betering van het rendement en herverdeling van werk. Het verloop van medewerkers 1/3 ofmeervan de nor male arbeidstijd werkzaam, heeft zich als volgt ont wikkeld (in procenten)*: 1984 1983 1982 Winkels 18,3 18,9 20,4 Produktie** 10,7 21,3 20,5 Distributie 8,2 10,7 11,7 Centrale slagerijen 8,9 9,7 11,1 Kantoren 7,1 10,7 11,6 Ahold gemiddelde 15,9 17,4 18,7 Het bestrijden van de jeugdwerkloosheid heeft in 1984 wederom veel aandacht gekregen. Vooruit lopend op de opening van vijf nieuwe Albert Heijn- jeugdfilialen, werden vóór 1 september 1984 op basis van groeicontracten 100 jongeren beneden 23 jaar aangetrokken. Deze jongeren zijn voor minimaal 28 uur per week in dienst genomen; hun werktijd wordt zo mogelijk geleidelijk opgevoerd tot een dienstver band van 36 uur. In 1982 werd het eerste AH-jeugdfiliaal geopend. Zowel in 1983 als in 1984 werden hieraan 5 nieuwe filialen toegevoegd, zodat ultimo 198411 jeugdfilialen geopend waren. De verwachting is dat in 1985 opnieuw 5 jeugdfilialen zullen worden toegevoegd, waarmee het aantal AH-jeugdfilialen op 16 zal zijn gebracht. Binnen de Vers Vlees Groep werden 18 jongeren in dienst genomen in het kader van het leerlingstelsel. Meester Wijhe gaf ongeveer 50 jongeren een tijdelijk full-time contract dat na afloop waarschijnlijk zal wor den gevolgd door een vaste aanstelling. Voorts werden in het nieuwe distributiecentrum Zwolle 60 jongeren aangenomen. Veranderingen in de organisatie Ahold heeft in 1984 opnieuw enkele maatregelen genomen om de onderneming gezond te houden. Bovendien deden zich in versneld tempo ontwikke lingen voor op het gebied van automatisering. De begeleiding en verdere afwikkeling van de samen voeging van Albro Bakkerijen Tilburg met Carels bv te Amsterdam (een werkmaatschappij van Meneba nv te Rijswijk) in een door Meneba geleide onderne ming, werden afgerond. De ondernemingsraad van Miro heeft een positief advies uitgebracht over het voornemen de exploitatie van afdelingen buiten de levensmiddelensfeer door anderen te laten verzorgen. geerd op de in het vorige verslag vermelde nota over de sociale en organisatorische aspecten van automati sering. Hoewel er over sommige zaken verschil van mening bestaat, heeft de Raad de kern van de bestuursopvatting als juist erkend en wordt de nota als een werkbaar uitgangspunt gezien. Als er, ten gevolge van automatisering, arbeidsplaatsen komen te vervallen zal ernaar worden gestreefd de betrokken medewerkers ander zinvol werk binnen de onderne ming te bieden. Aan de Centrale Ondernemingsraad is toegezegd dat bij de besluitvorming over automati seringsprojecten de sociale, technische en econo mische aspecten op basis van gelijkwaardigheid zul len worden betrokken. In overeenstemming met de nota is het aantal opleidingen op automatiserings gebied vergroot, welke ontwikkeling zal worden voortgezet. H et geautomatiseerde Personeel Informatie- en Plan ning Systeem werd verder ontwikkeld tot een bruik baar hulpmiddel bij het verkrijgen van cijfermatige informatie over het personeelsbestand. Een pro gramma werd ingevoerd dat overzichten kan produ ceren over het ziekteverzuim. Het inbrengen en ver werken van gegevens over het personeelsverloop wordt voorbereid. Arbeidsvoorwaarden De onderhandelingen met de vakbonden hebben zich vooral toegespitst op de verkorting van de arbeidsduur in relatie tot de prijscompensatie. In juli 1984 werd met betrekking tot de bedrijfsleiders en de medewerkers in de distributiecentra en op het hoofd kantoor een principe-akkoord bereikt, dat echter aan vankelijk door de vakbondsleden werd afgewezen. Nadat was aangetoond dat de arbeidsduurverkorting wel degelijk een positief effect op de werkgelegenheid bij Ahold had uitgeoefend, werd het onderhande lingsresultaat in november alsnog goedgekeurd. Het aantal roostervrije dagen werd door inlevering van 0,77% prijscompensatie per 1 juli 1984 verhoogd met 16 uur op jaarbasis. Voor 1985 komt het aantal roostervrije dagen op zeven uit (56 uur). 15 In de Albert Heijn-filialen werd voortgang geboekt 10 met de invoering van het organisatiemodel Leifo (Leidinggeven en formatieplaatsen), waarmee de 5 interne communicatielijnen worden verkort. De Centrale Ondernemingsraad heeft formeel gerea- 81 82 83 Personeelsbestand Nederland* x 1.000 23 35 30 25 20 1 Exclusief pensionering, AC Restaurants en Ostara De verloopcijfers van de produktiebedrijven worden al enige jaren vertekend door het overdragen van onderdelen uit deze sector Personeelsleden Full-time equivalenten *1983 en 1984: gemiddeld

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 25