Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten De omzet van de horeca-, institutionele en recreatie-activiteiten is in 1985 toegeno men met f158 miljoen tot f 462 miljoen. Deze stijging werd in belangrijke mate veroorzaakt door de verwerving per 1 juli 1985 van Kok-Ede en haar dochteronderneming Instel. Deze op de buitenshuismarkt gerichte sector omvat de twee genoemde nieuwe werkmaatschappijen en Albert Heijn Grootverbmik, de AC Restaurants (29 in Nederland, België en West-Duitsland) en de recreatie-activiteiten (6 Ostara-vakantieparken, 44 Toko-campingwinkels en 2 Ter Huurne-grenswin- kels). AC Restaurants Nederland De omzet van de AC Restaurants lag ongeveer op het peil van 1984. Het uitblijven van de verwachte groei was het gevolg van de extreem koude winter en de tij delijke omzetderving wegens brand in de restaurants Sevenum en Utrecht (Lage Weide). Bij de herbouw van de vestiging te Sevenum werd een nieuw concept ontwikkeld. Dit omvat, naast een ook in vijf andere vestigingen ingevoerde nieuwe zelfbedieningsfor mule, een 'Buffet Primeur'. Hierbij zijn er meerdere 'eilanden' waar de gasten gerechten kunnen halen. Het succes van deze aanpassingen heeft ertoe bijge dragen dat de omzet in het resterende deel van het jaar ruim boven de verwachtingen lag. Ten opzichte van 1984 kon het verlies belangrijk wor den teruggebracht, dank zij de margeverruiming die voortvloeide uit efficiencymaatregelen. Op grond van de ingezette positieve ontwikkelingen wordt voor 1986 rekening gehouden met een stijging van het aantal gasten, een hogere omzet en een posi tief resultaat. AC Restaurants België en West-Duitsland AC Restaurants België heeft in 1985 een redelijke omzetstijging behaald, hoewel de gang van zaken bij twee vestigingen ongunstig werd beïnvloed door afnemend verkeer als gevolg van de ingebruikneming van een nieuwe snelweg in het oosten van België. In het centrum van Brussel werd, als proef voor nieuwe binnenstad-activiteiten, een vestiging ge opend die werkt volgens de 'Buffet Primeur-formule. Mede door de hiermee samenhangende aanloopver liezen was het resultaat licht negatief. Voor 1986 wordt een terugkeer naar een duidelijk positief resultaat verwacht. AC Brohltal (West-Duitsland) boekte overeenkom stig de verwachtingen een stijging van omzet en resul taat. Voor 1986 wordt een voortzetting van deze ontwikke ling verwacht. Grootverbruik Ahold heeft, zoals eerder in dit verslag is vermeld, haar belangen in de institutionele markt in 1985 aan zienlijk uitgebreid door de overname van Kok-Ede. Dit is Nederlands grootste leverancier op het gebied van complete pakketten levensmiddelen en non-food artikelen aan instellingen, horecabedrijven en bedrijfsrestaurants. Bij deze transactie is tevens de dochteronderneming Instel te 's-Hertogenbosch betrokken. De activiteiten van Kok-Ede en Instel worden onder eigen identiteit en naam voortgezet. Albert Heijn Grootverbruik behaalde over 1985 een hogere omzet, waarbij - in tegenstelling tot de ver wachting - het resultaat verder verbeterde. De bij drage aan het resultaat 1985 door Kok-Ede en Instel was overeenkomstig de verwachtingen bij de over name. Met deze drie werkmaatschappijen heeft Ahold op de institutionele markt een zodanige positie, dat de basis kan worden gelegd voor een verdere uitbouw naar nieuwe marktsegmenten en produktgroepen. In 1986 kan de brutomarge onder druk komen van verscherpte concurrentie en aanloopkosten in ver band met de nagestreefde uitbreiding naar nieuwe deelmarkten. Niettemin wordt, naast een hogere omzet, een beter resultaat verwacht. Recreatie Het aantal in eigen land doorgebrachte vakanties was door het ongunstige zomerweer kleiner dan in voor gaande jaren. Bovendien nam de gemiddelde ver blijfsduur af. Een en ander leidde tot een temggang van omzet en resultaat bij Ostara. Voor 1986 verwacht deze werkmaatschappij een her stel, mede door een verhoging van service en kwaliteit in de vakantieparken. Door de gedaalde bezettingsgraad van de campings en recreatieterreinen bleef ook de omzet van de Toko campingwinkels achter. Aangezien de kosten over wegend een vast karakter dragen, werd over 1985 een negatief resultaat behaald. Dit heeft geleid tot een versnelde sanering van onrendabele vestigingen. Mede door verbetering van het prijsimago en uitbrei ding van de versgroepen wordt voor 1986 een stijging van de omzet en een verb etering van het resultaat ver wacht. Met name door vermindering van de prijsverschillen liep het 'kooptoerisme' vanuit West-Duitsland terug. De Ter Huurne-grenswinkels behaalden een hogere omzet, mede doordat de nieuwe vestiging te Venlo voor het eerst het gehele jaar aan de omzet bijdroeg. Het resultaat bleef achter bij 1984. Verwacht wordt dat speciale promotionele activitei ten en versterkte aandacht voor de horeca- en recrea tie-activiteiten in 1986 bij Ter Huurne zullen leiden tot een hogere omzet en wederom een groei van het resultaat.

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 19