Jaarverslag Algemene mededelingen Het verslag over 1984 is opgemaakt conform de nieuwe wettelijke bepalingen met betrekking tot de aanpassing van de wet geving aan de vierde richtlijn van de Raad van Europese Gemeenschappen. Dit heeft voor wat betreft de jaarrekening onder andere geleid tot aan passing van de balans en de winst- en verliesrekening aan de wettelijk voorgeschreven publikatiemodellen. Voor de presentatie van de Ahold-gegevens zijn inhoudelijk ten opzichte van voorgaande jaren geen belangrijke wijzigingen opgetreden. Begin 1984 heeft binnen Ahold nv een herschikking plaatsgevonden in de juridische eigendom van een aantal dochterondernemingen. Ten einde onder meer de juridische structuur overzichtelijker te maken en deze meer aan te laten sluiten bij de interne organisatiestructuur, werden de actieve en de niet- actieve dochterondernemingen gescheiden en afzon derlijk gegroepeerd. De organisatie van Ahold werkt met perioden van vier weken. Het boekjaar is hierdoor niet gelijk aan het kalenderjaar. De jaarrekening in dit verslag is afgesloten op 29 december 1984. Het verslagjaar bestond, evenals in 1983, uit 52 weken. De leden van de Commissie van Aandeelhouders zijn voor twee jaar herbenoemd tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders op 26 april 1984. De Commissie bestond in het verslagjaar onveran derd uit mevrouw Mr. F. de Kreek-Ruêck en de heren A.C.M. Bohnenn, E.G. Duyvis, Mr. E.J. Schwarze en Prof. Dr. Ir. K.R. Westerterp. De Commissie zal ver slag uitbrengen van haar werkzaamheden in de aan staande algemene aandeelhoudersvergadering. Terugblik op 1984 Een bescheiden opleving in West-Europa en een voortgaand herstel in de Verenigde Staten kenmerk ten de economische situatie in 1984. In de markten van Ahold hield de scherpe concurrentie aan, mede door het onverminderd prijsbewuste koopgedrag van de consument als gevolg van de ontwikkeling van lonen en uitkeringen. De meeste Ahold-bedrijven hebben desondanks hun omzetgroei kunnen voort zetten. Een scherp prijsbeleid, gericht op het verster ken van de marktposities, heeft aan de grotere ver kopen bijgedragen. Bovendien is wederom profijt getrokken van de goede ligging van de filialen als vrucht van het doelbewuste vestigingsbeleid. Ten opzichte van 1983 is de totale omzet van Ahold met 13,3% toegenomen tot f 11.112 miljoen. De stij ging was voor ongeveer 5,2% het gevolg van wissel koersveranderingen ten opzichte van de gulden. In Nederland nam de gezamenlijke omzet van detail handel, levensmiddelenindustrie, horeca-, institutio nele en recreatie-activiteiten toe tot f 6.399 miljoen. De omzet van de detailhandelsbedrijven in de Ver enigde Staten steeg tot 1.440 miljoen. De loonsom, met inbegrip van sociale lasten, nam toe van f 1.121 miljoen tot f 1.222 miljoen. Gerelateerd aan de omzet liepen de loonkosten terug van 11,4% in 1983 tot 11,0% in het verslagjaar. Het bedrijfsresultaat in Nederland daalde ten opzichte van het voorgaande jaar. De verkrapping van de brutowinstmarge werd slechts gedeeltelijk goed gemaakt door vergroting van de volume-omzet, pro- duktiviteitsverbetering en verdergaande kosten bewaking. De bijdrage van de Amerikaanse Ahold- bedrijven aan het gecombineerde bedrijfsresultaat in guldens nam aanzienlijk toe. Dit was behalve aan hogere bedrijfsresultaten bij BI-LO en Giant Food Stores vooral te danken aan de hogere omrekenings koers van de dollar. Per saldo steeg het gecombi neerde bedrijfsresultaat met 3,6% tot f 181,8 miljoen (1983: f 175,6 miljoen). Het negatieve saldo van betaalde en ontvangen rente, inclusief het rentebestanddeel begrepen in betaalde leasetermijnen, was vrijwel gelijk aan het voorgaande jaar. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen nam verder toe, namelijk van f 142,4 miljoen tot f 148,1 miljoen. Ten gunste van het resultaat kwamen f 7,7 miljoen WIR-premies. De verschuldigde belasting naar de winst daalde tot f 43,1 miljoen, in hoofdzaak door de faciliteiten voor vermogens- en voorraadaftrek en de verlaging van het tarief van de vennootschapsbelas ting in Nederland. Het resultaat na belastingen steeg tot f 108,6 miljoen, waarbij rekening is gehouden met het aandeel van derden in de resultaten van niet geconsolideerde deelnemingen ten bedrage van f 4,2 miljoen. Bij deze toeneming met 26,6% dientin aanmerking te worden genomen dat het eigen vermogen in het ver slagjaar met 20,4% is gestegen. Het resultaat na belas tingen is voor ongeveer f 6 miljoen gunstig beïnvloed door valutakoerswijzigingen. Over 1984 is een rendement op het eigen vermogen behaald van 12,9% tegen 12,3% over 1983. Het behaalde resultaat na belastingen komt overeen met 0,98% van de omzet (in 1983: 0,87%).

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 11