24 Voor de winkelmedewerkers wordt de CAO van de Vereniging van Grootbedrijven in Levensmiddelen gevolgd, hetgeen betekent een recht op 52 rooster- vrije uren in 1984 en op 72 in 1985. Bij de overige bedrijfsonderdelen worden, zoals gebruikelijk, de branche-CAO's gevolgd. In 1985 zal de discussie met de vakbonden zich vooral richten op het overheidsvoomemen het ziekengeld te verlagen en de uitkering premieplichtig te maken. Indien Ahold desondanks zou blijven aanvullen tot 100% van het nettoloon, betekent dit een aanzienlijke kostenstijging. De regering heeft een uiterst ongelukkig moment gekozen voor het wijzigen van de ziekengeldregeling. In onderzoek is het flexibeler maken van de bestaande regelingen inzake VUT en ATV, opdat zij in combinatie kunnen worden toegepast. Door onderlinge uitwisselbaarheid van de rechten zou een medewerker eerder tot de VUT kunnen toetreden door geen of slechts gedeeltelijk gebruik te maken van de ATV-regeling. In 1985 zal verdere aandacht worden besteed aan mogelijkheden tot het honoreren van specifieke pres taties. De achterliggende gedachte is dat nieuwe belo- ningsvormen de motivatie, inzet en betrokkenheid van de medewerkers kunnen stimuleren. Een eerste voorlopige conclusie is dat het niet eenvoudig zal zijn om objectieve criteria vast te stellen voor het meten van prestaties. Overleg In 1984 zijn in alle bedrijfsonderdelen ondernemings raadverkiezingen gehouden. Een redelijk aantal medewerkers had zich kandidaat gesteld. De op komst bij de verkiezingen was groot, op sommige plaatsen meer dan 80%. Aan het eind van het jaar functioneerden bij Ahold 12 ondernemingsraden en een Centrale Ondernemingsraad met in totaal 181 zetels. De Centrale Ondernemingsraad behandelde vele uiteenlopende onderwerpen, waaronder de herziene winstdelingsregeling, de juridische structuur van Ahold, de positie van de vrouw, automatisering en werkgelegenheid. Met de Vereniging Ahold Hoger Personeel werd over leg gevoerd over reorganisaties, arbeidsvoorwaarden en arbeidsduurverkorting. Loopbaanontwikkeling en opleidingen Het streven om verder vorm te geven aan manage ment development met betrekking tot topfuncties werd voortgezet, ook binnen de werkmaatschappijen. Het vroegtijdig attent zijn op medewerkers die het in zich hebben om kaderfuncties te bekleden is in dit proces een belangrijke stap. Opleidingen - mits goed gepland - vervullen een belangrijke functie bij de ontplooiing van de mede werkers en bij de loopbaanontwikkeling. Het finan- cieel-economische opleidingsprogramma voor top kader werd voortgezet. Deze cursus is de eerste stap naar een meer volledig bedrijfskundig pakket met onder meer de onderdelen information manage ment, marketing en beoordelen. Een nieuwe functieclassificatie is definitief ingevoerd voor de circa 1.500 medewerkers die vallen onder de CAO voor het administratief-, technisch- en kader personeel. Daarmee is met betrekking tot functie- en organisatiestructuur aansluiting verkregen bij de categorie hoger personeel. Op verzoek van de Centrale Ondernemingsraad is kwalitatief onderzoek verricht naar de positie van vrouwen binnen Ahold. Binnen de organisatie is een proces van bewustwording nodig om de stereotiepe beeldvorming over mannen en vrouwen te doorbre ken. In 1984 werd aan opleidingen binnen Ahold f 10 mil joen uitgegeven; circa 4.200 medewerkers volgden een cursus. De aandacht richt zich in toenemende mate op het functioneren van medewerkers in ver anderingsprocessen. De komende jaren zal het kie zen van een eigen ontwikkelingsplan bij de medewer kers worden gestimuleerd. Naast algemene opleidingen op het gebied van men selijk gedrag in de organisatie en kadervorming zijn er in het verslagjaar vele specifieke cursussen gegeven. Voor ondernemingsraadsleden werden basis- en ver volgcursussen georganiseerd. Voor medewerkers in de Centrale Diensten werden startcursussen automa tisering ontwikkeld, die in 1985 voor de eerste maal zullen worden gegeven. Landelijk gemiddelde (CBS) Ahold gemiddelde Ahold ziekteverzuim versus landelijk beeld 10 80 81 82 83 84

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 26