Horeca-, Institutionele en Recreatie-Activiteiten De omzet van onze horeca-, institutionele en recrea tie-activiteiten is in 1983 met ruim 4% gestegen tot f316 miljoen. In deze, op de buitenshuismarkt gerichte, sector zijn ondergebracht de AC Restau rants (28 in Nederland, België en West-Duitsland), Albert Heijn Grootverbruik en de recreatie-activi teiten (5 Ostara-vakantieparken, 47 Toko-camping winkels en 1 Ter Huume-grenswinkel). In de loop van 1983 werd APCO bv overgedragen aan Van Hecke MCA bv. De ontwikkelingen in de markt van bedrijfscatering hebben geleid tot de con clusie dat de toekomst van APCO bv beter is gewaarborgd indien samengevoegd met de markt leider in deze branche. Er zijn als gevolg van deze overdracht geen gedwongen ontslagen gevallen. AC Restaurants Nederland De vermindering van de consumptieve bestedingen als gevolg van de lagere koopkracht werkte ook door in de horecasector. Voor onze restaurants in Neder land was 1983 dan ook een moeilijk jaar, waarin de omzet daalde en een negatief resultaat werd be haald. Reeds genomen maatregelen en in bewerking zijnde plannen zullen er toe leiden dat beter wordt ingespeeld op het veranderende consumptiepatroon in de horecasector. In het kader van een sterk gast- gerichte benadering krijgen assortiments- en prijs aanpassingen grote aandacht. Hoewel verwacht wordt dat deze maatregelen al in 1984 een gunstig effect op het resultaat zullen heb ben, wordt betwijfeld of dit jaar positief zal kunnen worden afgesloten. AC Restaurants België en West-Duitsland Overeenkomstig de in het vorige verslag uitgespro ken verwachting is de gang van zaken bij AC Res taurants België in 1983 sterk verbeterd, waardoor een positief resultaat werd bereikt. Dit is zowel te danken aan de omzetstijging, veroorzaakt door wij ziging van assortiment en service-formule, als aan aanzienlijke produktiviteitsverbetering. Het beleid voor 1984 is gericht op het aantrekken van meer gasten, op grond waarvan een actief prijs beleid zal worden gevoerd. Gerekend wordt op een nagenoeg gelijk resultaat. AC Brohltal (West-Duitsland) behaalde een resul taat dat vrijwel gelijk was aan dat van het goede jaar 1982. Het omzetniveau bleef gehandhaafd, hoewel de concurrentie van andere wegrestaurants toenam. Voor 1984 wordt een ongeveer gelijk resultaat ver wacht. Albert Hejjn Grootverbruik Deze werkmaatschappij heeft in 1983 ingespeeld op de drang naar bezuiniging bij instellingen en horecabedrijven. In de commerciële activiteiten lag de nadruk op de eigen merken, waarin een scherpe prijsstelling en goede kwaliteit zijn gecombineerd. Deze marktbenadering heeft geleid tot uitbreiding van de klantenkring en een vergroting van de omzet. Hieraan heeft ook een toename van het aan tal verkochte geschenkpakketten bijgedragen. Het resultaat van Albert Heijn Grootverbruik is verder gestegen. Voor 1984 wordt een voortzetting van deze tendens verwacht. Recreatie Het fraaie zomerweer heeft de omzetachterstand, die de Toko-campingwinkels in het slechte voorjaar hadden opgelopen, volledig gecompenseerd. Het jaarresultaat was positief, maar lager dan in 1982. Met name in het voor- en naseizoen werden de gestegen kosten, die overwegend een vast karakter hebben, niet geheel gedekt. In 1984 zal het vestigingsbeleid verder worden toe gespitst op grootschalige campings en recreatieter reinen met weinig vaste jaar- en seizoenplaatsen. Verwacht wordt dat het resultaat zal verbeteren. Onder invloed van de dalende koopkracht was ener zijds een tendens naar kortere vakanties merkbaar. Anderzijds nam het aantal vakanties in eigen land toe, mede door het mooie zomerweer. De Ostara- vakantieparken boekten hierdoor een fractioneel hogere omzet en een iets beter resultaat. Verwacht wordt dat in 1984 de toevoeging van het gerenoveerde vakantiepark De Biltse Duinen te Bilthoven omzet en resultaat van Ostara gunstig zal beïnvloeden. De grenswinkel Ter Huurne behaalde het afgelopen jaar een zeer bevredigend resultaat. 19 Ostara heeft thans 4 vakantieparken in Nederland en één in West- Duitsland in beheer. In 1984 wordt het vakantie park De Biltse Duinen te Bilthoven hieraan toe gevoegd

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 21