Levensmiddelenindustrie Ahold Eind 1983 bestond de levensmiddelenindustrie Ahold uit de drie produktiebedrijven Marvelo, Meester Wijhe en Albro Zwanenburg, alsmede de handelsmaatschappij Holland Food Products. Ten aanzien van onze werkmaatschappij Albro Bakkerijen Tilburg werd overeenstemming bereikt over samenvoeging per 1 januari 1984 met Carels bv te Amsterdam (een werkmaatschappij van Meneba nv te Rijswijk) in een door Meneba geleide onder neming, gevestigd te Tilburg. Albro Tilburg en Carels produceerden beide diepvriesgebak. Bij Albro Tilburg betreft dit het in maart 1983 op basis van een Amerikaanse licentie geïntroduceerde 'Freeze Flo' gebak. Deze introductie is weliswaar geslaagd, maar positieve resultaten konden met de gegeven produktievolumes niet worden bereikt. Daarvoor is een aanzienlijke afzet aan derden nood zakelijk. De nieuwe opzet in Tilburg heeft aldaar niet tot gedwongen ontslagen geleid. De omzet van de levensmiddelenindustrie Ahold is in het verslagjaar met 5% gestegen tot f 438 miljoen. Hiervan werd f 55 miljoen aan derden verkocht. Het resultaat was gunstiger dan in 1982, mede door het afstoten van verliesgevende activiteiten in voor gaande jaren en doorgevoerde reorganisaties. Het resultaat van 1984 wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Marvelo Ook in 1983 heeft de Marvelo-fabriek te Zaandam een volumestijging gerealiseerd. Alle produktgroe- pen (koffie, thee, wijn, drop, hagelslag en pasta's) hebben hieraan bijgedragen. Nadat eerder de koffiebranderij was vernieuwd, werd in het verslagjaar de inpakcapaciteit aanzien lijk vergroot. Hierdoor kon zonder problemen aan de wederom toegenomen vraag naar koffie worden voldaan. De afzet van thee werd vergroot als gevolg van een nieuwe commerciële aanpak bij Albert Heijn. Het dropassortiment werd aangepast aan de gewijzigde vraag. Op het gebied van broodbeleg werd het aantal pastasoorten uitgebreid. Het resultaat stond, ondanks de sterke omzetstij ging, enigszins onder druk, voornamelijk om prijs- technische redenen. De verwachting is gerechtvaardigd dat de omzet groei zich in 1984 zal voortzetten. Uitgaande van de huidige marktomstandigheden kan het resultaat verbeteren. Meester Wijhe Op de binnenlandse markt vertoonde de consump tie van vleeswaren een verdere daling. Meester Wijhe zag evenwel kans zowel binnen als buiten Ahold een hogere omzet te bereiken, mede door toegenomen export. De marge verbeterde als gevolg van lagere grond- stofprijzen en een verschuiving naar hoogwaardiger produkten. Het aantal personeelsleden nam toe, maar de indirecte en vaste kosten per eenheid pro- dukt daalden door een betere bezetting. Door deze factoren, procesverbeteringen en een doelmatiger organisatie van het produktieproces werd wederom een hoger resultaat bereikt. In 1984 wordt een belangrijke aanzet gegeven voor een over driejaren gespreid nieuwbouwplan te Wijhe. Dit zal op den duur leiden tot verdere ver betering van de produktiviteit. Voor 1984 wordt een zeer bevredigend rendement verwacht. Albro Zwanenburg Het resultaat van de bakkerij van ambachtelijk brood was vrijwel gelijk aan dat van 1982. Het lang durig uitstellen van de broodprijsverhoging zette in het eerste hal Ij aar het resultaat enigszins onder druk. Dit werd evenwel gecompenseerd door een scherpe kostenbeheersing. In het verslagjaar werd veel aandacht besteed aan het verhogen van de motivatie op de werkvloer. Dit ging gepaard met een verdere decentralisatie. Commercieel lag de nadruk op het leveren van 'maatwerk' op het gebied van brood en banket. In de distributie vanuit Zwanenburg kon de effi ciency belangrijk worden opgevoerd. De gang van zaken in 1984 zal in belangrijke mate worden beïnvloed door het al dan niet slagen van een herstructurering in de bakkerijbranche. Voor alsnog verwacht Albro een geringe verbetering van het resultaat. Holland Food Products De exportonderneming Holland Food Products had in 1983 te kampen met het, als gevolg van deviezen- schaarste, vrijwel wegvallen van enkele exportmark ten in Afrika. Het resultaat over 1983 was hierdoor in geringe mate negatief; dit in tegenstelling tot het goede jaar 1982. Inmiddels zijn maatregelen geno men waardoor in 1984 een zeker herstel wordt ver wacht.

Jaarverslagen | 1983 | | pagina 19