Verder stijgend personeelsbestand Het personeelsbestand van Ahold is in 1986 verder gestegen. Het gemiddelde aantal werknemers steeg met 6,6% tot 52.578. Omgerekend in full-time equi valenten betekent dit een toename van 5,9% tot 31.943. In Nederland waren gemiddeld 37.106 mensen bij Ahold in dienst, hetgeen een stijging betekende van 5,2% ten opzichte van 1985. Omgerekend in full time equivalenten betekent dit een stijging van 4,6% tot 20.661 De groei hing samen met de opening van nieuwe filialen, de hogere omzet, de voortdurende aandacht voor service en de opening van nieuwe afdelingen in bestaande ves tigingen. Ook de verdere ontwikkeling van arbeidsduurverkorting had invloed op de stijging. Met ruim 20.000 werknemers tot en met 22 jaar is Ahold in Nederland de grootste particuliere werkgever van jongeren. Overigens wordt het steeds moeilijker geschikte jongeren aan te trekken. Met name in de Randstad levert dit nu al problemen op. Het afnemende aanbod in deze leeftijdscatego rie hangt enerzijds samen met het wegebben van de geboortegolf uit de jaren zestig, terwijl anderzijds meer jongeren doorstuderen. Tegen deze achtergrond en omdat het onderwijs steeds minder aansluit bij de vraag op de arbeidsmarkt, vindt een ontwikkeling plaats waarbij de aandacht verschuift van banenplannen naar scholingsprogramma's. Het opleidingsbudget van Ahold in Nederland werd in het verslagjaar met 20% verhoogd. De opleidingen zijn niet alleen bestemd voor jongeren; ook voor de vorming van toekomstig kader worden in toenemende mate interne cursussen georganiseerd. De scholingsactiviteiten vinden in veel gevallen decentraal plaats; zo zijn thans vrijwel alle Albert Heijn-lïlialen uit gerust met video-apparatuur, waarmee medewerkers ook op de werkplek opgeleid kunnen worden. Nadat de werkweek voor alle bedrijfsonderdelen op gemiddeld 38 uur was gebracht, werd deze grens in 1986 voor enkele bedrijfsonderdelen door broken. Voor het personeel van de distributie-organisatie is een driejarige CAO afgesloten, waarin werd overeengekomen dat de werkweek tot gemid deld 36 uur zal worden bekort. Daarnaast werd een dergelijke verkorting ook opgenomen in sommige bedrijfstak-CAO's, onder meer voor bedrijfstakken waartoe Marvelo en Albro Bakkerijen Zwanenburg behoren. In al deze con tracten is een zekere flexibiliteit ingebouwd, die het mogelijk maakt de bedrijfstijden aan te passen aan de omstandigheden. Een verdere verkorting van de arbeidstijd in 1987 bij andere bedrijfsonderdelen stuit op problemen vanwege de negatieve prijscompensatie, een onvoldoende produktiviteitsont- wikkeling en ontoereikende mogelijkheden om arbeidsduurverkorting flexi bel in te vullen. Begin december brak er bij de Vers Vlees Groep een korte staking uit toen geen overeenstemming kon worden bereikt over een nieuwe CAO. Er bleek onvoldoende draagvlak te zijn voor flexibele invulling van arbeidsduurver korting tot 36 uur. Het resultaat van de onderhandelingen was dat het vrijwil lig werken op zaterdag werd gecontinueerd, terwijl de verkorting van de werk week tot 36 uur niet werd gerealiseerd. Het valt te betreuren dat werknemers en vakbonden zich onvoldoende realiseren dat verlenging van de bedrijfstijd een uitstekend middel kan zijn om arbeidsduurverkorting te realiseren. Het overleg met de verschillende ondernemingsraden was zeer construc tief. In 1987 zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Om meer conti nuïteit in het overleg te verkrijgen, zou het beter zijn deze verkiezingen een maal per vier jaar te organiseren. Het wettelijk maximum is thans driejaar. Bij Ahold in Nederland daalde het ziekteverzuim iets sterker dan het lan delijke gemiddelde, waardoor het positieve verschil tussen het verzuim bij onze Nederlandse bedrijven (6,3%) en het landelijke cijfer (6,8%) licht toenam. In de Verenigde Staten steeg het gemiddelde aantal medewerkers met 10,3% tot 15.472. Omgerekend in full-time equivalenten was er een groei van 8,2% tot 11.282. De groei van BI-LO in 1986 komt ook tot uitdrukking in het personeelsbe stand. Het gemiddelde aantal medewerkers steeg met 11,3% tot 10.536 en op 12 De medewerkers in Nederland Verhouding mannen/vrouwen en verdeling naar arbeidstijd Mannen 49,6% Vrouwen 50,4% 23,4% 15,7% Deeltijd 0 1/3 Deeltijd 1/3 4/5 Volledige banen Medewerkers in Nederland naar leeftijdscategorieën 15-22 23-29 30-39 40 - 49 El 50 en ouder

Jaarverslagen | 1986 | | pagina 14