Gezondheid en welzyn Giant Food Stores 25 Het gemiddelde ziekteverzuim bij Ahold is, evenals de afgelopen jaren, ook in 1984 gedaald en wel tot 6,6%. Ook het landelijk gemiddelde nam verder af. De ontwikkeling naar bedrijfsonderdelen was als volgt:* 1984 1983 1982 Winkels 6,0 6,3 6,3 Kantoren 4,6 4,5 5,4 Produktie 10,3 9,6 9,8 Distributie 13,1 14,0 13,6 Centrale slagerijen 13,3 13,0 11,1 Ahold gemiddelde 6,6 6,8 6,9 Landelijk gemiddelde (CBS) 7,2 7,5 8,1 Aan het preventief geneeskundig onderzoek werd door meer medewerkers deelgenomen. Intern is overleg gevoerd om tot een verdere ver betering van de bedrijfsmedische zorg in een aantal werkmaatschappijen te komen. Verenigde Staten en Spanje BI-LO De stijgende omzet bij BI-LO (VS) weerspiegelt zich in de toeneming van het gemiddeld aantal medewer kers met 491 tot 8.545. Op basis van volledige banen betekent dit een stijging met 318 tot 6.670. De arbeidsvoorwaarden werden opnieuw verbeterd. Ten behoeve van de medewerkers werd een winstde- lingsbeleggingsplan ingevoerd. Voorts werd overge gaan tot de invoering van vakantiegeld voor part timers. Werknemers met een volledige baan hebben nu recht op twee weken vakantie na een diensttijd van twee jaar. De ziektekostenverzekering werd onderge bracht bij een andere verzekeraar, hetgeen in 1985 tot een belangrijke kostenbesparing zal leiden. Een begin werd gemaakt met een systematische training van het winkelmanagement. U itbreiding van dit programma wordt voorbereid. De opleidingen met behulp van videoprogramma's worden uitge breid zodra meer vestigingen zijn uitgerust met videorecorders en monitoren. Daartoe zal ook het aantal cursussen op cassette tapes in de bedrijfsbiblio theek worden uitgebreid. Ten einde de betrokkenheid van de medewerkers bij hun werk te vergroten werden motivatieprogramma's ingevoerd. In dit kader wordt per filiaal een mede- werker-van-de-maand aangewezen, alsmede per dis trict de vriendelijkste winkel. De relatie tussen mede werkers en management werd geïntensiveerd door middel van periodieke ontmoetingen met alle gele dingen van het bedrijf. Voorts werd een ideeënbus ingesteld, evenals wedstrijden rond het thema bedrijfsveiligheid. Het gemiddeld aantal medewerkers bij Giant Food Stores steeg met 511 tot 3.948. Op basis van volledige banen was er een toeneming met 118 tot 2.386. Het aantal part-time medewerkers dat een volledige func tie kreeg bedroeg 66. Voorts werden 54 medewerkers bevorderd tot een managementfunctie. Deze promoties hebben, samen met de behoefte aan goed opgeleide mede werkers voor de verdere expansie, geleid tot intensi vering van de opleidingen. Er werden twee opleidingsprogramma's van elk 12 weken voor bedrijfsleiders gehouden. Voorts werd voor bedrijfsleiders een kruideniers opleidingsprogramma geïntroduceerd. Met videoprogramma's voor training en opleiding werd een proef genomen. De resultaten waren zo danig dat op deze weg zal worden voortgegaan. De ziektekostenregeling werd zodanig aangepast dat de kosten stabiel bleven ondanks de stijging van de kosten voor medische zorg. CadaDia Het gemiddeld aantal medewerkers van CadaDia (Spanje) is in 1984 afgenomen tot 315 (1983: 325). Omgerekend in volledige banen is dit 310 (1983:322). De veranderingen in het sociale vlak, als uitvloeisel van de reorganisatie in 1983, zijn in het verslagjaar bevredigend afgerond. Gebaseerd op de ervaringen in Nederland werd een opleidingsprogramma ontwikkeld voor bedrijfslei ders, assistent-bedrijfsleiders, caissières en overig winkelpersoneel. Hiermee is de basis gelegd voor meer professionele werkmethoden in de winkels en voor een intern pro motiesysteem. De overheid heeft voor deze oplei dingen een subsidie toegezegd. Bij de loononderhandelingen kon landelijk geen overeenstemming worden bereikt. In afwachting van een centraal akkoord werd met de ondernemingsraad een voorlopige overeenkomst gesloten. Overeen komstig de landelijke tendens werd de inflatie slechts voor een deel in de lonen gecompenseerd. Andere onderwerpen die met de ondernemingsraad werden besproken waren werk- en personeelsplan ning, part-time contracten en de mogelijkheid om meerdere functies per medewerker te combineren. ExclusiefAC Restaurants en Ostara

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 27