Vooruitzichten De algemene economische ontwikkeling zal naar ver wachting in 1986 in de belangrijkste werkgebieden van Ahold - Nederland en de Verenigde Staten - gematigd positief zijn. In Nederland zal de koopkracht ten opzichte van 1985 verbeteren. De toeneming van het volume van de totale consumptie met ongeveer 2% zal evenwel over wegend ten goede komen aan de uitgaven voor duur zame gebruiksgoederen. De volumegroei in voe- dings- en genotmiddelen zal zeer bescheiden blijven. Het concentratieproces in de levensmiddelendetail handel zal zich in de komende jaren voortzetten, zodat de prijsconcurrentie eerder zal toe- dan afne men. Doordat Ahold in Nederland blijft expanderen en voortdurend veel zorg besteedt aan kwaliteit, assorti ment en dienstverlening ligt een volumegroei boven het landelijk gemiddelde in de lijn der verwachtingen. De sterk concurrerende sfeer waarin deze volumestij ging dient te worden gerealiseerd dwingt tot een onverminderde voortzetting van scherpe kostenbe waking. Daarnaast zal ook een slagvaardige commer ciële aanpak op elk gebied de voortdurende aandacht moeten houden. Ter verdere vergroting van markt aandelen wordt het beleid inzake modernisering en uitbreiding van de filialen in Nederland voortgezet. Met betrekking tot de Miro's zijn, als gevolg van de nieuwe formule, de vooruitzichten verbeterd. De Amerikaanse Ahold-bedrijven hebben de afgelo pen jaren getoond voldoende sterk te zijn om ook onder een toenemende concurrentie een gestadige omzetgroei te realiseren. Voor het lopende jaar is het beleid gericht op verdere opvoering van omzet en resultaat. Voor een deel zal dit worden bereikt door een alert beleid in de bestaande filialen. Daarnaast staat verdere uitbreiding van het aantal vestigingen op het programma. Daarbij schenkt Giant Food Sto res met name grote aandacht aan uitbreiding naar aangrenzende marktgebieden. De vooruitzichten van de overige activiteiten van Ahold laten zich eveneens positief beoordelen. De produktie door de eigen bedrijven kan verder toene men door de voorziene groei van de detailhandelsver kopen, waarin de eigen merken een belangrijk aan deel hebben. De restaurantsector kan profiteren van de verfijning van de formule die de afgelopen jaren werd doorge voerd. Onder normale weersomstandigheden zullen de recreatie-activiteiten tot duidelijk betere resultaten kunnen komen. Op het gebied van de afzet aan grootverbruikers zal de schaalvergroting een stimulerend effect hebben. De investeringen in Nederland zullen in 1986 onge veer f200 miljoen bedragen (1985: f221 miljoen). Het investeringsniveau in Amerika stijgt tot 55 miljoen (1985: $34 miljoen). Het totaalbedrag aan investerin gen, omgerekend in guldens, zal ongeveer f 350 mil joen bedragen (1985: f334 miljoen). Het investeringsbeleid zal sterk gericht zijn op het moderniseren, vervangen en uitbreiden van winkels en restaurants. Daarnaast wordt voortgegaan met het investeren ten behoeve van verhoging van de effi ciency en verbetering van de kostenstructuur. Per 24 december 1986 loopt het optierecht af, beli chaamd in de warrants, behorend bij de obligatiele ning 1984 van Ahold International (Nederlandse Antillen) nv. Indien van dit optierecht volledig gebruik wordt gemaakt, neemt in 1986 uit dien hoofde het gecombineerde vermogen toe met f 97 miljoen. Evenals in 1985 zal ook in het lopende jaar de werkge legenheid bij de gezamenlijke Ahold-bedrijven toe nemen. Samenvattend verwacht Ahold in 1986, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zowel in Nederland als in de Verenigde Staten een hogere omzet en een hoger resultaat na belastingen te behalen. De omre kening van de resultaten in dollars zal naar het zich laat aanzien echter tegen een aanzienlijk lagere omre keningskoers geschieden dan waarvan in 1985 sprake was.

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 12