De detailhandelsketens van Ahold hebben zich in deze markt goed ont wikkeld. In alle gevallen kon het marktaandeel worden behouden of vergroot. Albert Heijn, Miro, Alberto en Etos zagen hun bedrijfsresultaat verbeteren. Albert Heijn behaalde een 8,0% hogere omzet van f5.951 miljoen bij een gemiddelde prijsdaling in de markt voor kruidenierswaren van 2,7%. Het afzetvolume steeg met 10,7%, terwijl opnieuw een stijging van het marktaan deel kon worden gerealiseerd; inclusief Miro en de franchisenemers bedroeg dit in 1987 24,8%. Het aantal winkels nam per saldo opnieuw toe en wel met 3 tot 433. Daarnaast werden 19 winkels uitgebreid en 40 geheel vernieuwd. De verkoopoppervlakte steeg per saldo met 4,0% tot 319.559 m2. De franchise- activiteiten gaven ook in 1987 een stijging te zien. Het aantal franchisene mers steeg van 65 tot 79; de waarde van de aan deze winkels geleverde goede ren op basis van consumentenprijzen steeg met 33,8% tot f560 miljoen. Albert Heijn kon aldus zijn positie als grootste kruidenier van Nederland verder versterken, terwijl het bedrijfsresultaat een bevredigende stijging te zien gaf. In het eerste kwartaal werd de omzet positief beïnvloed door de acties die werden gevoerd in het kader van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn. Door de opgetreden prijsdalingen was het meer dan ooit noodzakelijk om te werken aan het behoud van de marge in geld in plaats van de procentuele marge, aangezien in de kostensfeer geen vergelijkbare prijsdalingen op traden. In het verslagjaar werd opnieuw een groot aantal winkels uitgerust met nieuwe afdelingen; de nadruk lag hierbij op bake-off-, Bedien-U-Zelf-, traiteur- en visafdelingen. Enkele van deze afdelingen bevinden zich nog in een experimentele fase, terwijl andere zullen worden ingebracht in de 'super markt van de toekomst', een totaalwinkel met een nog groter assortiment en een aangepaste winkelsfeer. In 1987 werd Miro in de infrastructuur van Albert Heijn geïntegreerd. Hieibij weid veel aandacht besteed aan het behoud van de specifieke verwor venheden van Miro, zodat hiervan ook in de toekomst optimaal gebruik kan worden gemaakt. Het assortiment van Albert Heijn werd verder geoptimaliseerd en aange past aan de nieuwste ontwikkelingen in het koopgedrag van de consument. De Miro-vestigingen voeren nu ook het AH-huismerk. Op het gebied van automatisering werd goede vooruitgang geboekt. In 28 winkels werd scanningapparatuur geplaatst, waarmee langs elektronische weg de streepjescode op artikelen wordt gelezen. Het aantal winkels dat met deze apparatuur is uitgerust bedraagt nu 52. Verder zijn in 89 winkels perso nal computers geplaatst, waardoor de efficiency van de administratieve werk zaamheden kan worden verhoogd. Besloten werd om in 1988 in samenwer king met de Postbank in een aantal winkels een proef te houden met elektro nische betaalapparatuur. Het jaar kenmerkte zich door tal van organisatorische aanpassingen. Naast Miro werden ook de Distributie-organisatie en de Vers Vlees Groep in Albert Heijn geïntegreerd. Daarnaast werd een belangrijk deel van de cen trale automatiseringsafdeling bij Albert Heijn ondergebracht. Ook werd veel aandacht besteed aan de voorbereiding van de organisatie en de medewerkers op de toekomst. Voorts werden verkenningen uitgevoerd ten aanzien van de toekomstige inrichting en structuur van winkels. Als gevolg van de stijgende afzet steeg het in de distributiecentra verhan delde volume met 15,3%. Om het ontstaan van knelpunten, die het gevolg kunnen zijn van een verdere vergroting van het afzetvolume en verbreding van het assortiment, in de toekomst te voorkomen is besloten de distributie structuur aan te passen. Uitgangspunt daarbij is dat een groter deel van de artikelen met een lage omloopsnelheid vanuit één landelijk centrum aan de filialen zal worden geleverd. De goederen met een hoge omloopsnelheid zul len worden geleverd door de regionale distributiecentra die gevestigd zijn in Zaandam, Zwolle en Tilburg. Er is besloten tot een uitbreiding met twee nieuwe centra. Het is de bedoeling dat er een nieuw landelijk distributiecentrum komt in Geldermal- sen en een vierde regionaal centrum in de buurt van Rotterdam. Door de opkomst van de bedieningsformules is het produktieniveau van

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 22