Toelichting op de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening van Ahold Algemeen Daar de gewone aandeelhouders Ahold nv krachtens de participatievoorwaarden tevens participant zijn in het vermogen van de Stichting Ahold Internationaal, hierna ook wel aangeduid als Ahold Internationaal, zijn de geconsolideerde gegevens van Ahold nv met die van de Stichting Ahold Internationaal gecombi neerd. De gecombineerde jaarstukken zijn ontstaan door samenvoeging van: a. De groepsjaarrekening van Ahold nv. In de consoli datie zijn alle vennootschappen waarin het Ahold- belang rechtstreeks of middellijk 50% of meer bedraagt opgenomen, exclusief de joint ventures. Het aandeel van de overige aandeelhouders in het vermogen en het resultaat is op de balans en winst- en verliesrekening afzonderlijk vermeld. Voor een opsomming van de geconsolideerde deelne mingen wordt verwezen naar het op pagina 56 opge nomen overzicht; b. De jaarrekeningen van deonderde Stichting Ahold Internationaal rechtstreeks of middellijk ressorte rende vennootschappen. Deze vennootschappen zijn afzonderlijk vermeld op pagina 56. Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Algemeen Historische verkrijgingsprijs De waardering van de activa en passiva en de bepa ling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische verkrijgingsprijs. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Vreemde valuta Van de in de consolidaties en combinatie begrepen jaarrekeningen luidende in vreemde valuta, worden de bedragen van de balans omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar geldende koersen; de bedra gen van de winst- en verliesrekeningen worden omge rekend tegen de per kwartaal vastgestelde gemid delde koersen. De bij deze omrekeningen ontstane koersverschillen worden, rekening houdend met een transactie ter dekking van deze koersrisico's, rechtstreeks ten gunste c.q. ten laste van het eigen vermogen gebracht. Belastingen In de winst- en verliesrekening wordt de over het boekjaar opgenomen belasting naar de winst bepaald uitgaande van de commerciële winst, rekening hou dend met permanente en - zonodig - tijdelijke ver schillen tussen de commerciële en de fiscale winst en de voor dat jaar geldende belastingtarieven. Latente belastingverplichtingen/-vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen commerciële en fiscale winst worden gesaldeerd verantwoord onder de post 'Voorziening voor latente belastingen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'. Balans Activa Immateriële vaste activa Door Ahold nv betaalde dan wel ontvangen goodwill bij verkrijging of vervreemding van deelnemingen wordt rechtstreeks ten laste c.q. ten gunste van het eigen vermogen gebracht. De geactiveerde immateriële vaste activa hebben hoofdzakelijk betrekking op de Amerikaanse ven nootschappen. Door Ahold Internationaal betaalde goodwill bij ver krijging van deelnemingen wordt voor de verkrij gingsprijs geactiveerd en lineair afgeschreven in 10 jaar. Immateriële rechten worden lineair afgeschreven in 5 jaar. Materiële vaste activa De waardering vindt plaats op basis van de verkrij gingsprijs, rekening houdend met afschrijvingen. De afschrijving wordt bepaald door de geschatte levens duur, rekening houdend met de residuwaarde. De toegepaste afschrijvingspercentages zijn in het algemeen: Bedrijfsgebouwen en terreinen 2-5% Idem, niet in gebruik genomen 0% Machines en installaties, gemiddeld circa 12 V2% Andere vaste bedrijfsmiddelen (incl. verbouwingen), gemiddeld circa 12 '/2% Bij verkoop van onroerend goed wordt het per saldo behaalde resultaat ten gunste van het eigen ver mogen gebracht alvorens tot winstverdeling wordt overgegaan. Deelnemingen De deelnemingen zijn gewaardeerd tegen verkrij gingsprijs, onder aftrek van voorzieningen, zodanig dat de in totaal opgevoerde waarde nagenoeg over eenkomt met de intrinsieke waarde, dan wel lagere bedrijfswaarde. Leningen A/orderingen De leningen en vorderingen zijn opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoordeelde voorzieningen. De renteopbrengst is opgenomen onder ontvangen interest. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- c.q. vervaar- digingsprijs met toepassing van het fifo-stelsel, of tegen marktwaarde indien deze lager is. Rekening is gehouden met een relatief geringe aftrek wegens het risico van incourantheid en met de mogelijkheid van een daling van de grondstoffenprijs. Liquide middelen Onder de kasgeldbeleggingen is een beperkt bedrag opgenomen aan obligaties. Deze worden gewaar deerd tegen verkrijgingsprijs of, zo die lager is, tegen beurskoers per balansdatum.

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 38