Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten De omzet van deze sector steeg met 37,5% tot f 636 miljoen. De belangrijkste oorzaak van deze sterke toename was het feit dat in de institutionele sector Kok-Ede en Instel in 1986 gedurende het gehele jaar aan de omzet bijdroe gen; daarnaast werd echter ook een bevredigende autonome groei behaald. Het bedrijfsresultaat gaf een aanzienlijke stijging te zien. De institutionele activiteiten, ondergebracht in Grootverbruik Ahold, behaalden in 1986 een hogere omzet, terwijl het bedrijfsresultaat zich bevre digend ontwikkelde. De activiteiten in deze sector, in 1986 uitgeoefend door Albert Heijn Grootverbruik, Kok-Ede en Instel, werden door de overname van Horeca Inkoop Centrale belangrijk uitgebreid. Grootverbruik Ahold levert aan instellingen, bedrijfsrestaurants en horecabedrijven. Zoals eerder in dit verslag opgemerkt, wordt gewerkt aan een andere structurering van de groep, opdat een betere aansluiting bij deze verschillende marktsegmenten wordt verkregen. Ook wordt er aandacht besteed aan de toevoeging van nieuwe produktgroepen, zoals vers vlees en aardappelen, groente en fruit. Begin 1987 werden de grootverbruikactiviteiten verder uitgebreid door de overname van Heisen's Vleeshouwerij C.V in Nieuwegein. De omzet van de AC Restaurants 17 in Nederland, 8 in België en 1 in West- Duitsland) vertoonde een groei ten opzichte van 1985. Het bedrijfsresultaat verbeterde in 1986 aanmerkelijk, waardoor aan de verliessituatie een einde kwam en een gering positief bedrijfsresultaat werd behaald. De betere resul taten werden mede veroorzaakt door aanpassingen in de restaurants. In Nederland werd een aantal vestigingen gemoderniseerd, terwijl het succes volle 'free flow'-concept thans in vrijwel alle restaurants doorgevoerd is. Twee onrendabele vestigingen werden afgestoten. In België werd een begin gemaakt met de invoering van het 'free How'-concept. De omzet en het bedrijfsresultaat van de bedrijven in de recreatiesector waren weliswaar hoger, maar bleven niettemin achter bij de verwachtingen. De 5 Ostara-vakantieparken en de 37 Toko-campingwinkels ondervon den de invloed van een daling van het aantal binnenlandse vakanties, veroor zaakt door de ongunstige zomer van 1985 en de gestegen koopkracht. Voor beide bedrijven zal daarom in 1987 een aangepaste strategie gevolgd worden. De gang van zaken bij de twee Ter Huurne-grenswinkels was zeer bevredi gend. Omzet en bedrijfsresultaat lagen op een aanzienlijk hoger niveau. De Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten zullen in 1987 naar ver wachting een hogere omzet en een beter bedrijfsresultaat behalen. Alle secto ren zullen hieraan een bijdrage leveren. In de sector grootverbruik speelt de overname van Horeca Inkoop Centrale een rol, terwijl de AC Restaurants de impulsen zullen blijven ondervinden van de nieuwe formule; daarnaast zul len de opleveringen van een nieuwe vestiging in Boxmeer en de herbouwde vestiging in Utrecht (Lage Weide), een positieve invloed hebben. Verwachtingen Voor 1987 wordt in de werkgebieden van Ahold een voortgaande matige economische groei verwacht. De particuliere consumptie zal verder toe nemen, maar deze toename zal zich met name voordoen bij de duurzame con sumptiegoederen. De volumegroei in de sector voedings- en genotmiddelen zal beperkt zijn, waarbij een aanhoudend scherpe concurrentie verwacht moet worden. De Ahold-bedrijven zullen alles in het werk stellen verder te groeien en hun posities te versterken. Daartoe is een fors investeringsprogramma opgezet. De investeringen in Nederland zullen toenemen van f 190 miljoen in 1986

Jaarverslagen | 1986 | | pagina 25