schappijen en centrale afdeling Opleidingen. Een optimale kennisuitwisseling met betrekking tot de niet-vaktechnische opleidingen wordt noodzakelijk geacht. In het verslagjaar werd voor het eerst een finan- cieel-economisch opleidingsprogramma voor top kader georganiseerd. Met een tweede programma inzake automatisering zal in 1984 worden begonnen. Gezondheid en Welzijn In 1983 is het gemiddeld ziekteverzuim bij Ahold 6,8%. De daling van het ziekteverzuim bij Ahold is vrijwel tot stilstand gekomen. Landelijk blijft er sprake van een scherpe daling. Wij hebben het vermoeden dat met name in de winkels (ca. 80% van het personeels bestand van Ahold Nederland) het ziekteverzuim op een zodanig peil is gekomen dat een verdere daling niet waarschijnlijk is. In de verschillende bedrijfsonderdelen heeft het verzuim zich als volgt ontwikkeld*: 1983 1982 1981 Winkels 6,3 6,3 6,7 Kantoren 4,5 5,4 6,4 Produktie 9,6 9,8 10,0 Distributie 14,0 13,6 14,9 Centrale Slagerijen 13,0 11,1 13,6 Ahold gemiddelde 6,8 6,9 7,4 Landelijk gemiddelde (CBS) 7,5 8,1 8,5 Buitenland BI-LO In samenhang met de toegenomen activiteiten is het aantal medewerkers met 253 gestegen tot 8.259; omgerekend in volledige banen betekent dit een toeneming met 192 tot 6.535. Op het punt van de arbeidsvoorwaarden kwamen verscheidene voorzieningen tot stand. Zo nam de onderneming de kosten op zich van een verzekering tegen langdurige arbeidsongeschiktheid voor bedrijfsleiders en administratieve medewerkers. Alle medewerkers werden in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan een relatief goedkope aanvul lende levensverzekering. Het aantal studieprogramma's werd opgevoerd. Ook de zelfstudie werd bevorderd; gezien de grote be langstelling zal de bedrijfsbibliotheek met cursussen in boekvorm of op cassettetape worden uitgebreid. Voor managementfuncties in de winkels zijn trai ningskwalificaties ontwikkeld. Een videoprogramma voor de training van managers werd voorbereid. Een 20-tal vestigingen werd uitgerust met video recorders en monitoren. Op verscheidene manieren werd medewerking verleend aan werkgelegenheids programma's ten behoeve van onderscheidene groepen uit de bevolking. Giant Food Stores 23 Het aantal GFS-medewerkers is met 451 toege nomen tot 3.696. Omgerekend in volledige banen was er sprake van een stijging met 156 tot 2.377. In 1983 gingen 36 medewerkers over van een part-time baan naar een volledige functie; 31 medewerkers werden bevorderd tot afdelingschef of bedrijfsleider van een filiaal. In het kader van een expansieplan voor de komen de 5 jaar werd een 12 weken omvattend trainings programma voor bedrijfsleiders ontwikkeld. Kandi daten worden in deze opleiding vertrouwd gemaakt met alle aspecten van het filiaalbedrijf. Naast oplei ding in de winkel krijgen toekomstige bedrijfsleiders ook cursussen op het gebied van management devel opment en leidinggeven. In het verslagjaar werden voor het leidinggevende winkelpersoneel cursussen gegeven op het gebied van prestatiebeoordeling, klantenservice en effectief communiceren. De introductiecursus voor nieuwe medewerkers werd aangepast. De interne communicatie kreeg onverminderd grote aandacht. Voortgegaan werd met bijeenkom sten tussen kleine groepen medewerkers en de lei ding van de onderneming. Ter ondersteuning van dit zogenaamde Forum-programma werd een videopresentatie gemaakt over o.a. het beloningsbe leid en de positie van GFS in de onderscheidene afzetgebieden. Ahold Espaha De integratie van de twee winkelformules had op het sociale vlak in 1983 een aantal veranderingen tot gevolg. De reorganisatie noopte tot een beperkte uitbreiding van het aantal kaderfuncties, interne overplaatsing en een relatief grote vermindering van het personeelsbestand. Per saldo daalde het aantal medewerkers met 28 tot 318; omgerekend in volle dige banen is dit 303 (1982: 344). Door veranderin gen in de wetgeving werd het mogelijk medewer kers in deeltijdarbeid aan te trekken. Hierdoor kan een flexibeler beleid worden gevoerd. In augustus 1983 werd bij de wet de 40-urige werk week ingevoerd, waarbij de koppeling tussen ope nings- en werktijd werd losgelaten. De kostenver hogende invloed van deze verandering werd groten deels gecompenseerd door aanpassing van de werk schema's. Tot dusver werd een doelmatige personeelsformatie in de winkels belemmerd door de in Spanje gebrui kelijke strikte scheiding van functies. Na uitvoerig overleg met de ondernemingsraad is er uitzicht op invoering van samengestelde functies per werk nemer. Hiermee zal rekening worden gehouden bij de opleidingen. Na een formele start van het overleg met de eind 1982 benoemde ondernemingsraad is allengs een situatie ontstaan die op basis van wederzijds ver trouwen vruchtbare resultaten kan opleveren. In de nieuwe CAO's die in Spanje in verscheidene sectoren tot stand kwamen, werd de inflatie slechts gedeeltelijk gecompenseerd zodat geen reële loons verbetering plaatsvond. Dit was ook het geval met de voor Ahold Espana geldende CAO's. Exclusief AC Restaurants, APCO en Ostara

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 25