Toelichting op de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening van Ahold Algemeen Daar de gewone aandeelhouders Ahold nv krachtens de participatievoorwaarden tevens participant zijn in het vermogen van de Stichting Ahold Internationaal, hierna ook wel aangeduid als Ahold Internationaal, zijn de geconsolideerde gegevens van Ahold nv met die van de Stichting Ahold Internationaal gecombi neerd. De gecombineerde jaarstukken zijn ontstaan door samenvoeging van: a. De groepsjaarrekening van Ahold nv. In de consoli datie zijn alle vennootschappen waarin het Ahold- belang rechtstreeks of middellijk 50% of meer bedraagt opgenomen, exclusief de joint ventures. Het aandeel van de overige aandeelhouders in het vermogen en het resultaat is op de balans en winst- en verliesrekening vermeld onder 'Belang derden'. Voor een opsomming van de geconsolideerde deelne mingen wordt verwezen naar het op pagina 33 opge nomen overzicht; b. De jaarrekeningen van de onder Stichting Ahold Internationaal rechtstreeks of middellijk ressorte rende vennootschappen. Deze vennootschappen zijn afzonderlijk vermeld op pagina 33. Wijzigingen in verband met nieuwe wettelijke bepalingen Het bij verwerving van BI-LO en Giant Food Stores geconstateerde contante waardeverschil tussen de actuele huurwaarde van panden en de contractuele huren werd tot en met 1983 verantwoord onder immateriële vaste activa. Deze post is nu opgenomen onder de materiële vaste activa onder het hoofd 'ge bouwen'. Latente belastingvorderingen, veroorzaakt door tij delijke verschillen tussen de commerciële en fiscale winst, worden met ingang van 1984 gesaldeerd met de latente belastingverplichtingen. Tot en met 1983 werd de latente belastingvordering gesaldeerd met de balanspost die dit verschil veroorzaakte. Bovenstaande posten betreffen uitsluitend reclassifi- caties in de balans, zonder dat deze tot een mutatie in het eigen vermogen leiden. De vergelijkende cijfers over 1983 werden dienovereenkomstig aangepast. Met ingang van het boekjaar zijn enige BI-LO lease contracten van oudere datum, die voorheen niet wer den geactiveerd, in de gecombineerde balans opge nomen. Op basis van deze wijziging werden de ver gelijkende cijfers per 31 december 1983 aangepast. Het effect is: Materiële vaste activa f 23.740.000 Latente belastingvoorziening f 4.244.000 Vermogen Ahold Internationaal f 4.407.000 Leningen, langlopend f 29.250.000 Leningen, kortlopend f 3.141.000 Onder 'Verplichtingen die niet uit de balans blijken' werd tot en met 1983 melding gemaakt van bestaande back-service verplichtingen, voortvloeiende uit aan personeel van de Amerikaanse vennootschappen toegekende pensioenrechten. Op basis van actuariële rapporten is gebleken dat deze vermelding niet meer noodzakelijk is. Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Algemeen Historische verkrijgingsprijs De waardering van de activa en passiva en de bepa ling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische verkrijgingsprijs. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Vreemde valuta Bij de consolidaties zijn de in buitenlandse valuta lui dende bedragen voor wat betreft de balansposten omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar gel dende koersen; de in buitenlandse valuta luidende bedragen van de winst- en verliesrekening worden per kwartaal omgerekend tegen een voor dat kwartaal berekende gemiddelde koers. De door de omrekening ontstane koersverschillen worden, rekening houdend met een transactie ter dekking van deze koersrisico's, rechtstreeks ten gunste c.q. ten laste van het eigen vermogen gebracht. Belastingen In de winst- en verliesrekening wordt de over het boekjaar opgenomen belasting naar de winst bepaald uitgaande van de commerciële winst, rekening hou dend met permanente en - zonodig - tijdelijke ver schillen tussen de commerciële en de fiscale winst en de voor dat jaar geldende belastingtarieven. Latente belastingverplichtingen/-vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen commerciële en fiscale winst worden gesaldeerd verantwoord onder de post 'Voorziening voor latente belastingen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'. Balans Activa Immateriële vaste activa Door Ahold nv betaalde dan wel ontvangen goodwill bij verkrijging of vervreemding van deelnemingen wordt rechtstreeks ten laste c.q. ten gunste van het eigen vermogen gebracht. De geactiveerde immateriële vaste activa hebben hoofdzakelijk betrekking op de Amerikaanse ven nootschappen. Door Ahold Internationaal betaalde goodwill bij ver werving van deelnemingen wordt voor de verkrij gingsprijs geactiveerd en lineair afgeschreven in 10 jaar. Immateriële rechten worden lineair afgeschreven in 5 jaar. Materiële vaste activa De waardering vindt plaats op basis van de verkrij gingsprijs, rekening houdend met afschrijvingen. De

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 36