Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten De omzet van Ahold's horeca-, institutionele en recreatie-activiteiten is, indien rekening wordt gehouden met de overdracht van APCO bv in 1983, in het verslagjaar licht gestegen tot f 304 miljoen. Deze op de buitenshuismarkt gerichte sector omvat de AC Restaurants (28 in Nederland, België en West- Duitsland), Albert Heijn Grootverbruik en de recrea tie-activiteiten (6 Ostara-vakantieparken, 48 Toko campingwinkels en 2 Ter Huume-grenswinkels). AC Restaurants Nederland Ook in 1984 ondervond de horecasector de invloed van de druk op de consumptieve bestedingen. Ondanks het feit dat de AC Restaurants meer gasten aantrokken, bleef hun omzet ongeveer op het niveau van 1983. Door verkrapping van de marge gaf het resultaat een verdere teruggang te zien. Grote aandacht werd wederom besteed aan de kwali teit en prijsstelling, alsmede aan het, waar mogelijk, opvoeren van de service. Voorts is de gezelligheid van de restaurants vergroot door wijziging van het interieur. In 1985 wordt begonnen met maatregelen gericht op het verbeteren van de produktiviteit. De verwachting bestaat dat het aantal bezoekers in 1985 opnieuw zal toenemen en dat ook de omzet zal stijgen. Hoewel het resultaat nog negatief zal zijn, wordt wel een duidelijke verbetering ten opzichte van 1984 verwacht. AC Restaurants België en West-Duitsland AC Restaurants België heeft zijn positie in 1984 geconsolideerd. Het aantal gasten nam toe, maar de gemiddelde besteding liep iets terug. Opvallend was het succes van een nieuwe bedieningsformule die, naar het zich laat aanzien, goede groeimogelijkheden biedt. Het resultaat bleef iets achter bij dat van 1983. Voor het lopende jaar wordt evenwel een stijging ver wacht. AC Brohltal (West-Duitsland) is met het oog op de toegenomen concurrentie aan de autobaan A 61 ingrijpend verbouwd. Modernisering van de zelf bedieningsafdeling heeft de omzet gunstig beïn vloed. Het resultaat bleef gelijk. Verwacht wordt dat omzet en resultaat in 1985 zullen toenemen. Albert Heijn Grootverbruik Deze werkmaatschappij heeft in 1984 haar marktaan deel sterk verbeterd door gerichte commerciële acti viteiten. Zij neemt thans een goede positie in op de institutionele markt. De combinatie van goede kwali teit en lage prijs van het Albert Heijn-merk bleek voor de klanten een goed tegenwicht te vormen voor hun krimpende budgetten. Ook de verkoop van geschenkpakketten verliep bevredigend. Albert Heijn Grootverbruik wist haar aandeel in de toelevering van levensmiddelen aan de catering- markt aanzienlijk te vergroten. Dank zij deze ontwikkelingen werd een verdere stij ging van het resultaat gerealiseerd. Voor 1985 wordt evenwel een daling verwacht wegens de ook in de markt van grootverbmik verscherpte concurrentie verhoudingen. Recreatie De Ostara-kampeer- en caravanparken boekten on danks de matige zomer een groter aantal overnachtin gen. De belangstelling voor vaste standplaatsen van caravans stabiliseerde zich. Mede door de overname van de exploitatie van het vakantiepark De Biltse Duinen te Bilthoven nam de omzet van Ostara toe. Tegen de verwachting in bleef het resultaat achter bij 1983. Voor 1985 wordt een positief effect op omzet en resul taat verwacht van maatregelen gericht op een verdere toeneming van het bezoek. Door het tegenvallende voorseizoen is de omzet van de Toko-campingwinkels iets lager geweest dan in 1983. Ook het resultaat gaf een daling te zien. In het verslagjaar werd een aantal minder rendabele winkels op campings met vaste staanplaatsen gesloten. Mede als gevolg hiervan wordt voor 1985 een verbete ring van het resultaat verwacht. De Ter Huume-winkel te Buurse, gelegen bij de Duitse grens, behaalde een bevredigend, zij het lager resultaat. Eind 1984 werd in Venlo een tweede Ter Huurne-vestiging geopend. Hierdoorzal het resultaat in 1985 kunnen toenemen.

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 23