Het verloop van medewerkers die 1/3 of meer van de normale arbeidstijd werkzaam zijn, heeft zich als volgt ontwikkeld (in procenten)*: 1985 1984 1983 Winkels 27,3 18,3 18,9 Produktie** 7,7 10,7 21,3 Distributie 8,0 8,2 10,7 Centrale slagerijen 9,5 8,9 9,7 Kantoren 6,9 7,1 10,7 Ahold gemiddelde 22,6 15,9 17,4 De stijging van het verloop van winkelpersoneel is voor een klein gedeelte veroorzaakt doordat in het begin van het jaar vrouwelijke medewerkers opzeg den in verband met de Tweeverdienerswet. Het grootste deel van de stijging komt doordat men door het aantrekken van de economie makkelijker ander werk kan krijgen. De organisatorische invulling van arbeidsduurver korting heeft geleid tot een grotere flexibiliteit ten aanzien van arbeidstijden en -contracten. Afhankelijk van de behoeften gaan in toenemende mate part-time medewerkers langer werken. De met de jeugdfilialen opgedane positieve ervarin gen zullen worden aangewend ten behoeve van alle Albert Heijn-filialen. Conform de eind 1984 gemaakte afspraken zijn in het verslagjaar actieplannen ontwikkeld in het kader van 'Vrouwen Binnen Ahold'. Deze beogen, afhankelijk van het bedrijfsonderdeel, grotere promotiemogelijkheden en vervulling van functies die traditioneel door mannen worden uit geoefend. Arbeidsvoorwaarden De onderhandelingen met de vakbonden leidden in het voorjaar tot een akkoord voor 1985 over de CAO's voor de distributiecentra, het magazijnpersoneel van Albert Heijn Grootverbruik, het administratief-, tech nisch- en kaderpersoneel, alsmede voor filiaalleiders. Overeengekomen werd dat Ahold, naast het verkor ten van de werkweek tot gemiddeld 38 uur, de nade lige effecten van wijzigingen in de Ziektewet zou compenseren. Een zelfde regeling is getroffen in de CAO van de Vereniging van Grootbedrijven in Levensmiddelen, onder welke CAO vrijwel alle winkelmedewerkers ressorteren. Regeringsmaatregelen inzake sociale verzekeringen hebben ook in 1985 aanvullende Ahold-regelingen beïnvloed. Hoewel dit geen automatisme is, werd besloten negatieve WAO-effecten te compenseren door verhoging van de eigen WAO-suppletieregelin- gen. In 1985 is de eerste stap gezet naar flexibeler regelin gen inzake VUT en arbeidstijdverkorting voor senio ren. In 1986 zullen verdergaande mogelijkheden wor den onderzocht. Organisatie en overleg De organisatie van Ahold wordt al verscheidene jaren gekenmerkt door het streven naar het leggen van decentrale accenten. Hierbij worden verantwoorde lijkheden daar gelegd waar dit gewenst is voor de bedrijfsvoering en positief bijdraagt aan het resultaat, het image en de formule. Het is de bedoeling, binnen duidelijke randvoorwaarden, te komen tot een ver dere delegatie van verantwoordelijkheden naar en binnen de werkmaatschappijen. Het automatiseringsbeleid is gebaseerd op directe betrokkenheid van degenen die met een project wor den geconfronteerd. Dit betekent een decentrale besluitvorming. De gevolgen van automatisering voor taak- en functie-inhoud van vele medewerkers leiden tot een toenemende behoefte aan opleidingen. Ten behoeve van de administratie en de financiële informatieverstrekking werd in het verslagjaar een nieuw software-pakket aangeschaft. Invoering hier van bij werkmaatschappijen en centrale diensten vindt vanaf medio 1986 plaats. Voor een aantal mede werkers van de centrale administratie kan dit een ver andering van de functie-inhoud betekenen. De start van de in 1984 gekozen ondernemingsraden was niet eenvoudig door het relatief grote aantal nieuwe ondernemingsraadsleden. Inmiddels hebben de nieuwe raden hun weg gevonden. Dit werd bevor derd door afspraken met de vorige ondernemingsra den en de door hen ontwikkelde actie- en beleids plannen. Eind 1985 functioneerden bij Ahold 14 onderne mingsraden (met inbegrip van Kok-Ede en Instel) en een Centrale Ondernemingsraad. De belangrijkste onderwerpen die in het overleg met de Centrale Ondernemingsraad aan de orde kwamen waren de Miro-herstructurering, de overnemingen van Kok-Ede, Instel en James Telesuper, de positie van vrouwen binnen Ahold, de opleidingsnota onder nemingsraden, motivatie en betrokkenheid, alsmede de (her)benoeming van commissarissen en bestuur ders. Personeelsbestand Nederland Medewerkers Full-time equivalenten x 1.000 19 30 25 20 15 10 5 Deze cijfers zijn exclusief pensionering, Ostara, AC Restaurants, Kok-Ede, Instel en James Telesuper De verloopcijfers in 1983 en 1984 worden ver tekend door het overdragen van onderdelen uit deze sector 81 M.i.v. 1983: gemiddeld 40 82 83 84 85

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 21