Toelichting op de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening van Ahold Algemeen Daar de gewone aandeelhouders Ahold nv krach tens de participatievoorwaarden tevens participant zijn in het vermogen van de Stichting Ahold Internationaal, hierna ook wel aangeduid als Ahold Internationaal, zijn de geconsolideerde gegevens van Ahold nv met die van de Stichting Ahold Inter nationaal gecombineerd. De gecombineerde jaarstukken zijn ontstaan door samenvoeging van: a. De geconsolideerde jaarrekening van Ahold nv waarbij alle vennootschappen waarin het Ahold- belang rechtstreeks of middellijk 50% of meer bedraagt volledig in de consolidatie werden opgeno men. Het aandeel van de overige aandeelhouders in het vermogen en het resultaat is op de balans en winst- en verliesrekening vermeld onder belang derden. Voor een opsomming van de geconsolideerde deel nemingen wordt verwezen naar het op pagina 31 opgenomen overzicht. Niet in de consolidatie werd betrokken de 100%- deelneming nv Pensioenfonds Ahold te Zaandam, waarvan een jaarverslag afzonderlijk zal worden gepubliceerd. Wegens het bijzondere, met de stich tingsvorm overeenkomende, karakter en gezien het feit dat Ahold nv op basis van een tussen beide vennootschappen gesloten overeenkomst de zeg genschap niet uitoefent, is consolidatie achterwege gebleven. In de loop van 1981 is opgericht de Stich ting Pensioenfonds Ahold, gevestigd te Zaandam; de overdracht van de bezittingen en verplichtingen van de nv Pensioenfonds Ahold aan deze Stichting heeft inmiddels per 1 januari 1984 plaatsgevonden; b. De jaarrekeningen van de onder de Stichting Ahold Internationaal rechtstreeks of middellijk res sorterende vennootschappen. Deze vennootschappen zijn afzonderlijk vermeld op pagina 31. Systeemwjjziging Ter verbetering van het inzicht in de resultatenont- wikkeling is, met betrekking tot de verwerking van de jaarrekeningen van buitenlandse belangen lui dend in vreemde valuta, besloten tot een systeem wijziging. Tot en met 1982 werden bij de consolidaties zowel de balansposten als de posten van de winst- en ver liesrekening, voor zover luidend in vreemde valuta, omgerekend tegen de ultimo boekjaar geldende koersen. Met ingang van 1983 is dit systeem gewijzigd in die zin dat: a. Balansposten luidend in vreemde valuta worden omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar gel dende koersen; b. Bedragen van de winst- en verliesrekening lui dend in vreemde valuta worden omgerekend tegen een voor dat boekjaar berekende gemiddelde koers. De ten gevolge van deze omrekeningen ontstane koersverschillen worden, als voorheen, rechtstreeks ten gunste c.q. ten laste van het eigen vermogen gebracht. Indien het in 1983 gehanteerde systeem ook in 1982 zou zijn toegepast, dan zou het resultaat over 1982 circa f 0,9 miljoen lager zijn geweest. Gezien dit relatief geringe effect zijn de overeenkomstige cij fers 1982 niet aangepast. Waarderingsgrondslagen De waardering van de activa en passiva en de bepa ling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische kostprijzen. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld zijn de activa en passiva op nominale waar den gewaardeerd. Genoten WIR-premies worden verantwoord op de rekening egalisatie WIR-premies en worden in termijnen, die overeenkomen met de afschrijvings termijnen van de desbetreffende activa, ten gunste van het resultaat gebracht. De nog te incasseren WIR-premies zijn in de balans onder de vorderingen opgenomen. Bij de consolidaties zijn de in buitenlandse valuta luidende bedragen voor wat betreft de balansposten omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar gel dende koersen; de in buitenlandse valuta luidende bedragen van de winst- en verliesrekening zijn omgerekend tegen een voor dat boekjaar berekende gemiddelde koers. De door de omrekening ontstane koersverschillen worden, rekening houdend met een transactie ter dekking van deze koersrisico's, rechtstreeks ten gunste c.q. ten laste van het eigen vermogen gebracht. De bij vervreemding van deelnemingen gereali seerde waardeverschillen worden rechtstreeks toe gevoegd aan het eigen vermogen. De in de balans opgenomen voorziening voor latente belastingen betreft de passieve latentie die in hoofdzaak wordt veroorzaakt door waarderings verschillen van materiële activa en voorraden tussen de commerciële en fiscale balans. De latentie is gewaardeerd tegen de per ultimo geldende actuele belastingtarieven.

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 34