de centrale slagerijen de laatste jaren gedaald. Hun rol neemt de laatste tijd echter weer in betekenis toe door de levering van vers vlees dat in de bedie ningsafdelingen van de winkels direct in consumenteneenheden wordt gesne den. Er wordt veel aandacht besteed aan verbetering van de distributiefunc tie en aan de handhaving van het kwaliteitsniveau. In 1988 zullen de meeste Miro-winkels overschakelen op de AH-formule. In een beperkt aantal vestigingen zal een proef worden genomen met een nieuw type supermarkt. Albert Heijn verwacht in 1988 een verdere groei van omzet en bedrijfsre sultaat te kunnen realiseren. De omzet van Alberto kwam uit op f140 miljoen, een daling van 1,4% ten opzichte van 1986. Het bedrijfsresultaat was evenwel hoger dan dat van het voorgaande jaar. De markt voor gedistilleerd vertoonde in 1987 een aanzienlijke daling in volume. Ten gevolge van een toenemende gerichte voorlichting stond met name de afzet van Nederlands gedistilleerd, die de helft van de slijtersomzet uitmaakt, sterk onder druk. In deze markt heeft Alberto zich uitstekend kun nen handhaven; het marktaandeel kon worden opgevoerd. Er werden drie vestigingen geopend, terwijl twee winkels werden geslo ten. Het aantal vestigingen kwam daardoor uit op 89. Daarnaast steeg het aantal franchisenemers van 3 tot 6. Verwacht wordt dat de volumedaling in de markt zich in 1988 zal voortzetten. Hoewel dit op zich een ongunstige ont wikkeling is, mag wel worden verwacht dat onder deze omstandigheden de aandacht voor handhaving van de marge zal toenemen. Alberto rekent op een verdere toename van het marktaandeel en een handhaving van het bedrijfsre sultaat op het peil van 1987. Bij Etos steeg de omzet met 13,7% tot f166 miljoen, hetgeen resulteerde in een iets groter marktaandeel en een hoger bedrijfsresultaat. Er werden 13 vestigingen geopend en 2 gesloten, waardoor het totale aantal winkels op 116 uitkwam. De ombouw tot de Beauty Case-formule werd in een hoog tempo voort gezet. In totaal zijn er nu 86 vestigingen met deze formule. De omschakeling zal eind 1988 voor alle daarvoor in aanmerking komende filialen voltooid zijn. De Beauty Case-formule, die vooral in stadsfilialen wordt doorgevoerd en die onder meer een aanzienlijke uitbreiding van het assortiment cosme tica inhoudt, slaat bij de klant goed aan. De combinatie van een Etos Beauty Case en een apotheek onder één dak voldoet aan de verwachtingen; dit project zal verder worden uitgebreid. In 6 filialen is een kapsalon ondergebracht. De eerste resultaten hiervan zijn positief. In Amersfoort werd een Etos-filiaal gecombineerd met een Beauty Center. In 1988 zal het aantal vestigingen verder toenemen. Verwacht wordt dat de omzet en het resultaat opnieuw zullen stijgen. De telefoonsupermarkt James Telesuper breidde het werktterrein in het ver slagjaar verder uit. Deze nog nieuwe vorm van winkelen is voor een steeds grotere groep consumenten aantrekkelijk. Detailhandel Verenigde Staten Belangrijk hogere omzet In de Verenigde Staten behaalden onze winkels een belangrijk hogere omzet. De aanloopkosten die met het expansieprogramma van BI-LO samenhingen en de kosten die gepaard gaan met herpositionering van de BI-LO-formule, leidden er conform de verwachting echter toe dat het bedrijfsresultaat onder druk stond. De concurrentie bleef onverminderd hevig, met name in het werkgebied van BI-LO. Het investeringsbeleid is gericht op een verdere groei. Bij BI-LO wordt, naast het blijvend lage prijzenimago, nu ook gewerkt aan vergroting van het Verkoopoppervlakte x 1.000 m2 1000 900 800 700 600 500 400 300 200 100 83 84 85 86 87 Ahold Verenigde Staten Ahold Nederland

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 23