In 100 jaar van geldla tot scanning Onze samenleving, waarin de veranderingen toch al erg snel gaan, maakt een stormachtige ontwikkeling door op het gebied van de elektronica. De toepas singen van automatisering beperkten zich tot nu toe vooral tot professioneel gebruik; thans krijgt ook de consument in toenemende mate te maken met de opmars van elektronische apparatuur, tot in de huiskamer toe. Het streven naar efficiency-verhoging, onder andere door automatisering, heeft in de 100- jarige geschiedenis van onze onderneming altijd een belangrijke rol gespeeld. De klant heeft deze ontwikkeling met name goed kunnen constateren op de plaats van afrekenen. In 1887, het beginjaar van de tot Ahold uitgegroeide Albert Heijn-winkel- keten, werden de ontvangsten in een eenvoudige aan de toonbank bevestigde geldla gedeponeerd. Spoedig daarna deed het mechanische kasregister zijn intrede, een belangrijke stap vooruit. Vervolgens verschenen de elektrische kassa's, die rond 1970 werden opgevolgd door elektronische kassa's. De nieuwste ontwikkeling bestaat uit de koppeling van deze kassa's aan scanningapparatuur. Deze 'leest' de op de produkten aangebrachte streepjes code en registreert op deze wijze de aankopen van de klant. Scanning heeft als voordelen een snellere afhandeling aan de kassa, meer informatie op de kassabon en minder kans op fouten. Winkelautomatisering beperkt zich overigens niet tot de kassa. Ook ach ter de schermen doen zich ingrijpende ontwikkelingen voor, zoals 'order entry', de automatisering van de bestellingen door de winkel bij de distribu tiecentra, later eventueel uit te breiden met verbindingen naar leveranciers. Deze en andere toepassingen van de moderne elektronica leiden uiteindelijk tot integrale winkelautomatisering, die tevens extra managementinformatie oplevert. Automatisering maakt de mens niet overbodig. Wel verandert zijn rol en daarmee de vereiste kennis en werkaanpak. Tegen deze achtergrond zal Ahold ook in de komende jaren veel aandacht besteden aan training en oplei ding van personeel. Het is de kunst, ook voor onze circa 55.000 medewerkers, om met de moderne elektronica te leren omgaan en er optimaal gebruik van te maken. Mede dank zij de betrokkenheid en de inzet van heel veel medewerkers is Ahold in 100 jaar gegroeid tot een grote, gezonde, klantgerichte onderne ming die vol vertrouwen de tweede eeuw van haar bestaan ingaat. Hoe die groei heeft plaatsgevonden wordt in woord en beeld tot uiting gebracht in de jubileumbijlage, die in dit jaarverslag is opgenomen. De Raad van Bestuur Zaandam, 19 maart 1987 A. Heijn President

Jaarverslagen | 1986 | | pagina 7