De omzet van Giant Food Stores, voornamelijk werkzaam in Pennsylvania, steeg, mede dank zij het voortgezette scherpe prijsbeleid, met 9,4% tot $529 miljoen. Het aantal filialen nam met 2 toe tot 41, terwijl het bedrijfsresultaat een verdere stijging liet zien. De concurrentie in het werkgebied van Giant Food Stores is eveneens hevig, maar richt zich minder op prijs- en meer op service-aspecten. De onderneming heeft actief op deze ontwikkeling inge speeld, waardoor een groter marktaandeel kon worden bereikt. Het assortiment werd verder uitgebreid, onder andere met exotische vruchten, vetarme vleeswaren en delicatessen. In vrijwel alle filialen werden nieuwe afdelingen ingericht voor verse vis en voor bloemen en planten. Alle nieuwe en in 1986 gerenoveerde vestigingen werden met scanning- apparatuur uitgerust. Het scanningsysteem wordt ondersteund door micro computers, waardoor een betere kostenbewaking en een hogere produktivi- teit gerealiseerd worden. In 1987 zal Giant Food Stores 5 nieuwe winkels openen. De omzet en het bedrijfsresultaat zullen naar verwachting een verdere sterke groei laten zien. Overige activiteiten Levensmiddelenindustrie Ahold De omzet van Levensmiddelenindustrie Ahold bedroeg f 502 miljoen en was nagenoeg op het niveau van 1985. De leveringen aan de detailhandels bedrijven van Ahold in Nederland namen in 1986 verder toe. Hiertegenover stond echter - voornamelijk bij Meester Wijhe - een daling van de afzet aan BI-LO en Giant Food Stores. Het bedrijfsresultaat gaf een stijging te zien. Het produktiebedrijf Marvelo (wijn, koffie, thee, pasta, drop, hagel en zoute pinda's) zag de omzet zowel in geld als in volume stijgen. Dit was mede te danken aan de grotere belangstelling voor eigen merken, waarvan Marvelo als producent van Albert Heijn-huismerken kon profiteren. Het bedrijfsresul taat verbeterde onder invloed van de hogere omzet en van rationalisaties. Meester Wijhe (vleeswaren) behaalde een hoger bedrijfsresultaat ondanks een lagere omzet. De bedrijfstak, en dus ook Meester Wijhe, werd geconfron teerd met een sluiting van de Amerikaanse grenzen om veterinaire redenen, waarmee een belangrijk deel van de markt wegviel. Dank zij een actief beleid - het inspelen op marktontwikkelingen, de introductie van nieuwe produkten en een betere assortimentssamenstelling - kon volledige compensatie wor den gevonden voor het verlies van de Amerikaanse markt. Albro Bakkerijen Zwanenburg behaalde bij een hoger afzetvolume een gelijke geldomzet. Als gevolg van de landelijke overcapaciteit en de scherpe concurrentie in de bakkerij sector stond de marge onder druk, waardoor het bedrijfsresultaat ten opzichte van 1985 achterbleef. Er werd in 1986 veel aan dacht besteed aan produktvernieuwing, met name aan het 'bake-off'-project in samenwerking met Albert Heijn. De sherry-bodega's van Luis Paez in Spanje, waarin Ahold een belang heeft van 50%, behaalden opnieuw een hogere omzet en een beter bedrijfs resultaat. De capaciteit werd aanzienlijk uitgebreid. Deze bodega's vormen de basis voor de leidende positie van Albert Heijn op de Nederlandse sherry- markt. Bij Levensmiddelenindustrie Ahold wordt dit jaar een iets hogere omzet en opnieuw een bevredigend resultaat verwacht. Marvelo en Albro Bakkerijen Zwanenburg verwachten een stijging van omzet en bedrijfsresultaat, terwijl Meester Wijhe op een ongewijzigd bedrijfsresultaat rekent. Bij deze laatste onderneming wordt in 1987 de laatste fase ingeluid van het moderniserings programma dat tot een grotere efficiency in de produktie zal leiden.

Jaarverslagen | 1986 | | pagina 24