20 De herstructurering van Miro werd met zeer veel inzet van medewerkers en derden uitgevoerd. Over de diverse aspecten van de veranderingen is veelvul dig overleg gepleegd met een platform van vertegen woordigers van de betrokken ondernemingsraden en de Centrale Ondernemingsraad. Deze specifiek geconstrueerde overlegvorm heeft positief gewerkt, ondanks de bestaande onzekerheid ten aanzien van gedwongen ontslagen. Uiteindelijk moest een ont slagvergunning worden aangevraagd voor 29 van de 921 medewerkers, die betrokken waren bij de her structurering. In het overleg met de Vereniging Ahold Hoger Perso neel stond aanpassing van de arbeidsvoorwaarden centraal. Loopbaanontwikkeling en opleidingen De activiteiten op het gebied van management devel opment met betrekking tot topfuncties werden in meerdere richtingen uitgebouwd. Tevens werd een nieuwe aanpak ontwikkeld voor het selecteren en opleiden van jonge potentiële kandidaten voor hogere kaderfuncties. In 1985 werd aan opleidingen binnen Ahold circa f 12,1 miljoen uitgegeven; ongeveer 6.990 medewer kers volgden een cursus. In het opleidingsbeleid werd veel aandacht besteed aan het vernieuwen en ontwikkelen van program ma's, gericht op vakbekwaamheid, klantgerichtheid en ondernemerszin. Bij wijze van proef werd voor lijn- en staffunctionaris sen het Praktisch Programma Management gegeven. Gezondheid en welzijn Het gemiddelde ziekteverzuim bij Ahold is in 1985 gedaald. Het landelijk gemiddelde nam eveneens af. Ziekteverzuim Ahold gemiddelde Landelijk gemiddelde (CBS) 6 5 2 Deze cijfers zijn exclusief O stam, AC Restaurants, Kok-Ede, Instel en James Telesuper 81 82 83 84 85 De ontwikkeling naar bedrijfsonderdelen was als volgt (in procenten)*: 1985 1984 1983 Winkels 5,9 6,0 6,3 Produktie 10,8 10,3 9,6 Distributie 12,3 13,1 14,0 Centrale slagerijen 14,8 13,3 13,0 Kantoren 4,7 4,6 4,5 Ahold gemiddelde 6,5 6,6 6,8 Landelijk gemiddelde (CBS) 6,9 7,2 7,5 Verenigde Staten BI-LO Uitbreiding van het aantal filialen en vergroting van de omzet hebben bij BI-LO geleid tot een stijging van het gemiddeld aantal medewerkers tot 9.470. Op basis van full-time equivalenten betekent dit een toeneming met 928 tot 7.598. Op het gebied van de arbeidsvoorwaarden werd het aantal betaalde vrije dagen uitgebreid. Veel aandacht werd besteed aan het opvoeren van de bedrijfsveiligheid. In dit kader werden in de filialen, het distributiecentrum en het hoofdkantoor veilig heidscommissies ingesteld. Voortgegaan werd met activiteiten tot verdere kwali teitsverbetering van de bedrijfsleiders. De eigen systematische trainingen werden voortgezet. Daarnaast werd een nieuw systeem ingevoerd voor het selecteren van bedrijfsleiders. Ten behoeve van de opleiding van vakbekwaam winkelpersoneel werd een groot aantal specifieke produktgerichte trainings programma's ontwikkeld. Het aantal videocursussen werd verder uitgebreid. Eind 1985 waren 120 filialen uitgerust voor deze moderne opleidings- en informa tie-overdracht. Verscheidene activiteiten werden ont wikkeld om de betrokkenheid van de medewerkers bij de onderneming te vergroten. Giant Food Stores Bij Giant Food Stores nam het gemiddeld aantal medewerkers toe met 606 tot 4.554. Op basis van full time equivalenten was er een stijging met 445 tot 2.831. Ongeveer 125 part-time medewerkers kregen een volledige baan. Voorts promoveerden 61 mede werkers tot het niveau van afdelingschef of hoger. Versterkte aandacht werd geschonken aan de positie van vrouwen binnen Giant Food Stores. Gelet op de gunstige ervaringen werd uitbreiding gegeven aan het inzetten van videoprogramma's voor training, opleiding en interne communicatie. Alle winkels zijn thans van de benodigde apparatuur voor zien, evenals het kantoor en het distributiecentrum. Het opleidingsprogramma voor de diverse niveaus werd geïntensiveerd. De expansie van onze activiteiten in de richting van Philadelphia ging gepaard met vakbondsactiviteiten, met als oogmerk het verwerven van invloed in onze winkels. 9 4 3

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 22