OA f I werd uitgebreid van 81 tot93, waardoor het marktaan deel verder toenam. Het resultaat was beduidend lager dan in 1983. Dit was het gevolg van de stagnerende omzet in de reeds in 1983 bestaande filialen in combinatie met een druk op de marge. De kosten konden niet volledig bij deze ontwikkeling worden aangepast. De expansie zal in 1985 worden voortgezet. Halver wege het jaar wordt de 100ste Etos-vestiging geopend. Inmiddels is een programma in gang gezet om de tien jaar oude Etos-formule te verjongen en te moderni seren. Op het promotionele vlak worden vernieuwin gen ingevoerd. Voorts zal Etos eigen merken gaan voeren, waarvan er ruim dertig geïntroduceerd worden. De omzetstagnatie in de bestaande filialen zal in 1985 voortduren. Het resultaat zal naar verwachting ver beteren, mede door een nog sterkere kostenbeheer sing. s f 1) Distributie u Met de opening van het derde Albert Heijn-distribu- tiecentrum in Zwolle werd de herstructurering van de filiaalbevoorrading voltooid. Na de gebruikelijke aan loopperiode voldoet het nieuwe centrum aan de ver wachtingen. De vermindering van de werkdruk in de twee andere AH-distributiecentra heeft de efficiency van de orga nisatie sterk verbeterd. De vernieuwing van de computersystemen verloopt volgens plan. In 1985 start een project waardoor het volgen van de goederenstroom verder zal worden ver beterd. Bovendien zal aandacht worden gegeven aan het verfijnen van de produktiebesturing, in samen hang met het verder opvoeren van de produktiviteit. Vers Vlees Groep De omzet van vers vlees ontwikkelde zich bij Ahold gunstig, hoewel landelijk de consumptie daalde. Dit leidde tot hevige concurrentie met druk op de marge. De Vers Vlees Groep streeft ernaar in 1985 door mid del van kwaliteitsverbetering en kostenverlaging haar ondersteunende functie voor het filialennet verder te versterken. In dit kader bestaat het voornemen de huidige cen trale slagerijen te Maarssen en Rijswijk in één nieuwe vestiging te concentreren. Voor 1985 wordt rekening gehouden met een wat lager groeitempo. BI-LO Bij een lage inflatiegraad ontwikkelde de economie zich gunstig in BI-LO's werkgebied, het zuidoostelijk deel van de Verenigde Staten. Dit leidde tot een ver betering van de koopkracht, zij het dat de werkge legenheid in de textielsector, die in dit gebied zo belangrijk is, helaas verder afnam. Voor BI-LO was 1984 in menig opzicht een gunstig jaar. De omzet steeg met 9,8% tot 1.011 miljoen, waarmee de magische grens van 1 miljard dollar werd gepasseerd. De groei was te danken aan een stijging van de gemiddelde verkoop per klant en aan een toe neming van het aantal klanten. De resultaten namen opnieuw toe, ondanks de sterke concurrentie van winkelketens en lokale zelfstandige ondernemers. Binnen BI-LO's werkgebied in de staten South Caro lina, North Carolina, Georgia en Tennessee werden tientallen nieuwe vestigingen geopend. BI-LO zelf opende elf nieuwe zaken, maar sloot negen oudere, minder rendabele filialen, zodat het aantal vestigingen op 152 kwam. Voorts werden 16 supermarkten vernieuwd en gemoderniseerd, terwijl één winkel werd uitgebreid. Het aantal supermarkten met een zelfbedieningsvleesafdeling en een bier- en wijnafdeling nam verder toe. In een nieuwe winkel, die als voorbeeld zal dienen voor andere vestigingen, werd de eerste 'in-store' bakkerij geopend. In versterkte mate werd op velerlei manieren de aan dacht gevestigd op BI-LO's winkelformule, waarin lage prijzen worden gecombineerd met goede kwali teit en service. Ter verbetering van de kostenbewaking en de voor- raadbeheersing werd een nieuw scanningsysteem voorbereid dat de komende jaren in een groot aantal filialen zal worden ingevoerd. Hoewel de economische vooruitzichten in BI-LO's werkgebied verdeeld zijn, worden voor 1985 een voortzetting van de omzetgroei, een vergroting van het marktaandeel en een hoger resultaat verwacht. BI-LO voorziet de opening van zeven supermarkten, die deels aan de grenzen van het huidige marktgebied liggen. De ingrijpende modernisering van het winkelbestand wordt voortgezet. Ter versterking van de klantenbinding is de ontwikkeling vanprodukten onder BI-LO-huismerk ter hand genomen. Giant Food Stores Mede gestimuleerd door het economisch herstel steeg de omzet van Giant Food Stores (GFS) met 14,7% tot 429 miljoen. Het resultaat vertoonde een alleszins bevredigende stijging. Het werkgebied (voornamelijk Pennsylvania en voorts Maryland en West Virginia) werd uitgebreid tot een vierde staat door de opening van een filiaal in Virginia. 15 O AH full-line distributiecentra AH groentecentrales A AH bloemen- en plantencentrale O Alberto distributie centrum Etos distributie centrum A Miro distributie centrum yr^CT7ppjsselmuiden ZaandamOODÏ^ j" Zwolle Beverwijk Nieuwegein AWoerden Barendrecht C AVeghel ODTilburg V

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 17