3% tot f716 miljoen. Het bedrijfsresul taat gaf echter, voornamelijk door incidentele factoren, een aanzienlijke daling te zien. De activiteiten van Grootverbruik Ahold - die voor een belangrijk deel gericht zijn op de institutionele markt groeiden verder, mede als gevolg van het acquisitiebeleid. De omzet aan derden steeg met 19,4% tot f495 miljoen. Deze grote toename kwam tot stand ondanks een aantal aanzienlijke prijs dalingen, onder meer van koffie. Deze prijsdalingen hadden tot gevolg dat de brutomarge onder zware druk kwam te staan, die pas tegen het eind van het jaar afnam. De positie op de grootverbruikmarkt werd versterkt door de overnames van Peter Heisen bv te Nieuwegein, Evaion bv (Evers) te Almelo en De Koks maat Bedrijfskeukens bv te Waalre. De distributie-activiteiten van Albert Heijn Grootverbruik en Kok-Ede werden in 1987 geïntegreerd. Deze operatie veroorzaakte aanzienlijke één malige kosten; mede hierdoor daalde het resultaat ten opzichte van dat over 1986. Voor AC Restaurants stond 1987 in het teken van de verbouwing en nieuw bouw van een groot aantal vestigingen. De omzet van de 17 Nederlandse res taurants steeg verder, mede dank zij de nieuwbouw in Utrecht en Boxmeer. Het resultaat daalde echter licht onder invloed van de verbouwingsactivitei ten en een zekere vertraging bij de nieuwbouw. Op dit moment zijn de meeste restaurants overgeschakeld op de nieuwe formule, het succesvolle free flow- concept. De reacties van de klanten hierop zijn zeer positief. Eind 1988 zullen alle restaurants zijn omgebouwd. De vestiging in Beekbergen werd verkocht. De omzet van de 8 Belgische restaurants steeg, waarbij een aanzienlijk hoger resultaat werd behaald. Ook hier werden de restaurants aangepast aan de nieuwe formule. In het verslagjaar werd een nieuw kookprocédé (vacuum cooking) ontwik keld, waardoor een hoge en constante kwaliteit van de maaltijden wordt bereikt tegen lagere kosten. Er is inmiddels begonnen met levering van deze maaltijden, ook aan derden. De met deze nieuwe activiteit verband houdende aanloopkosten zijn verwerkt in het resultaat over 1987. De vestiging in Duitsland behaalde evenals vorig jaar een goed resultaat; het zoeken naar geschikte nieuwe vestigingsplaatsen zal worden geïntensi veerd. De gezamenlijke omzet van de 5 Ostara-vakantieparken en de 53 Toko-cam pingwinkels en -horecabedrijven daalde, vooral als gevolg van het afstoten van enkele Toko-filialen en het slechte zomerweer. Dank zij een stringente kostenbeheersing kon Ostara het resultaat op een hoger peil brengen. Toko behaalde echter een lager resultaat. Begin 1988 werd Toko Rekreatie Service verkocht. Voor Ostara wordt gezocht naar wegen die tot een beter toekomstperspectief kunnen leiden. De omzet van de Ter Huurne-grenswinkels steeg. Een negatieve invloed op de omzet hadden de daling van de koffieprijzen en het dalende prijsvoordeel ten opzichte van West-Duitsland. Het resultaat was lager, maar alleszins bevredigend.

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 28