de vervanging van het bestaande functiewaarde ringssysteem voor medewerkers onder de rechts positieregeling kantoorpersoneel werden circa 640 functies beschreven, geëvalueerd en in groepen ingedeeld. Dit omvangrijke project zal naar ver wachting vooijaar 1984 zijn afgerond. De procentuele opbouw van de loonklassen* bin nen ons personeelsbestand van 23 jaar en ouder, heeft de laatste drie jaar de volgende ontwikkeling doorgemaakt: minimumloon 1-1'A min. loon da-da x min. loon l'A-PA x min. loon l%-2 x min. loon 2-2'A x min. loon 21/4-2'A x min. loon 2 i/2-23A x min. loon 2x min. loon en meer 1983 1982 1981 10,9 12,5 15,9 58,2 56,6 54,3 12,1 12,8 12,0 6,2 6,1 5,9 4,2 3,9 3,9 2,6 2,7 2,6 1,5 1,4 1,3 1,1 1,1 1,2 3,2 2,9 2,9 De ontwikkeling van de inkomensverdeling in de voorgaande jaren heeft zich in 1983 voortgezet. De afname van het percentage minimum-loners wordt veroorzaakt door het steeds minder aan nemen van 'ongeoefenden' van 23 jaar of ouder. Overleg Eind 1983 telde Ahold 13 ondernemingsraden en een Centrale Ondernemingsraad. De COR behan delde vele onderwerpen, waaronder de problemen rond arbeidstijdverkorting, aspecten met betrekking tot het Personeel Informatie- en Planning Systeem, de winstdelingsregeling, de reiskosten- en de ziekte kostenregeling, gevolgen van automatisering, vrou wen binnen Ahold, voorbereiding van de OR-ver- kiezingen, functieclassificatieprojecten en het beleid inzake loopbaanafbouw. Met de betrokken ondernemingsraden werd overleg gevoerd over de overdracht van APCO en Albro Tilburg, alsmede over de invoering van het Leifo- organisatiemodel in de Albert Heijn-filialen. Op basis van een intern onderzoek inzake de tijds besteding van ondernemingsraadsleden, werden afspraken gemaakt die ertoe moeten leiden dat zowel de ondernemingsraden als de leden daarvan hun taak beter kunnen vervullen. De onderhandelingen met de bonden hebben zich in het verslagjaar vooral toegespitst op de mogelijk heden om arbeidstijdverkorting te realiseren. Wij hebben opnieuw ervaren dat onderhandelingen met de bonden zeer tijdrovend kunnen zijn, doordat het raadplegen van de leden een langdurig en moei zaam proces is door de geringe opkomst tijdens ledenvergaderingen. In het geval van de arbeidstijd verkorting vergden de onderhandelingen zoveel tijd, dat de invoering tot het najaar moest worden uitge-' steld wegens een te korte voorbereidingstijd. De in het vorige verslag gesignaleerde competentie kwestie tussen COR en vakbonden over de vraag wie terzake van bepaalde onderwerpen de gespreks partner van Ahold is, was ook in 1983 actueel. Wij beschouwen in dit kader de Wet op de Onderne mingsraden als een gegeven. Afspraken met de bonden kunnen deze rechten van ondernemings raden nooit doorkruisen. Wij hebben goede hoop dat in het lopende overleg met de vakbonden over deze competentiekwestie overeenstemming zal wor den bereikt. Met de Vereniging Ahold Hoger Personeel werd eveneens overleg gevoerd over de inlevering van loon in combinatie met verkorting van de arbeids tijd. Loopbaanbegeleiding en opleidingen De activiteiten op het gebied van management development werden voortgezet. Het planmatig benoemen van topfunctionarissen kreeg hierdoor verder gestalte. Overigens kan in een flexibele en dynamische organisatie met een relatief beperkt aantal topfuncties een planning op dit gebied gemakkelijk worden doorkruist door onverwachte gebeurtenissen. Een werkgroep voltooide een contourennota inzake een mogelijke aanpak voor een verantwoorde loop baanafbouw voor oudere medewerkers, met name in zwaardere functies. Binnen Ahold werd in het verslagjaar ruim f7 mil joen aan opleidingen besteed; circa 3.700 medewer kers volgden een cursus. Naast bedrijfsopleidingen verzorgde de centrale afdeling Opleidingen cursus sen voor OR-leden en oefenprogramma's voor en begeleiding van werkoverleg. Voorts werden bijdra gen geleverd aan specifieke projecten van de werk maatschappijen zoals het 'Anders Samen-Werken project' bij de Vers Vlees Groep. Initiatieven werden genomen voor betere afstem ming van de opleidingsactiviteiten van werkmaat- De indeling in loon klassen is gebaseerd op uurlonen. Het minimum-uurloon, afgeleid van het wettelijk minimum, bedroeg ultimo 1981 f 11,11, ultimo 1982 fll, 70 en ultimo 1983 f 11,82 Landelijk gemiddelde (CBS) Ahold gemiddelde Ahold ziekteverzuim versus landelijk beeld 10 6 5 4 3 2 1 79" 80 81 82 83

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 24