Levensmiddelenindustrie Ahold In het bijzonder door de gunstige gang van zaken bij Marvelo en Meester Wijhe nam de omzet met circa 11% toe tot f484 miljoen. Hiervan werd f 54 miljoen aan derden verkocht. De hogere afzet van de eigen merken in de detailhandelsbedrijven droeg aanzienlijk bij aan deze omzetgroei. Het resul taat was opnieuw beter als gevolg van de hogere omzet en de doorwerking van efficiency-maatrege- len. Marvelo De Marvelo-fabriek te Zaandam heeft in 1984 opnieuw een sterke volumegroei gerealiseerd. Aan deze stijging droegen de produktgroepen koffie, thee, wijn, hagelslag en pasta bij. Alleen de afzet van drop stagneerde. De produktie van cacaofantasie-artikelen werd beëindigd na het wegvallen van de Afrikaanse exportmarkt. Wegens de toegenomen vraag werden de inpakcapaciteit van de thee-afdeling en de bottel capaciteit van de wij nafdeling uitgebreid. In het assor timent broodbeleg werd een nieuwe chocoladepasta opgenomen. De marges stonden onder druk door de sterke stijging van de grondstoffenprijzen. Het resultaat nam des ondanks toe. Dit was het gevolg van de optimale bezetting van het produktie-apparaat en rationalisa tie van de bedrijfsprocessen. Naar verwachting zal de groei van de afzet in 1985 minder sterk zijn dan in 1984 en zal de druk op de mar ges aanhouden. Door verdere rationalisatie van pro duktie en logistiek, produktinnovatie en kwaliteits verbetering zal het resultaat verder verbeteren. Meester Wyhe De binnenlandse markt voor vleeswaren toonde in J984 een lichte stijging. Meester Wijhe behaalde een hogere omzet, mede door de introductie van nieuwe produkten. Binnen Ahold steeg de vleeswarenafzet aan de detailhandelsbedrijven in Nederland en aan BI-LO. Met de leveringen aan Giant Food Stores werd een begingemaakt. Daarnaast vertoonde ook de afzet aan derden een verdere groei. De grondstoffenprijzen fluctueerden sterk. De bruto marge verbeterde desondanks door een betere margemix in het assortiment en de hogere afzet. De indirecte en vaste kosten per eenheid produkt werden gunstig beïnvloed door procesverbeteringen en een doelmatiger organisatie. Het resultaat handhaafde zich boven verwachting op het bevredigende niveau van 1983. De in- en externe aanpassing van de gebouwen wordt in 1985 voortgezet. Behalve aan activiteiten op de binnenlandse markt zal aandacht worden gegeven aan het verder uitbouwen van de export. Het resul taat zal naar verwachting ongeveer gelijk zijn aan dat van 1984. Albro Bakkeryen Zwanenburg De Nederlandse bakkerijbranche heeft in 1984 een geslaagde herstructurering doorgevoerd, hoewel het effect hiervan op de overcapaciteit en de marktver houdingen nog moet worden afgewacht. Albro realiseerde in het verslagjaar een volumestij ging. Deze groei is vooral te danken aan een hogere verkoop van kleinbrood op landelijke schaal via de Ahold-winkels in Nederland. Door een hogere omzet en een verbeterde bezet tingsgraad nam het resultaat toe tot een bevredigend niveau. Albro is betrokken geweest bij proefnemingen in Nederland en de Verenigde Staten om volgens een nieuw procédé brood in de Ahold-winkels te bakken. Voor 1985 wordt opnieuw een verbetering van het resultaat verwacht, vooral als gevolg van verdere mechanisering. Een onzekerheid hierbij is echter de afloop van de ontwikkelingen rondom de minimum prijs voor brood. Holland Food Products Na het teleurstellend verloop van 1983 is in het ver slagjaar een kentering opgetreden door verlegging van de activiteiten naar markten met een beter groei perspectief. Dit heeft geleid tot een hogere omzet en een positief resultaat. De gang van zaken in 1985 wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Verwacht wordt dat het resultaat verder zal verbeteren. Luis Paez De sherry-bodega's in Spanje, waarin Ahold via de 50%-deelneming in Luis Paez sa een belang heeft, behaalden wederom een hoger resultaat. Op grond van de gunstige ontwikkeling werd besloten de capa citeit van de bodega's meer dan te verdubbelen.

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 21