Jaarverslag Algemene mededelingen In dit verslag over 1985 zijn ten aanzien van de presentatie van de gegevens geen belangrijke wijzigingen opgetreden ten opzichte van het vorige jaarverslag. De organisatie van Ahold werkt met perioden van vier weken. Het boekjaar is hierdoor niet gelijk aan het kalendeijaar. De jaarrekening in dit verslag is afgesloten op 29 december 1985. Het verslagjaar bestond, evenals in 1984, uit 52 weken. Het boekjaar is in 1985 met één dag verlengd teneinde aansluiting te verkrijgen met de internationale weeknummering. In 1985 is Ahold voor het eerst in haar bestaan over gegaan tot het uitkeren van een interimdividend. Vanaf 2 oktober 1985 werd per gewoon aandeel van f20 nominaal een bedrag van f2,00 betaalbaar gesteld en op de daarmee verbonden participatie 0,20. Door het aannemen van een voorstel tot statuten wijziging in de buitengewone vergadering van aan deelhouders op 30 oktober 1985, werd het aandeel Ahold nv met een nominale waarde van f20 gesplitst in vier nieuwe aandelen met een nominale waarde van f 5. De nieuwe aandelen met een nominale waar de van f 5 werden met ingang van 13 november 1985 in de notering op de Amsterdamse effectenbeurs door gevoerd. Elk aandeel Ahold nv belichaamt tevens een partici patie in de Stichting Ahold Internationaal. De Commissie van Aandeelhouders bestond in het verslagjaar uit mevrouw Mr. F. de Kreek-Ruêck en de heren A.C.M. Bohnenn, E.G. Duyvis, Mr. E.J. Schwarze en Prof. Dr.Ir. KR, Westerterp. De commis sie zal verslag uitbrengen van haar werkzaamheden in de aanstaande algemene aandeelhoudersvergade ring. Kort voor het eind van het verslagjaar, op 16 december 1985, overleed de heer Drs. L. Coren, sinds 1976 werk zaam bij onze onderneming en vanaf 1980 lid van de Raad van Bestuur, in het bijzonder belast met finan ciële en economische aangelegenheden. Wij hebben met zijn heengaan niet alleen een zeer gewaardeerd, kundig en sprankelend lid van de Raad van Bestuur verloren, maar ook een goede collega. Zijn taken werden overgenomen door Drs. C.H. van der Hoeven die, voordat hij per 1 januari 1986 tot lid van de Raad van Bestuur werd benoemd, reeds enige maanden bij de onderneming werkzaam was. Per 1 juni 1986 zal, wegens het bereiken van de daar toe gestelde leeftijd, de heer J. van Meer, die zich de afgelopen jaren met name heeft beziggehouden met de ontwikkeling van de buitenlandse detailhandels activiteiten, terugtreden uit de Raad van Bestuur. Hij zal dan worden opgevolgd door de heer Drs. P.J. Everaert, die reeds sedert 1 augustus 1985 als adjunct lid deel uitmaakt van de Raad van Bestuur. Terugblik op 1985 De economie in West-Europa gaf in 1985 een beschei den opleving te zien. In de Verenigde Staten was sprake van een voortgezette, zij het afzwakkende, groei. Aan beide zijden van de oceaan ondervond Ahold een onverminderd scherpe concurrentie. De Ahold-bedrijven hebben hierop slagvaardig gerea geerd, onder meer door het voeren van een concurre rend prijsbeleid. Dit heeft, samen met de gunstige situering van de filialen, belangrijk bijgedragen aan de verdere omzetgroei in Nederland en de Verenigde Staten. De totale omzet van Ahold is in vergelijking tot 1984 met 8,9% gestegen tot f 12,1 miljard. De omzet nam met 1,7% toe als gevolg van wisselkoersveranderingen ten opzichte van de gulden. Daarnaast is de omzet ontwikkeling beïnvloed door een aantal bijzondere factoren. De detailhandelsactiviteiten in Spanje - gebundeld onder de naam CadaDia - werden overge dragen aan een Engelse detailhandelsorganisatie die reeds over een winkelketen in Spanje beschikte. Medio 1985 konden de belangen in de buitenshuis- markt worden vergroot door de overname van Kok- Ede bv en haar dochteronderneming Instel bv. Tegen het einde van het jaar werden de activiteiten van James Telesuper bv, een 'telefoon-supermarkt', overgenomen. In het najaar van 1985 werd de in het vorige verslag aangekondigde nieuwe Miro-formule ingevoerd. Hierbij is de exploitatie van het niet-levensmiddelen gedeelte overgedragen aan externe specialisten op dit gebied. Per saldo hebben al deze mutaties op de omzet van 1985 een gering negatief effect gehad. Onze deelneming in de onroerend goed maatschappij bv Ahorn werd uitgebreid tot 100% na aankoop van het 50%-belang, dat in bezit was van Rodamco N.V De totale omzet van de Ahold-bedrijven in Neder land beliep f6.875 miljoen (1984: f6.500 miljoen). De omzet van de bedrijven in de Verenigde Staten (uit sluitend detailhandel) nam van 1.440 miljoen toe tot 1.568 miljoen. De loonsom, met inbegrip van sociale lasten, steeg van f1.222 miljoen tot f1.340 miljoen. De loonkosten kwamen overeen met 11,1% van de omzet (1984: 11,0%). Het bedrijfsresultaat in Nederland onderging een lichte stijging. Tegenover tegenvallende resultaten bij Miro en de kosten die gepaard gingen met het overschakelen op de nieuwe formule stond een hoger resultaat bij Albert Heijn. Het bedrijfsresultaat van Ahold nv bedroeg f90 miljoen (1984: f86 miljoen). Bij de Amerikaanse Ahold-bedrijven, gebundeld binnen Ahold Internationaal, werd opnieuw een hoger bedrijfsresultaat behaald en wel van 32 mil joen (1984: 30 miljoen). Dit was geheel te danken aan de ontwikkeling bij Giant Food Stores; BI-LO boekte een iets lager bedrijfsresultaat. Het gecombineerde bedrijfsresultaat van Ahold nam met 8,5% toe tot f 197,4 miljoen (1984: f 181,8 miljoen). Het negatieve saldo van betaalde en ontvangen rente, met inbegrip van het rentebestanddeel van de betaal-

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 9