Miro Etos Ter verbetering van de resultaten werden de Miro- hypermarkten najaar 1985 aangepast aan de ver anderde marktomstandigheden. Van de 13 Miro's werden er 12 omgebouwd tot Miro Centers, waarbin nen een aantal grootschalige gespecialiseerde win kels onder één dak is ondergebracht. Eén vestiging werd omgebouwd tot super-supermarkt. Gelet op de binnen Ahold aanwezige deskundigheid concentreert Miro zelf zich op de verkoop van een zeer uitgebreid assortiment levensmiddelen. Veel aandacht is geschonken aan de versafdelingen. Naast de traditionele afdelingen zoals vers vlees en groente en fruit omvat het aanbod thans ook verse vis, bake off (vers gebakken brood), in de winkel gebrande noten en vervaardigde pasta's, alsmede ver se kant-en-klaar maaltijden. Veel aandacht is besteed aan de sfeer in de winkel. De exploitatie van de niet-levensmiddelensector in de Miro Centers is overgedragen aan derden, waar onder MARCA (kleding, schoenen, cosmetica) en Giraffe (huishoudelijke artikelen). De slijterijen wor den geëxploiteerd door Alberto. De omzet van de 13 Miro's daalde in 1985 vanf 816 mil joen tot f645 miljoen. Naast het afstoten van het niet- levensmiddelendeel was dit tevens het gevolg van omzetderving gedurende de verbouwing naar de nieuwe winkelformule. Het verlies nam, mede als gevolg van met de herstructurering verbonden inci dentele kosten, toe ten opzichte van 1984. De vanaf de heropening bereikte omzetten doen ver wachten dat het nieuwe concept in 1986 tot een beter, zij het nog negatief, resultaat zal leiden. Alberto Door een stagnerende vraag is in de slijtersbranche sprake van een zware concurrentie. Fabrikanten en detaillisten trachten door tijdelijke prijsverlagingen, soms beneden inkoopprijs verhoogd met BTW, hun afzetvolume op te voeren. Door integratie van 13 Miro-slijterijen is de markt positie van Alberto versterkt. Eind 1985 was het aan tal filialen gestegen tot 85. Daarnaast opereren er drie franchisenemers onder de Alberto-formule. In de toekomst wil Alberto zich nog nadrukkelijker als een professionele vakslijter met een Iage-prijzen- beleid presenteren. Daartoe werd in 1985 begonnen met de vernieuwing van winkelinrichting en dran kenpresentatie, terwijl tevens veel aandacht aan de opleiding van het winkelpersoneel werd geschonken. Het resultaat was in 1985 duidelijk boven het niveau van voorgaande jaren. Ondanks het vrijwel ontbreken van marktgroei streeft Alberto in 1986 naar vergroting van haar marktaandeel. Daartoe zal versterkte aan dacht worden gegeven aan aspecten op het gebied van produkt, promotie en inkoop. Verwacht wordt dat dit beleid naast een hogere omzet ook zal leiden tot een verbetering van het resultaat. De concurrentiedruk in de drogisterijbranche is, mede door toeneming van het aantal vestigingen, ook in 1985 sterk geweest. Etos heeft eveneens nieuwe filialen geopend, waardoor het aantal met negen toe nam tot 102. In het verslagjaar werd begonnen met het vernieu wen van de formule van de stadsfilialen. Deze voeren onder de naam Etos Beauty Case een aanzienlijk gro ter assortiment cosmetica, terwijl voor de luxe mer ken wordt overgegaan op bedieningsverkoop. In dit verband wordt ook de inrichting van de winkels aan gepast. Eind 1985 waren 16 filialen op de nieuwe aan pak overgeschakeld en in het lopende jaar worden nog enkele tientallen winkels aangepast. De omzet nam toe met 9,3%. Het resultaat onderging een belangrijke verbetering. Met name door uitbrei ding van het aantal vestigingen steeg het marktaan deel. Verwacht wordt dat omzet en resultaat in 1986 verder zullen verbeteren. Distributie De distributie-organisatie van Ahold in Nederland bestaat uit drie grote, algemene distributiecentra voor Albert Heijn, vijf AH groentecentrales, één AH bloemen- en plantencentrale en voorts uit één distri butiecentrum voor elk van de werkmaatschappijen Alberto, Etos en Miro. Distributiekosten ontwikkelden zich in 1985 volgens plan. Per verzonden besteleenheid waren de kosten gelijk aan het niveau van 1984. Het distributiecentrum van Alberto in Zaandam werd wegens capaciteitsproblemen overgeplaatst naar het distributiecentrum van Miro in Veghel, waar ruimte vrijkwam als gevolg van het afstoten van het niet-levensmiddelenpakket door Miro. De beschikbaar gekomen capaciteit in Zaandam zal worden benut door de werkmaatschappij Albert Heijn die, wegens de voortdurend toenemende omzet, ook de behoefte aan opslag- en distributie mogelijkheden ziet groeien. Vers Vlees Groep In het verslagjaar steeg de omzet van vers vlees ondanks een dalend verbruik per hoofd van de bevol king. In 1985 is begonnen met de bouw van een nieuwe centrale slagerij te Zoetermeer, ter vervanging van de bestaande slagerijen in Maarssen en Rijswijk. Naar verwachting zal de nieuwe centrale slagerij in april 1986 in gebruik worden genomen. In 1986 zal nog meer nadruk gelegd worden op kwali teitsverbetering, zodat de ondersteunende functie ten behoeve van de filialen verder versterkt wordt.

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 15