De koers van Ahold Enkele jaren geleden heeft Ahold zijn koers bijge steld. Dit was nodig in verband met de verande rende omstandigheden als gevolg van de econo mische situatie. Uitgaande van het prijsbewustere koopgedrag van de consument kreeg vooral het prijsbeleid grote aandacht, zonder daarbij ver trouwde aspecten zoals kwaliteit, dienstverlening en een breed assortiment uit het oog te verliezen. Dit beleid heeft de onderneming geen windeieren gelegd, getuige de groei van omzet en resultaten die zich ook in 1983 heeft voortgezet. Hierbij hebben ook andere elementen een rol gespeeld, zoals con sequente modernisering en uitbreiding van het win kelapparaat, kostenbewaking en efficiencyverhoging zowel in Nederland als in de Verenigde Staten en Spanje. Daarnaast hebben maatregelen bij de pro- duktiebedrijven in Nederland en de integratie van 'Simon' in 'Albert Heijn' hun positieve uitwerking niet gemist. Dat de diverse, soms aangepaste, winkelformules concurrentiebestendig zijn gebleken, komt uit de cijfers duidelijk naar voren. Ahold heeft de laatste jaren een gezonde groei doorgemaakt, hetgeen heeft bijgedragen tot de goede vermogensverhou dingen van dit moment. Het vermogen werd in 1983 ook op andere manier versterkt, waarbij de verbetering van het beurskli- maat een belangrijke rol heeft gespeeld. Via de Amsterdamse effectenbeurs werd tweemaal een beroep gedaan op beleggers. Begin 1983 gaf Ahold nieuwe aandelen/participaties uit, waardoor het garantievermogen met circa f 90 miljoen werd uitge breid. Tegen het eind van het jaar werd een obliga tielening met warrants uitgegeven. Kenmerkend voor het koersverloop in 1983 was, dat de aandelen emissie in februari plaatsvond tegen een koers van f 110, de uitoefeningsprijs van de warrants in december op f 178 per aandeel kon worden vastge steld en eind 1983 de beurskoers tot bijna f200 was opgelopen. Uit het welslagen van de emissies leiden wij af dat de financiële wereld vertrouwen heeft in Ahold. Het fundament hiervoor is ongetwijfeld de gang van zaken in het verleden, resulterend in de cijfers zoals die nu op balans en winst- en verliesre kening staan. Dit resultaat is in hoge mate bereikt door de aan wezigheid van een belangrijk 'actief' dat niet op de balans staat: de ruim 40.000 medewerkers in binnen- en buitenland. Zij hebben niet alleen bijge dragen tot de huidige positie van Ahold, maar zijn ook van doorslaggevende betekenis voor de toe komstige groei en winstgevendheid. In de komende jaren zal van hun inzet, inzicht, creativiteit en klant gericht denken en handelen, alsmede van hun bereidheid tot goede communicatie en het uitwisse len van kennis en ideeën, de continuïteit en het wel slagen van Ahold in grote mate afhankelijk zijn. De taak van de leiding hierbij is zo gunstig moge lijke voorwaarden te creëren voor verdere ont plooiing en motivatie van de medewerkers. Dit wordt onder meer bereikt door het delegeren van bevoegdheden, het meer inhoud geven aan functies en 'het platter maken' van de organisatie door ver mindering van het aantal hiërarchische niveaus. Dit laatste wordt thans bijvoorbeeld doorgevoerd in de Albert Heijn-winkels. Ook de komende jaren zal er in alle onderdelen van de onderneming met vindingrijkheid en enthou siasme gewerkt moeten worden. Nieuwe ontwikke lingen blijven op ons afkomen, zoals geautomati seerde gegevensverwerking om beter en sneller beleidsbeslissingen te kunnen nemen. We gaan ver der met internationalisatie om een breder draagvlak te krijgen. Dit betekent investeringen en adequate opleidingen om in alle opzichten bij de tijd te blijven. Bij al deze veranderingen en ongewisheden is het een gelukkige omstandigheid dat Ahold een gezond bedrijf is, dat bewezen heeft stormen te kunnen doorstaan. Onze dank en erkentelijkheid gaan uit naar de medewerkers, die er mede toe hebben bijgedragen dat deze positie is bereikt. Het is van groot belang dat Ahold concurrerend en goed winstgevend blijft. Met ieders medewerking moet het ook in 1984 lukken goed op koers te blijven. De Raad van Bestuur Zaandam, 22 maart 1984 A. Heijn President

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 5